wtorek, 25 czerwca 2019.
Strona główna > Kraj > Julia Przyłębska powołana na prezesa TK

Julia Przyłębska powołana na prezesa TK

Julia Przyłębska powołana na prezesa TK
Data publikacji: 2016-12-21 12:24
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-22 17:34
Wywietleń: 1857 188500

Sędzia Julia Przyłębska została powołana w środę (21 grudnia) przez prezydenta Andrzeja Dudę na prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

We wtorek do Kancelarii Prezydenta wpłynęła uchwała Zgromadzenia Ogólnego sędziów Trybunału Konstytucyjnego ws. przedstawienia kandydatów na prezesa TK prezydentowi. Byli nimi sędzia Julia Przyłębska oraz sędzia Mariusz Muszyński.

– Po pierwsze chciałbym, aby pani prezes uporządkowała sprawy Trybunału. Chciałbym, aby zakończyły się wokół Trybunału i w Trybunale te gorszące spory, które do tej pory trwały i które powodowały, że Trybunał tracił możliwość do normalnego funkcjonowania – powiedział Duda. – Po drugie i najważniejsze, chciałbym, aby Trybunał zabrał się do dynamicznej pracy.

Według prezydenta w TK jest wiele zaległości przede wszystkim, jeżeli chodzi o sprawy obywatelskie, czyli skargi konstytucyjne, "które często od lat czekają na załatwienie". Andrzej Duda zaznaczył, że "nie ma nic bardziej tragicznego dla wymiaru sprawiedliwości, niż sytuacja, kiedy ludzie latami czekają na załatwienia spraw".

(pap)

Fot. PAP/Paweł Supernak 

Komentarze

Miła wiadomość przed świętami
Mam nadzieję, że TK wróci z politykowania do osądzania. Za kadencji tego wyjątkowo fatalnego prezesa Rzeplińskiego doszło do wieloletnich opóźnień w orzekaniu, a ludzie, którzy w ważnych dla siebie sprawach wnieśli skargi konstytucyjne latami nie mogą się doczekać orzeczeń mimo, że towarzystwo sędziów TK trudno uznać za przepracowane. Wierzę, że energia nowej pani prezes przywoła ich do porządku i pracy.
2016-12-22 17:27:42
@Dlugo-PiS...
Ile już czasu przebywasz w Polsce? Może nadszedł czas, żebyś się nauczył języka polskiego?
2016-12-22 10:26:41
Dlugo-PiS...
Ciekawe... od kiedy Komuszki i PO-stkomuszki zaczna "rowniez" okupywc TK i demonstrowac 24 godz / dobe... przy koksownikach na zewnatrz ? Gdzie o zamowionym 1 000 "kanapek" tak do jedzenia jak i PO-lezenia juz nie ws-PO-mne...!!
2016-12-22 00:21:30
@jonatan do "tk"
Kolego jak Duda jest długopisem to kim był Komorowski który podpisywał wszystko co mu Tusk i PO przedłożyło? Co do wygrywanych wyborów przez PO to mogę tylko to powiedzieć że jakby PO nie miało takiej osłony medialnej przez te wszystkie lata i media mówiły by prawdę o tych zdrajcach i sprzedawczykach to PO by żadnych wyborów nie wygrało!
2016-12-21 21:19:13
@wybór jest oczywiście nieważny
Wybór jest oczywiście ważny bo w Zgromadzeniu Ogólnym TK brało udział 14 sędziów ( jeden był na zwolnieniu ) a 8 odmówiło głosowania! Więc kworum było 14 sędziów - potwierdził to sam Biernat który w imieniu swoim i innych sędziów uznał wybór pani Julii Przyłębskiej na prezesa TK!
2016-12-21 21:14:14
jonatan do "tk"
Bo o to by zapoznać się z instytucją TK zadbał PiS, nasilając konflikt wokół niego. I nie jest to wcale żałośne. Prezydenta Dudę trudno nie nazywać długopisem PiS-u skoro podpisuje "od razu" co prezes proponuje, nawet w środku nocy. Co do ciebie "tk", to jako zwolennik partii aktualnie rządzącej powinieneś pamiętać, że PiS w Szczecinie NIGDY nie wygrał w żadnych wyborach, bo Szczecinianie potrafią ocenić prawidłowo tą partię, Tak więc jest dużym nietaktem z twojej strony stawać w obronie PiS-u w Szczecinie . I mam nadzieję,że kiedyś przejrzysz na oczy i zrozumiesz ile szkody ta partia już wyrządziła Polsce. O refleksji p. Dudy i rządu PiS już nawet nie marzę, ponieważ są zaprogramowani przez pana Kaczyńskiego.
2016-12-21 19:19:44
zibi
Komentujący wypisują bzdury . Pani Przyłębska jest pełniącą obowiązki do czasu wyboru prezesa TK nikt nie złamał prawa. Teraz zbierze się ZO TK i wyłoni kandydata którego oczywiście nie musi Prezydent zaprzysiężyć. Bo ma takie prawo.
2016-12-21 19:10:41
tk
Przynajmniej ma przyjemniejszy wyraz twarzy. Jakie to żałosne, że komentujący od początku swojego życia nie zdawali sobie sprawy, że istnieje Trybunał, a nagle w Polsce tylu jego znawców.
2016-12-21 14:15:55
ponownie złamano prawo
Panie Duda, widzimy się za 3 lata przed Trybunałem Stanu
2016-12-21 12:52:22
wybór jest oczywiście nieważny
Brak wystarczającej ilości sędziów podczas zgromadzenia
2016-12-21 12:31:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie