poniedziałek, 18 stycznia 2021r.

Jak zarejestrować się na szczepienie? Rząd przedstawił trzy sposoby

Data publikacji: 2021-01-13 22:34
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-13 22:34
Jak zarejestrować się na szczepienie? Rząd przedstawił trzy sposoby
Fot. pixabay.com  
Seniorzy po 80. roku życia będą mogli od piątku zarejestrować się na szczepienia, a tydzień później taką możliwość będą miały również osoby, które ukończyły 70 lat. Szczepienia dla tej grupy rozpoczną się 25 stycznia w 5994 punktach w całej Polsce - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk podkreślił na konferencji prasowej, że w tym tygodniu Polska wejdzie w kluczowy etap szczepień - od 15 stycznia na szczepienia będą mogli rejestrować się seniorzy powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia - osoby powyżej 70. roku życia.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

Rejestracja będzie możliwa poprzez trzy kanały: infolinię 989, internet oraz w punkcie szczepień. Będzie można zarejestrować się na konkretny termin szczepienia w konkretnym punkcie (nie trzeba szczepić się w miejscowości, gdzie jesteśmy zameldowani - można wybrać dowolny punkt).

Dzień przed ustalonym terminem szczepienia osoba zarejestrowana otrzyma SMS z potwierdzeniem umówionej wizyty. Taki SMS z przypomnieniem przyjdzie także przed drugim terminem szczepienia. Odpowiadając na jedno z pytań, Dworczyk poinformował, że status osoby zaszczepionej będzie przysługiwał po przyjęciu drugiej dawki szczepionki.

Również 15 stycznia zostanie uruchomiony formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia, który będzie umieszczony na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

Dworczyk poinformował, że szczepienia osób, które ukończyły 70 lat, rozpoczną się 25 stycznia w 5994 punktach. Powiedział, że ta grupa liczy łącznie 4,6 mln osób, w tym 1,75 mln to osoby po 80. roku życia, a 2,8 mln to seniorzy w wieku 70-79 lat.

Nie wszyscy seniorzy będą jednak mogli zaszczepić się od razu. "Z grupy liczącej ponad 4,5 mln osób będziemy mieli szczepionki do końca marca dla 2,3 miliona osób" - poinformował szef KPRM.

Dodał, że punkty szczepień są rozłożone równomiernie w całej Polsce. Wykaz takich miejsc jest dostępny na stronie internetowej: gov.pl/szczepimysie (uruchamiane będą jeszcze kolejne punkty).

Harmonogram dostaw szczepionki

Podczas konferencji szef KPRM zaprezentował harmonogram dostaw szczepionki i harmonogram szczepień na I kwartał tego roku.

- Z tego harmonogramu wynika, że do Polski w I kwartale dotrze powyżej 6 mln dawek szczepionki dwóch producentów: firm Pfizer i Moderna, dzięki czemu, do końca kwartału będziemy mogli zaszczepić około 3 mln osób. (...) Na podstawie tego harmonogramu wystawiamy centralny kalendarz, w którym będą zarejestrowane wszystkie 6 tys. punktów szczepień. Każdy z tych punktów będzie miał wystawiony +slot+, czyli miejsca zaznaczone w tygodniu, w których można się zapisać konkretnego dnia i o konkretnej godzinie - powiedział.

Ilu Polaków zostało już zaszczepionych?

Szef KPRM powiedział, że do środy do godz. 15 zaszczepiono prawie 338 tys. Polaków. Do punktów szczepień dostarczono ponad 483 tys. dawek, z których 818 zostało zutylizowanych. U 50 osób wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne. - Na tle Europy wygląda to w ten sposób, że Polska jest czwartym krajem, jeśli chodzi o liczbę wykonanych szczepień - powiedział.

(PAP)

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ