Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Dwie osoby zginęły. Rakiety spadły na terytorium Polski (akt. 2)

Data publikacji: 15 listopada 2022 r. 20:31
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2022 r. 07:44
Dwie osoby zginęły. Rakiety spadły na terytorium Polski
Premier w porozumieniu z prezydentem zwołał spotkanie w BBN. Fot. Ryszard Pakieser  

Trwają prace nad ustaleniem wszystkiego, co stało na terenie wsi Przewodów, kilka kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej; na miejscu pracują specjaliści, zaprosiliśmy także międzynarodowych ekspertów - powiedział po specjalnym posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek po pilnej naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch polskich obywateli. Rzecznik rządu poinformował, też, że zostanie zweryfikowane, czy zachodzą przesłanki, by uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego, który dotyczy konsultacji państw członkowskich NATO.

Prace nad ustaleniem przyczyn

Po naradzie w BBN odbyło się specjalne posiedzenie Rady Ministrów, po którym premier Mateusz Morawiecki wygłosił oświadczenie. "Polska jest członkiem najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata, jest członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. W ostatnich godzinach prezydent Andrzej Duda, ja, minister obrony narodowej i minister spraw zagranicznych rozmawialiśmy z wieloma naszymi odpowiednikami, partnerami z NATO i Unii Europejskiej" – powiedział szef rządu.

Złożył kondolencje rodzinom mężczyzn, którzy ponieśli śmierć. "Mogę zapewnić, że nie zostawimy samych sobie rodzin, nie zostawimy samych sobie bliskich" – zaznaczył.

Premier poinformował, że "trwają prace nad ustaleniem przyczyn, które miały miejsce i wszystkiego co się stało podczas zdarzenia". Przekazał, że do udziału w pracach zaproszono międzynarodowych ekspertów. "Poprosiliśmy o to wsparcie sojuszników, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie" – dodał.

Szef rządu przekazał też, że zdecydowano o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów Polskich Sił Zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej. "To monitorowanie przestrzeni powietrznej odbywa się i będzie się odbywało we wzmocniony sposób razem z sojusznikami" - podkreślił.

Działania międzynarodowe

Zaznaczył, że prowadzone są też analizy i konsultacje z naszymi sojusznikami w zakresie potencjalnego użycia art. 4 Traktatu waszyngtońskiego, czyli artykułu, który uruchamia konsultacje w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. "Weryfikujemy przesłanki, które mogą służyć do tego, aby ten artykuł 4 został użyty" - podkreślił Morawiecki.

Premier poinformował, że zdecydowano o wezwaniu ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ. "Minister spraw zagranicznych będzie wkrótce rozmawiał z ambasadorem rosyjskim" - zapowiedział szef rządu.

Dodał, że pozostaje w stałym kontakcie z rządem Ukrainy. "Pan prezydent Andrzej Duda rozmawiał z panem prezydentem (Ukrainy), ja jestem w kontakcie z panem premierem Ukrainy. Ponadto na miejscu zdarzenia znajdują się nasze służby, już od kilku godzin - służby saperskie, najpierw postarały się o zapewnienie, aby wszyscy specjaliści, biegli, eksperci mogli spokojnie przebadać bardzo dokładnie wszystkie miejsca tego całego zdarzenia" - mówił Morawiecki.

"Podnieśliśmy razem z ministrem spraw wewnętrznych i administracji w stan podwyższonej gotowości wszystkie służby - funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, a także pozostałe służby, służby specjalne są również podniesione w stan podwyższonej gotowości w tym szczególnym momencie" - dodał premier.

Apel o powściągliwość

Szef rządu zaapelował też do Polaków o powściągliwość. "Apeluję do wszystkich Polaków, aby zachować spokój wokół tej tragedii. Bądźmy rozważni. Nie dajmy sobą manipulować. Teraz musimy kierować się powściągliwością i rozwagą. Musimy być rozważni i opierać się wyłącznie na faktach" - mówił.

Zwrócił się również z apelem do polityków. "Apeluję również do całej klasy politycznej o powściągliwość, o odpowiedzialność. Musimy szczególnie w tych trudnych momentach pokazać Polakom jedność i to, że rozumiemy, na czym polega polska racja stanu" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier przekazał, że rozmawiał z wieloma liderami europejskimi, "którzy zapewniają Polskę o swoim wsparciu, także w wyjaśnieniu wszystkich przyczyn, które doprowadziły do tego zdarzenia".

Zwracając się do Polaków przestrzegał przed fake newsami. "Nie możemy ulec tym wszystkim manipulacjom, nie możemy ulec fake newsom. Bądźmy tutaj rozważni i słuchajmy komunikatów, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Słuchajmy tez komunikatów z rządu i naszych sojuszników. Apeluję do wszystkich rodaków o zachowanie spokoju, o szczególną ostrożność wobec prób dezinformacji. Teraz w tej godzinie w takich dniach musimy być razem. Razem jesteśmy bezpieczni i razem nie damy się zastraszyć. Razem jesteśmy silni" - dodał.(PAP)

Logo PAP Copyright

***

Wcześniejsza informacja

We wtorek ok. godz. 22 zakończyło się pilne spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Po jego zakończeniu Piotr Müller, rzecznik rządu poinformował, że w związku " z trudną sytuacją" po tragicznym wydarzeniu w Przewodowie podniesiono gotowość bojową w armii, a także poddano weryfikacji możliwość uruchomienia art. 4 Paktu NATO, czyli konsultacji wszystkich członków. Na tym zakończył swoją wypowiedź.

Po godz. 22 zacząć się miało nadzwyczajne posiedzenie rządu.

***

Wcześniejsza informacja

Jak poinformowało we wtorek po południu Radio ZET dwie zabłąkane rakiety spadły w miejscowości Przewodów w województwie lubelskim przy granicy z Ukrainą. To informacja nieoficjalne. Według tych ustaleń rakiety uderzyły w suszarnię zboża. Zginęły dwie osoby. Na miejscu pojawiła się policja i wojsko.

Mariusz Gierszewski, dziennikarz Radia Zet napisał na Twitterze między innymi: „Nieoficjalnie: w miejscowości Przewodów w województwie lubelskim przy granicy z Ukrainą spadły dwie zabłąkane rakiety. Uderzyły w suszarnie zboża. Zginęły dwie osoby. Na miejscu jest policja, prokuratura i wojsko”.

Straż pożarna potwierdziła, że doszło do wybuchów i że dwie osoby poniosły śmierć na miejscu.

Wiadomo już, że premier w porozumieniu z prezydentem zwołał spotkanie w BBN. Rzecznik rządu Piotr Müller zaapelował, żeby nie publikować niepotwierdzonych informacji.

(r.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Rakieta
2022-11-18 01:39:44
Znajdziesz chociażby w onucowie. Gdybyście rosyjski trollu nie zaczęli wojny w Ukrainie, to żadne rakiety by na Polskę nie spadły.
@@Klara
2022-11-18 01:37:05
"Wybory kopertowe" zablokował w Senacie łapówkarz Grodzki w celu dania czasu na podmianę kandydata PO Kidawy-Błońskiej na Trzaskowskiego.
@Rakieta
2022-11-17 18:22:55
Obawiam się że możesz mieć rację... Ale ilu z nas to rozumie? 10%?
Rakieta
2022-11-17 17:51:46
ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, zabija dwóch naszych obywateli. 460-ciu błaznów na wiejskiej, odśpiewuje hymn, po czym nagradza się oklaskami. Stand-uper Załenski nie ma nic do powiedzenia, poza tym że to nie była ich rakieta. Rodziny tych dwóch biedaków, godzą się na pogrzeb państwowy, czyli polityczny show na trumnach swoich bliskich. Lubię ten kraj i jego mieszkańców. Nigdzie nie znajdę głupszych.
@@Nieśmiało przypomn
2022-11-17 10:35:10
Nie zapomniałem, po prostu Rosja jest agresorem i zaatakowała Ukrainę. Tyle że co robią pozostałe strony? Po aneksji Krymu powinni byli wystawić ochronę dla UA która gdyby miała broń jądrowa to nie zostałaby zaatakowana Anię nie straciła Krymu. Tyle że ani USA ani UK nie postawiły sprawy że są gwarantami bezpieczeństwa UA i w związku z tym zamykają niebo nad UA i atak na UA potraktują jak atak na USA czy UK. Tyle że ani USA ani UK tego nie zrobią co najwyżej wkręcą nas w te wojnę...
Duda
2022-11-16 22:41:15
"ten wybuch był najprawdopodobniej wynikiem niefortunnego lądowania w Polsce ukraińskiego pocisku obrony powietrznej"
Myśl
2022-11-16 13:16:11
Większość komentujących to ruskie trolle lub boty judzące do wojny NATO z Putinkiem i jego bandą, czy do odwrócena się od Ukrainy. Jeśli potwierdzi się, że to S-300 (produkcja radziecka/rosyjska), wystrzelona przez Ukraińską obronę powietrzną, która nie trafiła w rakietę rosyjską (jedną z 90-ciu lecących na Ukrainę), to mamy do czynienia z nieszczęśliwym przypadkiem, a nie atakiem. Winna tej tragedii jest niewątpliwie Rosja, która napadła zbrojnie na Ukrainę i próbuje zrównać ją z ziemią.
Aa
2022-11-16 12:45:14
A gdzie wystąpię ie prezydenta Ukrainy ze to niechcąco oni strzelili i coś poszło nie tak, nawet nie słychać w żadnej TV żeby kondolecie złożył jakoś dziwne to wszystko, a nasi komu tylek kryją
Pablo E.
2022-11-16 12:35:05
12:36 Słucham tego naszego premiera, który z tego co mi się wydaje to jeszcze usprawiedliwia ukrów... Żyg-ać mi sie chce...
TZ.
2022-11-16 12:26:36
Wyobrażam sobie jak Morawiecki żałuje, że to nie była rosyjska rakieta (najlepiej z wizytówką). Byłaby okazja, żeby wciągnąć Polskę do wojny, o czym ten zdrajca, razem z Dudą, marzą od lutego. A tu Amerykanie mówią, że nie rosyjska, no i d..a blada.
Miło słuchać
2022-11-16 11:26:02
Na Interii i na Onecie piszą że Prezydent USA powiedział głośno i dobitnie kto tą rakietą zaatakował Polskę. "Nasi" jeszcze nie wiedzą.
@Klara
2022-11-16 10:46:51
A, kto to "klepnął" i umoczył kilkadziesiąt milionów? Wiadomo, czy może będzie bezkarny, jak ten, co umoczył 70 mln w wybory kopertowe?
dochodzi dwunasta
2022-11-16 10:30:00
Niech ktoś obudzi wicepremiera ds. bezpieczeństwa... i kota.
Swojak
2022-11-16 10:19:28
Przed chwilą usłyszałem i zobaczyłem w PolsatNews "eksperta", który ogłosił, że nawet jeśli to nie Rosjanie wystrzelili ten pocisk, to należy mówić, że to Rosjanie. Gratulacje.
analityk
2022-11-16 10:19:09
System OPL w rozsypce. Nikt nic nie wie. Nie wiedzą co nadleciało i skąd ? System obrony przeciwlotniczej nie zadziałał bo go nie ma. Pewnie śpi wyłączony. W przypadku realnego ataku kraj jest bezbronny. UA ma wiele posowieckich S-300 które mimo tego że są stare ale sprawne i w miarę skuteczne. W Polsce są Patrioty ale na papierze i w mediach propagandowych TV-PIS
oj tam
2022-11-16 09:49:20
Nasz Saszowy przyjaciel pomylił się i jak dziadek z UPa wymierzył rakiety tam gdzie powinien w odpowiednią stroną
Agencja towarzyska
2022-11-16 09:15:59
- już myślałem iż ten burdel z Ukrainą trzeba zamknąć. Sługa Narodu Ukraińskiego ciągnie dalej te widły i kosy.
calm
2022-11-16 09:11:22
Trzeba poczekać na dane z AWACSa
@Nieśmiało przypomnę
2022-11-16 09:10:15
zapomniałeś wymienić trzeciego gwaranta
do wojujących
2022-11-16 09:06:23
-przy_PO_minam i PiS_ę; cytat z "Dudy" i PAP-u "..spadł pocisk produkcji rosyjskiej...". ROSYJSKIEJ!!!! To taki sam rosyjski pocisk, który pierd..ł w MH17 i do tej pory EU z NATO nie mogą dowieść iż to Putin strzelał.
Klara
2022-11-16 09:02:26
Udało się wycofać z zakupu złomiastych śmigłowcow których nie chcą armie w Europie. Komuś zależało by nam wcisnąć ten kit i ktoś to klepnął. Teraz będą Apache
Agencja
2022-11-16 08:58:19
Agencja Associated Press poinformowała z kolei, że rakieta, która spadła na Przewodów to pocisk ukraińskiej obrony przeciwrakietowej, który został wystrzelony w kierunku rakiety nadlatującej z Rosji i omyłkowo trafił w terytorium Polski.
Ważne to jest
2022-11-16 08:55:14
Czy ktoś odpowie na pytanie, dlaczego Ukraińcy zaatakowali Polaków?
Analityk wywiadu
2022-11-16 08:40:25
Znależć w internecje informacje a nie fake news w tv poland ..... ataki rakietowe pod fałszywą flagą, właśnie przeprowadzone przez ukraińskie wojsko, w zmowie z NATO i armią USA, zostały przeprowadzone w celu osiągnięcia różnych celów. Bardzo wysoko na tej liście celów była wielka, pilna potrzeba Demokratów, aby odwrócić uwagę narodu amerykańskiego, a także światowej publiczności obserwującej wyniki wyborów w 2022 r....
Nieśmiało przypomnę
2022-11-16 08:18:30
Że gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy są wielką Brytania i USA (memorandum budapeszteńskie) i to te dwa kraje ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność za to co dzieje się na ukraińskim niebie.
Chwała Ukrainie!
2022-11-16 08:07:59
Chciałem tylko napisać że nie ma takiej ceny której nie jest gotów zapłacić sługa narodu ukraińskiego w imię niepodległości Ukrainy. Chwała Ukrainie! Rząd warszawski jest z Ukrainą.
@Klara
2022-11-16 08:04:48
Pamiętamy też, kto dał ciała ze śmigłowcami i jeszcze zapłacił za to słoną karę.
Bartek
2022-11-16 07:38:19
Trzaskowski powołał już samorządowy sztab kryzysowy i pewnie będzie monitorował sytuację za pomocą radarów straży miejskiej. W Szczecinie mieliśmy już taki samorządowy sztab co grama rtęci nie wyłowił z Odry a Tuskowi dopiero na mapie tłumaczyli gdzie są odnogi Odry
Ciekawe
2022-11-16 06:49:05
Dlaczego Ukraina zaatakowała naszych rolników?
Mały
2022-11-16 06:25:46
Komu zależy aby NATO wciągnąć w konflikt komikowi ukraińskiemu chwalił się że przyjęli w Chersoniu masę amunicji rosyjskiej trzeba łączyć fakty
Polaczek Skromny
2022-11-16 03:46:45
Witam serdecznie czytelników Kuriera 24😁. Nie wiem jak Wy, ale ja jestem tutaj pierwszy raz i już mi się podoba! Omijając treść artykułu chciałbym udać się do komentarzy, bo przecież tam odkryję prawdziwą prawdę. Wnioskując: Chwast nie rósł w miejscu opisywanym,więc nie mógł"nagrać zdjęć" Swojak za długo przesiaduje pod sklepem z Wojakiem Szafir –tłumaczenie z internetu"bardzo twardy minerał z gromady tlenków.Jest minerałem rzadkim"... 😭 W końcu twardy czy rzadki? ITD jest całkiem odklejony
Atak
2022-11-16 01:03:56
Jeżeli to zrobił Putin to należy od razu spopielić Moskwę razem z tym bandytą tak jak zrobiono z Hiroszyma i Nagasaki.Ukrainie natychmiast trzeba przekazać broń atomową aby powstrzymala bandytę bo inaczej Putin będzie chciał zająć całą Europe
@jajo
2022-11-16 00:33:20
Z reklamówkami, nie wiem czy z Biedronki, przy granicy, biegają oszołomy z opozycji.
Robert ***** ***
2022-11-16 00:15:07
pis zajmuje się zamykaniem kolejnych ulic w mieście i zabieraniem miejsc parkingowych a rakiety spadają .Ile schronów mamy w mieście? Gdzie mają chować się lódzie?
Peówa
2022-11-15 23:23:38
Bąby spadła na ten kraj! Wojna bendzie!
@saphire
2022-11-15 22:54:52
Taak, wypadek. I dlatego NATO się tym zajmuje - tak z nudów. Panikę to tworzy rząd, bo nie przedstawia ludziom faktów, tylko straszy i podnosi gotowość bojową armii. Ot tak bez powodu.
Swojak
2022-11-15 22:46:59
Te rakiety jeszcze nie spadły a komik z Kijowa już ogłosił, że rosyjskie. Może sam wystrzelił? Na siłę próbuje nas wciągnąć do swojej wojny.
@jajo
2022-11-15 22:36:53
Piles nie pisz.
Itd
2022-11-15 22:34:20
Ajeszcze niedawno Targowica podpuszczana przez szujnie tvnowsko-michnikowa plula na polsakich zolnierzy i na budowe zapory na granicy,
spijmy spokojnie
2022-11-15 22:04:11
Prezydent Biden twardo zapowiedział że będzie bronił każdego cala terytorium NATO do ostatniego Polaka a także USA zapowiedziały że będą przygotowywać nową rezolucje w ONZ która potępi zbrodniczy reżim Putina. (mamy też informację że prezydent Biden bardzo tupał nogami gdy dowiedział się o tym incydencie).
jajo
2022-11-15 21:51:45
czekamy na pisie pajacowanie
saphire
2022-11-15 21:28:44
Przestańcie siać panikę! Jakie rakiety? I skąd nagle dwie w jedno i to samo miejsce, jak tam jest tylko jeden krater? Może 50 od razu? Straż pożarna już dawno podała, że doszło do zapłonu pyłu przy przesypywaniu kukurydzy przy leju zsypowym suszarni. To zwykły wypadek, bo w takich miejscach może być jeszcze mieszanka gazu, który służy do osuszania składowanego surowca. Następnym razem napiszecie o rakietach, gdy ktoś chwilę wcześniej bawił się zapalniczką na stacji benzynowej? Opamiętajcie się!
Znawca
2022-11-15 21:17:24
"Rzecznik rządu Piotr Müller zaapelował, żeby nie publikować niepotwierdzonych informacji." A wy co teraz zrobiliście?
asia
2022-11-15 21:15:19
rozumiem ze jestesmy w ciemnej dupie skoro radary nie wykryly tych pociskow
asia
2022-11-15 21:13:41
a gdzie nasze wojsko gdzie radary wykrywania pociskow
Klara
2022-11-15 20:56:32
Pamietamy kto nie chciał tarczy antyrakietowej zeby ruskim było miło i żółwiki pamiętamy
Chwast
2022-11-15 20:51:42
I nikt nie nagrał zdjęć, filmu w czasach komórek i internetu?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA