sobota, 15 sierpnia 2020.
Strona główna > Kraj > Iluminacja na Pałacu Prezydenckim w 70. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego

Iluminacja na Pałacu Prezydenckim w 70. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego

Iluminacja na Pałacu Prezydenckim w 70. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego
Data publikacji: 2018-05-25 23:20
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-27 23:04
Wywietleń: 2163 329618

W piątek wieczorem, w 70. rocznicę wykonania wyroku śmierci na rtm. Witoldzie Pileckim - oficerze AK i dobrowolnym więźniu Auschwitz - fasadę Pałacu Prezydenckiego rozświetliła iluminacja z jego wizerunkiem.

Podczas obchodów 70. rocznicy śmierci rtm. Pileckiego, w piątek przed południem prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy ścianie straceń na terenie dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów. Prezydentowi towarzyszyli m.in. córka Pileckiego - Zofia Pilecka-Optułowicz, a także dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz. Również w piątek na murze d. więzienia na Rakowieckiej odsłonięto portret rotmistrza.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu. Był bohaterem wojny z bolszewikami i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. wszedł w "kocioł" podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, skąd uciekł pod koniec kwietnia 1943 r. Służył w AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji, w śledztwie był torturowany. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

(pap)

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

 

Iluminacja na Pałacu Prezydenckim w 70. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Iluminacja na Pałacu Prezydenckim w 70. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego

Komentarze

I dalej... ci-cho-sza...?
A PO 1989 roku... Nie idzie jeszcze Ustalic: Kto Imiennie jest Winny i Wspol-Winny tym Aresztowaniom, Przesluchaniom i Torturom... i Witolda Pileckiego Smierci ! A wiec: czyzby jeszcze Nie wszystkie Archiwa... zostaly Otwarte (?) a jak Tak - to dlaczego jest jeszcze i ta Sytuacja "Wielka Tajemnica"... ??
2018-05-27 22:47:54

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Iluminacje Szczecin 2020

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie