poniedziałek, 01 czerwca 2020.
Strona główna > Kraj > Kaczyński: potrzebna jest wielka przebudowa Polski

Kaczyński: potrzebna jest wielka przebudowa Polski

Kaczyński: potrzebna jest wielka przebudowa Polski
Data publikacji: 2015-12-13 21:29
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-17 15:03
Wywietleń: 1954 54527

W sporze wokół TK nie chodzi o demokrację, a o zablokowanie szykowanej przez PiS wielkiej przebudowy Polski - przekonywał podczas V Marszu Wolności i Solidarności w Warszawie Jarosław Kaczyński. Zapowiedział zmiany w Trybunale, tak by nie bronił on "poprzedniego układu".

Po godz. 15 zakończył się organizowany przez PiS marsz. Według szacunków stołecznego Ratusza, wzięło w nim udział 15 tysięcy osób, według rzecznika Komendy Stołecznej Policji asp. szt. Mariusza Mrozka manifestujących było 40-45 tys. Manifestacja przeszła z placu Trzech Krzyży pod siedzibę Trybunału Konstytucyjnego w alei Szucha. Podczas marszu dwukrotnie przemawiał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- To jest z jednej strony marsz pamięci o tym, co wydarzyło się przed 34 laty, pamięci o stanie wojennym, o tej walce, która wtedy była toczona o polską wolność, ale to jest także marsz dla przyszłości. To jest marsz, który ma być krokiem, jednym, ale ważnym krokiem, w tym kierunku, który obraliśmy i który uzyskał poparcie społeczeństwa - mówił Kaczyński przed rozpoczęciem marszu.

Prezes PiS ocenił, że rok 2015 jest bardzo ważny, prawie tak ważny, jak lata 1980 i 1989. - Musimy się zmobilizować, bo inaczej nie zdołamy odnieść zwycięstwa. Mówimy: damy radę - podkreślił. "Damy radę! Damy radę!" - skandował tłum zgromadzony na placu Trzech Krzyży.

Kaczyński przestrzegał, że hasło "damy radę" to nie mogą być tylko słowa. - To musi być mobilizacja, to musi być sytuacja, w której nie tylko 13 grudnia, czy 3 maja będziemy gotowi zgromadzić się tutaj, w tym miejscu, czy w jakimś innym miejscu w Warszawie, by wspólnie upominać się o prawa i wspólnie pokazywać palcem tych, którzy nam tych praw odmawiają, bo dziś przecież sensem tej walki jest odrzucenie tej odmowy - odmowy przyznania nam praw - wzywał szef PiS.

Jak mówił, PiS wygrało wybory parlamentarne, ale "nie ma prawa tworzyć prawa i przebudowywać Polski". - A Polskę przebudować trzeba i to musi być wielka przebudowa na miarę naszej historii - powiedział Kaczyński.

Wzywał, by "odrzucić tych, którzy wtedy tę kampanię organizowali". - Oni są wciąż obecni. To oni są przeciw nam. To oni próbują nas zablokować. To oni wmawiają, że w Polsce dzisiaj demokracja jest zagrożona - mówił. - Bardzo wielu ludzi uwierzyło, że w środku gorącego lata jest mroźna zima, bo jak w telewizji tak powiedzieli, to tak jest. Dzisiaj nie o demokrację chodzi. Dzisiaj chodzi o to, by demokracja mogła rzeczywiście decydować, a nie garstka ludzi jednej strony, ludzi zaprzedanych obcym, a także wewnętrznym, ale niemającym nic wspólnego z interesem ogromnej większości Polaków - podkreślił.(pap)

Na zdjęciu: Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz córka gen. Andersa, Anna Maria Anders podczas V Marszu Wolności i Solidarności, który przeszedł ulicami Warszawy.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

 

Komentarze

Wawrzek
Polacy chcą zmiany Konstytucji bo obecna szkodzi Polsce i Polakom, jej zmiany chce również większość polityków po za wąską grupą dotychczas "okupującą" rządy Polską. Największy wrzask przeciwko zmianom czynią zięciowie Szyrów, Jędrychowskich, dzieci Bermanów, Stolzmanów, Fleischmanów itp. Oni wszyscy wrzeszczą precz z komuną - ciekawe dlaczego.
2015-12-17 13:42:48
gość ale malutki
Takie hasła czytałem w historii PRL w latach ówczesnych wielkich przemian (1947-1951) więc gwoli przypomnienia to wówczas zamykano wielkich ludzi (Wyszyński) lu wydalano z kraju (Miłosz)!
2015-12-16 10:32:14
SZYBKI
kogo obraża.......LUDZI taki głupi to on nie jest PANIE TOLKU
2015-12-14 17:24:09
Tolek
Dlaczego nie internowany prezes obraża ludzi, którzy mają inne poglądy niż on
2015-12-14 11:50:46

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie