piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Kaczyński: Wygraliśmy po raz czwarty. Wynik dobrze wróży jeśli chodzi o wybory parlamentarne

Kaczyński: Wygraliśmy po raz czwarty. Wynik dobrze wróży jeśli chodzi o wybory parlamentarne

Kaczyński: Wygraliśmy po raz czwarty. Wynik dobrze wróży jeśli chodzi o wybory parlamentarne
Data publikacji: 2018-10-21 23:36
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-23 23:37
Wywietleń: 1101 357543

Wygraliśmy po raz czwarty z wynikiem, który dobrze wróży, jeśli chodzi o wybory parlamentarne - podkreślił w niedzielę lider PiS Jarosław Kaczyński. Również premier Mateusz Morawiecki ocenił, że w zasięgu ręki jest zwycięstwo PiS w zbliżających się wyborach do PE i polskiego parlamentu.

Według sondażu IPSOS w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 32,3 proc.; Koalicja Obywatelska - 24,7 proc.; PSL - 16,6 proc.; Kukiz'15 - 6,3 proc.; Bezpartyjni Samorządowcy - 6,3 proc.; SLD-Lewica Razem - 5,7 proc.

„Wygraliśmy po raz czwarty z wynikiem, który dobrze wróży, jeśli chodzi o przyszłość, a w szczególności jeśli chodzi o wybory parlamentarne, to jest dobra runda” – oświadczył lider PiS tuż po przedstawieniu sondażowych wyników wyborów samorządowych.

Jak zauważył, to dopiero wynik sondażowy dlatego – jak mówił – „musimy zachować spokój”. „Ale jeśli to, co jest w tej chwili, będzie potwierdzone, przynajmniej generalnie (...), to będziemy mogli starać się o władze w wielu miejscach, jeżeli chodzi o sejmiki samorządowe. Będziemy mogli w pewnych ważnych miastach walczyć w drugiej rundzie i jednocześnie będziemy musieli, i to jest mój główny przekaz, bardzo ciężko pracować w ciągu kolejnego roku. Także po to, by w ostatnich momentach przed wyborami nie spadały na nas różne ciosy, bo tak było tym razem” – mówił Kaczyński do zebranych na wieczorze wyborczym w siedzibie partii polityków i sympatyków PiS.

Dodał, że bardzo by chciał, aby kolejne wybory w Polsce przebiegały „w lepszej atmosferze”. "Żeby tego, co nazywa się w tej nowopolszczyźnie +fake newsem+ było, dużo, dużo mniej. Żeby każdy podejmował decyzję taką, jaką uważa, ale żeby jednocześnie każdy Polak wiedział, że w ciągu tych czterech lat pod rządami PiS Polska poszła do przodu i to bardzo mocno pod wieloma względami" – wskazał Kaczyński.

Aby tak się stało, ocenił, "trzeba pracować, pracować i jeszcze raz pracować”. „Rozpoczęła się kampania wyborcza, która będzie miała swój koniec w maju 2020 r. Kawał ciężkiej roboty przed nami, ale damy radę” – podkreślił lider PiS. Zwrócił jednocześnie uwagę, że premier Mateusz Morawiecki był człowiekiem, który w kampanii samorządowej „niebywale dużo robił”. „Jego twarz była symbolem tej kampanii” - dodał.

Premier podziękował wszystkim, których spotkał na trasie kampanii wyborczej. "Wszystkim, z którymi pracowaliśmy tak bardzo intensywnie dla tego bardzo dobrego wyniku" – oświadczył.

"Jeżeli potwierdzą się sondaże, te 30 procent z hakiem, to będzie jeden z najlepszych wyników w historii III Rzeczpospolitej. Ale zaczekajmy" – dodał Morawiecki. Zaznaczył, że „najważniejsze to praca, pokora i służba, czyli dalsza ciężka praca na rzecz zwycięstwa" w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego i jesiennych wyborach parlamentarnych. "To jest w zasięgu ręki" - ocenił.

Szef rządu zwrócił uwagę, że podczas wyborów samorządowych politycy PiS przekonali się, iż najważniejszą rzeczą jest dotarcie do wyborców. „Coraz lepiej to robimy, musimy pewne rzeczy jeszcze poprawić; mamy szansę na dotarcie do wszystkich Polaków i przekonanie ich do siebie, bo widać, że rok po roku przekonujemy coraz więcej naszych obywateli” – stwierdził Morawiecki.

Szef rządu zwracał jednocześnie uwagę na rolę drużyny. „To praca, pokora, służba, ale również cały zespół, drużyna, wszyscy razem jesteśmy w stanie dalej zmieniać Polskę” - oświadczył. „Docierać do wyborców, pokazywać, że między rządem a samorządem może być dobra współpraca dla naszych małych ojczyzn i dla naszej wielkiej ojczyzny, która oby poprzez wybory naszych obywateli stawała się państwem coraz to lepszym, silniejszym i bardziej dumnym. Takim się stanie pod rządem Prawa i Sprawiedliwości, jestem o tym przekonany" - podkreślił premier.

Morawiecki dziękował też „kapitanowi drużyny” PiS, czyli Jarosławowi Kaczyńskiemu. Spotkało się to z okrzykami zebranych osób: „Jarosław, Jarosław”. „Dziękuję państwu, ten pan ma na imię Mateusz” – zażartował lider PiS wskazując na premiera.

Wyniki wyborów komentowali zgromadzeni w sztabie PiS politycy. Minister środowiska Henryk Kowalczyk powiedział dziennikarzom, że w jego ocenie wynik PiS, zwłaszcza w sejmikach, jest sukcesem. Podkreślił jednocześnie, że jest zbyt wcześnie, by mówić o ewentualnych koalicjach, także z PSL.

Kowalczyk wyraził żal, że w Warszawie wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Zaznaczył, że Patryk Jaki, który urodził się poza stolicą, miał w tych wyborach "pod górkę". Według ministra, fakt, że prezes PiS nie wspomniał o kandydacie Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy, czy fakt, że miał on oddzielny wieczór wyborczy nie oznacza, ze PiS się od niego odcina.

Wyniki wyborów prezydenckich w dużych miastach skomentował też poseł PiS Łukasz Schreiber. Ocenił, że wyniki kandydatów PiS w Gdańsku i Krakowie "są obiecujące". Mówiąc o Warszawie powiedział: "zdumienia wielkiego nie ma, bo to miejsce bardziej przyjazne dla liberałów".

Zdaniem innego polityka PiS Bartosza Kownackiego wyniki wyborów samorządowych "powinny najbardziej dać powody do przemyśleń PSL, które, bardzo straciło w samorządach. "Nie wykluczył jednocześnie ewentualnej koalicji w sejmikach z przedstawicielami tej partii. "Sprawa jest otwarta" - zaznaczył Kownacki.

(PAP)

Fot. PAP/Jakub Kamiński 

Komentarze

Panie Prezesie PiS-u...
Proponujemy odwiedzic i PODZIEKOWAC Bukowinie Tatrzanskiej... za az 62 % Zaglosowanie na PiS i Zjednoczona Prawice !!
2018-10-23 22:33:47
I do... trohan-ka
A ty "Sierpie i Mlocie"... Nie za-PO-minaj odfajkowac: Akceptuje regulamin Kuriera, gdyz inaczej tylko PO-trafisz Ublizac... innym Czytelnikom Kuriera !!
2018-10-23 22:29:15
trohan
Widać po tobie "kibic", że jesteś wykształcony...chyba w "ustawkach" ty młocie.
2018-10-22 19:52:41
kibic
Nie będzie po PIS-ie jeżeli PiS zadba o kibicujący im elektorat, który jest wykształcony, ale nie zapraszany do wspóllpracy. Takich ludzi kompetentnych, którzy przyczynili sie do zwycięstwa PiS, a potem zostali porzuceni jest wielu. I oni powinni być języczkiem uwagi PiS- jeśli chce wygrać do Parlamentu i do UE.
2018-10-22 15:39:48
Jarun
Pierwszy raz wygrali wybory, a drugi raz: 27:1...też wygrali ;-) ...zawsze wygrywają tylko kaczyści. Infantylne rozumowanie starego kawalera. Dziecinnieje dziadyga.
2018-10-22 12:08:49
Edmund
Wygrali tylko źe przegrali.A moźe gdyby nie przegrali to by wygrali?Czy to znaczy źe ci co wygrali to jednak przegrali?Nic nie kumam
2018-10-22 10:41:31
mieszkaniec
PiS nie wygra za rok, a jeśli - to z minimalną przewagą. To miernoty, któe nie raz pokazały, że robią w gacie, jak się nie układa. Jeszcze ten Tusk, który nie wrócił a już czują jego oddech. Już jest po PiSie.
2018-10-22 08:23:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie