wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Ewa Kopacz wezwana przez prokuraturę

Ewa Kopacz wezwana przez prokuraturę

Ewa Kopacz wezwana przez prokuraturę
Data publikacji: 2017-05-30 17:12
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-31 22:32
Wywietleń: 1743 263612

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała we wtorek (30 maja), że Ewa Kopacz została wezwana na przesłuchanie, w charakterze świadka, w śledztwie dotyczącym m.in. nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Wcześniej, w tej samej sprawie prokuratorzy wezwali na przesłuchanie w lipcu szefa Rady Europejskiej i byłego premiera Donalda Tuska. Termin przesłuchania Kopacz nie jest na razie znany.

- To część politycznej nagonki na polityków PO i politycznej zemsty - powiedział we wtorek szef Platformy Grzegorz Schetyna, odnosząc się do decyzji prokuratury, która wezwała b. minister zdrowia Ewę Kopacz na przesłuchanie. - Taki powód przesłuchania jest absurdalny, bo to nie Ewa Kopacz była odpowiedzialna za przeprowadzenie sekcji zwłok. To robiła strona rosyjska. Dlaczego polski minister zdrowia miał być wtedy odpowiedzialny za przeprowadzenie sekcji zwłok?

Podkreślił, że Ewa Kopacz, po katastrofie smoleńskiej, pojechała do Moskwy jako wolontariuszka, na prośbę rodzin, którym pomagała w trakcie tego bolesnego pobytu w Rosji.

- Pamiętam emocjonalne wspomnienia rodzin ofiar, które były tam wtedy. Wracanie dzisiaj do tego i budowanie z tej sprawy projektu zemsty politycznej jest po prostu niegodziwe - stwierdził Schetyna. Pytany o ujawnione przez media i prokuraturę przypadki nieprawidłowości przy identyfikacji i pochówku ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, Schetyna powiedział: "Tak bywa w efekcie katastrof lotniczych".

- W większej części tych przypadków, jak to zwykle jest w katastrofach lotniczych, to (identyfikacja ofiar - PAP) było bardzo, bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe. I trzeba to uszanować, uszanować pamięć bliskich - to jest dzisiaj najważniejsze, a nie szukać powodów do politycznej zemsty - przekonywał szef PO. Jak dodał, "to jest smutne, ale prawdziwe. Jeżeli są problemy, które wynikają z błędów, czy pomyłek, do których doszło w czasie, ustalania tożsamości, to adresatem jest strona rosyjska, a nie minister zdrowia z tamtych czasów". Według niego, o ujawnione nieprawidłowości trzeba pytać też prokuratorów, którzy badali katastrofę smoleńską, m.in. obecnego zastępcę prokuratora generalnego Marka Pasionka, nadzorującego obecne śledztwo smoleńskie, wówczas również zaangażowanego w sprawę.

Na pytanie, czy patrząc z perspektywy czasu, nie uważa, że należało przeprowadzić ponowną identyfikację zwłok już w Polsce lub ekshumację wszystkich ciał ofiar katastrofy, Schetyna odparł: "Dzisiaj jesteśmy po siedmiu latach od katastrofy i dzisiaj patrzymy na to inaczej".

Jak z kolei powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek, "warto zastanowić się nad postawieniem przed Trybunałem Stanu b. minister zdrowia Ewy Kopacz i b. premiera Donalda Tuska".

* * *

Była premier Ewa Kopacz, w czasie, gdy doszło do katastrofy smoleńskiej, pełniła funkcję ministra zdrowia. Po katastrofie, wraz z zespołem ekspertów, pojechała do Moskwy, by uczestniczyć w identyfikacji ofiar. Część bliskich ofiar zarzucała jej później, że na miejscu nie dopilnowano prac strony rosyjskiej.

We wtorek Prokuratura Krajowa potwierdziła informacje "Faktu", że w trumnie b. dowódcy Wojsk Specjalnych gen. Włodzimierza Potasińskiego znajdowały się szczątki trzech innych osób. W poniedziałek PK informowała, również po tekście "Faktu", w trumnie b. Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych, gen. Bronisława Kwiatkowskiego znaleziono w sumie szczątki ośmiu osób. Na początku roku okazało się natomiast, że zamienione zostały ciała b. szefa PKOl Piotra Nurowskiego i b. prezydenckiego ministra Mariusza Handzlika.

(pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

a kiedy prokurator wezwie Kaczyńskiego?
.
2017-05-31 21:11:24
1m 2017-05-30 19:30:49
Piszesz delikatnie co do całej sytuacji może dla tego aby moderator zezwolił na twój komentarz bo na usta ich cała postawa ma jedno nie cenzuralne słowo dla tego ja też chcę aby moderator dopuścił mój wpis i napisze jedno pomroczność jasną tak się tłumaczył kiedyś jeden a teraz i oni do tego wrócą nie mając sobie nic do zarzucenia !
2017-05-30 22:25:11
jarun 2017-05-30 18:49:44
Jak widać, już tylko po samym nicku " jarun ", kapitalizm faktycznie jest trudnym środowiskiem dla niektórych jednostek. Niemożność zaistnienia czymś ponad normami, dla pojedynczej jednostki (osoby), sprawia, że znane motto "uczyń pracą to, co lubisz, a będziesz szczęśliwy", staje się parafrazą dla "obnażę swoją głupotę i będę popularny".
2017-05-30 22:19:35
moja opinia
Ta odrażająca, zakłamana do szpiku kości kobieta powinna zniknąć z życia publicznego!
2017-05-30 20:58:25
1m
Czy jeżeli ktoś mówił, że coś zrobił, a po czasie okazało się, że tego nie uczynił, to czy można śmiało powiedzieć, że kłamał w żywe oczy?
2017-05-30 19:30:49
jarun
Samotny,mściwy jeszcze przez 10 lat będzie ich ciągał po sądach aż im życie zbrzydnie.
2017-05-30 18:49:44
Moskiewski woluntariusz
Ostatni przykład. Tragicznie zmarła Magdalena Żuk. Ciało przewiezione z Egiptu do Polski w zamkniętej blaszanej trumnie. W Warszawie przeprowadzono ponowną sekcję zwłok - standard postępowania w przypadkach budzących wątpliwości.
2017-05-30 17:34:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy