środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Kraj > Duda: Nie będziemy odwracali oczekiwanych przez polskie społeczeństwo reform

Duda: Nie będziemy odwracali oczekiwanych przez polskie społeczeństwo reform

Duda: Nie będziemy odwracali oczekiwanych przez polskie społeczeństwo reform
Data publikacji: 2018-06-27 19:32
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-02 09:46
Wywietleń: 1079 335730

- Formułowane w ramach dialogu z Polską oczekiwania KE zostały w dużym stopniu zrealizowane; nie będziemy odwracali oczekiwanych przez polskie społeczeństwo reform wymiaru sprawiedliwości - powiedział w środę 27 czerwca w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się do prowadzonej wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu o UE.

Duda był pytany podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem o to, kiedy spór z Komisją dotyczący rządów prawa w Polsce zostanie rozwiązany.

- Moja obserwacja tej sprawy jest taka, że - według mnie - KE po prostu nie chce zakończyć swojego działania tutaj; chyba nie chodzi o to, żeby, jak to mówią w Polsce, złapać króliczka, tylko o to, żeby go gonić - odpowiedział prezydent.

Jak przekonywał, formułowane podczas spotkań z przedstawicielami polskich władz oczekiwania Komisji "w dużym stopniu zostały zrealizowane".

- Wprowadzono zmiany w polskich ustawach (...) i, jak widać, w momencie, w którym zmiany zostały wprowadzone, Komisja wraca do swojej poprzedniej retoryki i mówi: +to macie teraz wszystkie reformy odwrócić+. Otóż chcę jasno i wyraźnie powiedzieć: nie; nie będziemy odwracali reform, które są oczekiwane przez polskie społeczeństwo, które fatalnie oceniało stan wymiaru sprawiedliwości w Polsce - oświadczył Duda.

W tym kontekście ocenił, iż prowadzone wobec Polski postępowanie jest "w jakimś sensie politycznym narzędziem do uderzania w polskie władze".

Zdaniem prezydenta reforma wymiaru sprawiedliwości i jego naprawa "jest realizowana zgodnie z regułami demokratycznymi, jest realizowana w sposób otwarty (...) w polskim parlamencie, gdzie odbywają się debaty", a przyjmowane ustawy dotyczące sądownictwa "mają w swojej treści wzorce, które są realizowane w innych krajach UE".

- W moim przekonaniu nie ma żadnych podstaw do tego, aby KE kwestionowała to, co zostało do tej pory w Polsce wprowadzone - dodał.

Z kolei prezydent Vejonis, pytany o stanowisko jego kraju w ewentualnym głosowaniu w sprawie Polski w Radzie UE, podkreślił, że nikt w UE - "ani Polska, ani Łotwa, ani żadne inne państwo członkowskie" - nie jest zainteresowany, aby doszło do takiego głosowania, ponieważ może ono ujawnić podziały między państwami członkowskimi.

- A jeśli państwa europejskie nie są zjednoczone w jakiejś sprawie, to UE jest słabsza, a my musimy być mocni, (...) ponieważ mamy bardzo dużo wyzwań i musimy działać wspólnie - przekonywał.

Dlatego też - zdaniem łotewskiego prezydenta - "dialog jest najlepszą drogą do tego, żeby osiągnąć rezultat" w sprawie sporu wokół rządów prawa w Polsce.

Jak zaznaczył, "każdy dialog ma dwie strony i obie strony muszą wystarczająco dobrze pracować, aby rozwiązać ten problem".

We wtorek w Luksemburgu na wniosek KE odbyło się wysłuchanie Polski w sprawie praworządności, stanowiące kolejny etap toczącego się wobec Polski postępowania. Kwestia praworządności w Polsce i dalszych kroków w procedurze art. 7 traktatu będzie dyskutowana ponownie na następnym spotkaniu ministrów ds. europejskich w ramach Rady UE.

Wysłuchanie jest etapem przed ewentualnym głosowaniem w Radzie UE w sprawie stwierdzenia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Polskę wartości unijnych. Stwierdzenie takiego ryzyka przez Radę oznaczałoby przejście do kolejnego etapu postępowania z art. 7., czyli tzw. mechanizmu sankcyjnego. Do tego potrzebne byłoby jednak uzyskanie większości kwalifikowanej, czyli głosów 4/5 krajów członkowskich.

Pytany o oczekiwania Polski po wtorkowym wysłuchaniu Polski w Radzie Duda stwierdził, że przedstawiciele każdego z państw członkowskich "wyciągną swoje własne wnioski i mogą sobie zestawić to z regulacjami, które obowiązują w ich krajach".

Oświadczył jednocześnie, że nie wierzy, że KE "chce w jakikolwiek polubowny sposób tę sprawę zakończyć, ponieważ już pokazała, że nie chce".

- Wydawało nam się, że jest porozumienie, wydawało nam się, że jest pewien kompromis wypracowany, myśmy ze swojej strony tę kompromisową część wykonali; okazało się, że to nie wystarczy, w związku z czym uważam, że po prostu nigdy nie wystarczy, zawsze będzie źle - po prostu Komisja chce toczyć spór z Polską - mówił polski prezydent. Jak dodał, jeżeli tak jest, to "trudno, spór będzie się toczył".

Przebieg wtorkowego wysłuchania ocenił w tym kontekście jako przewidywalny. Wyraził zarazem zadowolenie z tego, że strona polska "sprawnie przedstawiła nasze stanowisko" i "wszystkie argumenty", a także "działania, które były w Polsce prowadzone i to, jak w rzeczywistości wyglądają te rozwiązania prawne". - Ponieważ, co chcę bardzo mocno podkreślić, niebywała ilość kłamstwa pojawia się w przestrzeni przede wszystkim medialnej co do tego, jak rzeczywiście wyglądają te polskie regulacje - wskazał Duda.

(pap)

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Komentarze

Pikuś
Masz na myśli prawdę o stadzie komunistów w PISie, którym służysz? Jako pisowski masochista skomunizowaleś się mentalnie i widać w jakim jesteś psychicznym PIS-dołku.
2018-07-02 01:20:33
trohan-ku...
Rozumiem, za masz na mysli... tylko wasze "PO-lskie s-PO-leczenstwo" w baaardzo juz malej ilosci - czyli resztki i tzw. PO-zostalosci !!
2018-07-01 23:16:09
trohan
Polskie społeczeństwo nie oczekuje od prezydenta łamania konstytucji...panie Strażniku Pióra!
2018-07-01 09:18:56
Ojj... trohan-ku z Pikusiem
Rok mamy juz 2018-ty - a Prawda Was dalej PO-nosi... i PO-nownie rozgrzewa do Czerwonosci !! A wiec: czy chcecie czy nie, to od dnia 25.10.2015 roku... mamy teraz w Polsce - NOWA ERE !!
2018-06-30 22:47:24
Obs.ryver
Dud, chwal się swoim czubem, ale du.pą będziesz z tego ględzenia wycofywał się!!!To widać i czuć....
2018-06-30 13:43:51
trohan
On nie daje się manewrować to czub (paranoik) z sekty smoleńskiej. Wszędzie widzi zagrożenie dla sekty i prezesa i pisze te swoje durnowate PO, daty, "Odpowiedz.." "Do..." o pochodach 1 Majowych. Schizofrenik. Nie dyskutować z czubkiem.
2018-06-30 11:01:00
Pikuś
Akademie 1-majowe i październikowe masz z pisowskimi członkami PZPR typu Piotrowicz, Kryże, Jasiński, Kowalski,Czabański itd, itp. Ci pisowscy komuniści sterują tobą jak marionetką. A ty się dajesz sterować. Więc pędź na swoje pisowskie akademie.
2018-06-30 00:18:12
Do... PO-nizszych - Pikusia i @ A wiec...
A wiec: "dalej" wydaje wam sie... ze te wasze Akademie 1-szo Majowe i Pazdziernikowe "cos wam daly czy PO-pod-su-wa-ly"...??
2018-06-29 01:14:07
Pikuś
@a więc - nie jest Polakiem, bo nie zna języka polskiego. Czyli @a więc- jest prostym pisowcem.
2018-06-28 23:34:24
@ A wiec...
Cos PiSzesz strasznie niePiSmiennie, ale to u PiSiorow normalne, wszak są niePiSmienni.
2018-06-28 21:51:46
acotam
ten facet jest smieszny, jakie reformy, trudno nazwac wymiane kadrową reformą, jezeli prezydentem w nastepnej kadencji bedzie ktos inny to tez bedziemy nazywac te zmiane reformą?
2018-06-28 12:11:01
A...a...a...
W innych rownie Waznych Sprawach... to Zdanie i Opinia Wiekszosci Spoleczenstwa czyli Wiekszosci Narodu - to Nie sa juz rownie potrzebne ???
2018-06-28 11:55:05
Jarun
Strażnik Długopisu-nie kompromituje się...kończ waść, wstydu oszczędź! Żałosny pajacyku...
2018-06-28 10:41:15
A wiec ...
By nie tracic wiecej czasu i Uniknac dalszych nie-PO-trzebnch Atakow KE - na Polske, zacznijmy powoli przygotowywac sie i do Polexit... by wraz z Anglia zaczac tworzyc Cos Nowego... i dalej nie-PO-trzebnie Nie wspierac - Lewackich Atakow i PO-suniec... ze strony UE/KE !!
2018-06-28 01:16:43
krytycznie
W KE NIECH SIE PRACĄ ZAJMĄ ! Ta banda nierobów szuka dziury na siłę tam , gdzie jest ład , porządek i demokracja -w POLSCE !Wejscie do unii było jak nadstawienie głowy pod topór ! Sprzedaliśmy POLSKĘ !
2018-06-27 22:57:13

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie