środa, 08 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Grodzki: Prezes NIK może być zaproszony na posiedzenie komisji ustawodawczej lub praworządności

Grodzki: Prezes NIK może być zaproszony na posiedzenie komisji ustawodawczej lub praworządności

Grodzki: Prezes NIK może być zaproszony na posiedzenie komisji ustawodawczej lub praworządności
Data publikacji: 2019-11-16 12:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-18 14:30
Wywietleń: 725 428018

Prezes NIK Marian Banaś może zostać zaproszony do złożenia wyjaśnień na forum senackiej komisji ustawodawczej lub komisji praw człowieka, praworządności i petycji - powiedział PAP marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO).

Marszałek Senatu zapewnił w rozmowie z PAP, że Senat nie zamierza wykraczać poza swe konstytucyjne kompetencje.

- Mamy już opinię prawną na co możemy sobie pozwolić, na co nie w tej kwestii. Nie możemy powoływać komisji śledczej, nie możemy wzywać pana Banasia, możemy go zaprosić do Senatu, ponieważ uczestniczyliśmy w procedurze jego wyboru. To jest nasz mandat, by zaprosić go do złożenia wyjaśnień - powiedział Grodzki.

Marszałek Senatu uważa, że przy wyborze szefa NIK Senat został przez Banasia "oszukany" w kwestii jego oświadczeń majątkowych. - Senat, przypomnę, brał udział w wyborze pana Banasia na prezesa NIK. Chcielibyśmy zapytać pana Banasia o to dlaczego - delikatnie mówiąc - zostaliśmy w jakiś sposób oszukani przez niego - podkreślił.

Według niego, Banaś zostanie prawdopodobnie zaproszony na posiedzenie jednej z senackich komisji. - Jest chociażby komisja ustawodawcza czy komisja praw człowieka, praworządności i petycji. Mamy kilka możliwości - zaznaczył Grodzki.

Zgodnie z konstytucją prezesa Najwyższej Izby Kontroli powołuje Sejm za zgodą Senatu.

We wrześniu TVN w programie "Superwizjer" podał, że Banaś, b. minister finansów i szef Służby Celnej wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 m kw. i dwóch mniejszych, miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu. Według "Superwizjera" Banaś zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach Banasia ze stręczycielami.

Pod koniec września Banaś udał się na urlop bezpłatny do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych. Szef NIK oświadczył, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN odbiera "jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia". Pozwał TVN SA i autora materiału Bertolda Kittela, żądając przeprosin, sprostowania i wpłaty na cel społeczny.

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało 16 października, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia, który miał siedem dni na zgłoszenie uwag. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że nie może udzielać informacji o ustaleniach kontroli, w tym o zastrzeżeniach CBA.

Dzień później Banaś w oświadczeniu przekazanym PAP poinformował, że 16 października zakończył urlop bezpłatny i przystąpił do wykonywania obowiązków w NIK. Pod koniec października pismo z uwagami szefa NIK do zastrzeżeń CBA po kontroli jego oświadczeń majątkowych trafiło do Biura.

(pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

njus Grodzki!
Tu się mieszka dość wygodnie, nie ma co narzekać – mówi dziennikarzom „Super Expressu” marszałek Senatu. Tomasz Grodzki zaprosił reporterów do swojego lokalu w hotelu sejmowym i pokazał im, jak ścieli łóżko i myje ręce w łazience. Marszałek „cieszy się, że na dole jest restauracja, a obsługa przychodzi prać koszule i sprzątać”................ Przepraszał za "nies_PO_dziewaną wizytę, ale miał mikerifon "nies_PO_dziwany" na krawacie.... To tak samo jak PO_przednicy. Juto PO_każe coś innego iż tylko siadać!
2019-11-18 14:10:39
dobrze
- fika czasami jak Grodzki i szczapierzy paluchy jak on (drapie jucha), ale je nie pękam i jak chce to "mogę być zaproszony na poleżenie". Jestem taki mały "banaś", wybrała mnie na "kadencję" to teraz nie PO_dskoczy. Widziały gały co wybierały.
2019-11-18 10:13:58
Do... tescia pasierby
A - A... jak tam i co z Tesciowa ??
2019-11-17 23:50:34
teść pasierba do "grodzkich" i innych obrońców demokracji
- przecież to nie "pisdzielcy" ustanowili prawo (które "zawsze łamią") iż prezes NIK-u jest nieruszalny, popatrzcie na pana Kwiatkowskiego i jego karierę. Dobry skowyt opozycji był by gdy; - "pisdzielcy" zmieniają "w nocy" przepisy o powoływaniu prezesa NIK-u. Tak było przy immunitetach, oświadczeniach majątkowych, delegacjach sędziów itp - zawsze skowyt iż "pisdzielcy" robią zamach na demokrację. Teraz w ramach obowiązującegp prawa, ustalonego przez ... Pana Banasia może pan "kowal" tylko zaprosić. Daje orzechy przeciwko "wizie do USA" iż Pan Banaś oleje prośbę "kowala" tzw. ciepłym moczem, oczywiście w ramach demokracji bronionej przez opozycję.
2019-11-17 11:03:41
I jeszcze jedno Panie Grodzki
Przeciez Prezes NIK-u nie ma czasu - i na takie "pier...doly" !!
2019-11-17 00:01:31
Panie Grodzki
A powiedzenie... jak My nie ruszmy Was, to i Wy nie ruszajcie Nas - jest jeszcze dalej "Aktualne" ?
2019-11-16 23:25:54
rp
Guzik może.
2019-11-16 19:27:17
cdn
Panie Grodzki zapros pan tego calego banasia jak pan ma uprawnienia sledcze.Przy okazji moze tez pana sojusznik niejaki Kwiatkowski ustawial konkursy w delegaturach nik.Niech pan pusci tasmy z podsluchow jak kwiatkowski biesiadowal z kulczykiem idrwil z glupich Polakow,ktorzy darza wielkim zaufaniem Nik.A co tam slychac u Stanislawa .G. dalej jak twierdzi Neuman pod opieka nadzwyczajnej kasty?
2019-11-16 15:39:49

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie