środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Kraj > Banaś po powrocie do pracy: Będę bronił niezależności NIK

Banaś po powrocie do pracy: Będę bronił niezależności NIK

Banaś po powrocie do pracy: Będę bronił niezależności NIK
Data publikacji: 2019-10-17 12:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-20 10:44
Wywietleń: 867 422767

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś w oświadczeniu przekazanym PAP poinformował, że 16 października zakończył urlop bezpłatny i w czwartek przystąpił do wykonywania obowiązków w NIK.

"Deklaruję, że będę przeciwstawiał się wszelkim próbom ataku na moją osobę jako Prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Stanowczo również oświadczam, że będę bronił niezależności i bezstronności Najwyższej Izby Kontroli jako naczelnego organu kontroli państwowej" – napisał Banaś.

"Zmanipulowane i kłamliwe doniesienia medialne mające na celu zdyskredytowanie mojej osoby niewątpliwie stanowią formę zemsty tych środowisk, które w wyniku przeprowadzonej reformy służb skarbowych i celnych utraciły dotychczasowe wpływy na możliwość podejmowania najważniejszych decyzji w Rzeczypospolitej Polskiej" – przekazał.

Banaś oświadczył, że pozostając wierny złożonej przysiędze, dochowa wierności postanowieniom Konstytucji, a powierzone mu obowiązki będzie wypełniał bezstronnie i z najwyższą starannością. Wskazał też, że Centralne Biuro Antykorupcyjne w środowym komunikacie poinformowało, że zakończyła się kontrola jego oświadczeń majątkowych.

We wrześniu TVN w programie "Superwizjer" podał, że Banaś, były minister finansów i szef Służby Celnej, zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy, mowa była także o powiazaniach Banasia ze stręczycielami. Jak informował "Superwizjer", Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 m kw. i dwóch mniejszych miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu.

Pod koniec września Banaś udał się na urlop bezpłatny do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych.

Szef NIK oświadczył, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN odbiera „jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia". Pozwał TVN SA i autora materiału Bertolda Kittela, żądając przeprosin, sprostowania i wpłaty na cel społeczny.

W środę NIK zdementowała doniesienia o dymisji Banasia, przypominając, że przebywa on na urlopie bezpłatnym. Informację o rezygnacji Banasia podawali we wtorek posłowie PO-KO Sławomir Nitras i Borys Budka oraz niektóre media. Nitras w tej sprawie skierował pytanie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Ta oświadczyła, że żadne pismo o rezygnacji Banasia do niej nie wpłynęło.

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało w środę, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia, który ma siedem dni na zgłoszenie uwag. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że nie może udzielać informacji o ustaleniach kontroli, w tym o zastrzeżeniach CBA. Jak dodał, Banaś "ma prawo do tych zastrzeżeń odnieść się, ma prawo złożyć wyjaśnienia, czy uwagi do tych zastrzeżeń, które muszą być później analizowane".

Zgodnie z ustawą o NIK prezesa Izby - na wniosek marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 posłów - powołuje Sejm bezwzględną większością głosów za zgodą Senatu. Kadencja prezesa NIK trwa sześć lat. Sejm odwołuje prezesa NIK jeżeli: zrzekł się on stanowiska; uzna, że stał się on trwale niezdolny do pełnienia obowiązków na skutek choroby; został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa; złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu; Trybunał Stanu orzekł w stosunku do niego zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych.

(pap)

Fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz (licencja:Creative Commons Attribution 2.0 Generic)

Komentarze

Weger
Przypominam że prawdy o konszachtach Mariana Banasia dowiedzieliśmy się tylko dzięki stacji telewizyjnej TVN. Inne media milczały. Dlatego tak ważne jest by zachować wolność mediów, na którą obecna władza chce przeprowadzić zamach.
2019-10-20 09:43:17
PiS przekazuje Rydzykowi ogromne pieniądze publiczne, Które miały.....do @ Haha
"I co teraz powiecie pisowcy?" Nic po..ie (słowa S.N w Tczewie).. Przecież "uratowaliście sądy", które sprawiedliwie osądzą -"- Sądy dzisiaj – ja ci gwarantuję – nie rozstrzygną żadnej sprawy przed wyborami. Żadnej. Przez rok nie zrobią k... nic. Będą prowadzić sprawy – i ch... "(słowa S.N w Tczewie). Jeśli facet jest winny to będzie siedział - za_PiS_z to sobie i PO_dkreśl czerwonym jak SLD ołówkiem.
2019-10-20 00:09:46
Haha
I co teraz powiecie pisowcy?
2019-10-19 20:21:39
MYSL
BANAS NIE PEKAJ INIE SLUcHAJ LAMENTOW TVN I TARGOWIcY>KWIATEK MA WSZYSKIcH W D>>IZOSTAL SENATOREM TAK JAK GAWEL>NIEcH PRZESTAWIA KONKRETNE ZARZUTY>
2019-10-18 21:44:14
hehehe... nie ma to jak dobra zmiana
gratulujemy PiS...
2019-10-18 21:11:02
dzwońcie do Banasia
no to gangsterzy zacierają ręce - mają swojego człowieka na stanowisku
2019-10-18 11:12:40
Myśl
Wygląda na to, że pan Banaś jakoś dogadał się z PIS/prezesem i przyszedł do pracy (NIK) żeby wykonać jakieś zlecone zadanie, tak jak przed swoim urlopem bezpłatnym. Być może człowiek, któremu nikt nie wierzy pozostanie szefem Najwyższej Izby Kontroli.
2019-10-18 09:50:53
No, No...
Zobaczymy co i czas PO-kaze...??
2019-10-17 22:00:21
haha
Banaś to totalna kompromitacja PiSu
2019-10-17 18:55:17

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie