Piątek 01 lipca 2022r. 
REKLAMA

Donald Tusk przesłuchiwany w Prokuraturze Krajowej

Data publikacji: 2017-08-03 12:04
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-06 19:02
Donald Tusk przesłuchiwany w Prokuraturze Krajowej
 

W czwartek (3 sierpnia) w Prokuraturze Krajowej w charakterze świadka przesłuchiwany jest b. premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Chodzi o śledztwo dot. nieprawidłowości przy przeprowadzenie sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

W pobliżu gmachu PK zgromadziła się grupa kilkudziesięciu zwolenników b. premiera; gdy pojawił się tam b. premier skandowali "Donald Tusk, Donald Tusk". Mieli też transparent z napisem "Witamy prezydenta Europy". Pojawili się także przeciwnicy Tuska z transparentem "Współwinni zbrodni wciąż żyją bezkarnie. Mord. Smoleńsk 2010". Na miejscu licznie zgromadzili się również dziennikarze, przyszli też politycy, m.in. posłowie PO.

Zanim b. premier udał się do budynku prokuratury dziennikarze poprosili go m.in. o komentarz do wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dla redakcji TV Trwam News przytoczonej w czwartek przez portal radiomaryja.pl.

- Ma się czego obawiać - powiedział Kaczyński odnosząc się do przesłuchania Tuska. Lider PiS stwierdził, że "to jest jedna sprawa, są inne". - Ja lojalnie powiedziałem pani Merkel w Warszawie, że może być różnie z Donaldem Tuskiem, żeby jednak brała to pod uwagę, jeśli go popiera na przewodniczącego Rady Europejskiej. To nie zostało przyjęte do wiadomości - powiedział Kaczyński.

- To potwierdza obawy bardzo wielu ludzi, że Jarosław Kaczyński marzy o takim wymiarze sprawiedliwości, który będzie wobec niego dyspozycyjny - powiedział Tusk.

Odnosząc się do kwestii zmian w sądownictwie b. premier powiedział: - Te reformy, jeśli tego słowa można użyć, one są niepokojące nie ze względu na moje osobiste bezpieczeństwo, chociaż być może konsekwencją tych zmian będzie także dyspozycyjność organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Tymczasem - jak podkreślił - kluczową sprawą powinna być niezależność sądownictwa. - Bo to jest sprawa ważna nie dla mnie, tylko 38 milionów polskich obywateli - powiedział Tusk. - Natomiast, to co słyszeliśmy z mównicy sejmowej od Jarosława Kaczyńskiego, w tym gniewie i furii, wskazuje przynajmniej na jednoznaczne intencje w tej sprawie, więc tutaj nie mam wątpliwości - stwierdził.

B. premier był też pytany, dlaczego odwodził swoich zwolenników od przejścia z nim pod prokuraturę i demonstrowania tak, jak przy okazji poprzedniego przesłuchania w Warszawie.

- Będę przesłuchiwany w sprawie smoleńskiej i myślę, że to jest sprawa, z którą muszę się uporać. Ja to muszę wziąć na swoje barki i nie chciałbym, aby ci wszyscy, którzy protestowali w sprawach sądów, w sprawach demokracji, żeby nie brali tych ciężarów, które ja muszę wziąć na siebie - powiedział.

W kwietniu Tusk zeznawał jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Przyjechał wówczas do Warszawy pociągiem, a potem w licznej grupie - swoich zwolenników i przeciwników - Tusk przeszedł pieszo z Dworca Centralnego do budynku prokuratury przy ulicy Nowowiejskiej

W czwartek pytanie o decyzję, by nie otwierać w Polsce trumien ofiar katastrofy smoleńskiej, przewodniczącemu Rady Europejskiej chciał zadać dziennikarz TVP, jednak kiedy przedstawił się Tusk stwierdził: - Nie ma telewizji publicznej w Polsce, (...) nie będę odpowiadał na pańskie pytanie.

Reprezentujący Tuska mec. Roman Giertych pytany przez dziennikarzy przed wejściem do budynku prokuratury ocenił, że motywacje stojące za wzywaniem Tuska na przesłuchania są polityczne. Zapytany o słowa prezesa PiS dla Telewizji Trwam, że Tusk "ma się czego obawiać" Giertych powiedział: - Myślę, że tego typu słów powinni unikać liderzy partii rządzącej szczególnie wtedy kiedy kontrolują prokuraturę i próbują kontrolować sąd. To jest moja prywatna opinia.

Tusk jest przesłuchiwany w związku ze śledztwem dotyczącym niedopełnienia w kwietniu 2010 roku obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Miało ono polegać na tym, że nie uczestniczyli na terenie Federacji Rosyjskiej w sekcjach 95 ofiar katastrofy smoleńskiej ani nie wnioskowali o dopuszczenie do tych sekcji.

(pap)

Fot. PAP/Tomasz Gzell

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kłamstwa
2017-08-05 23:06:23
To jest narracja, która jest budowana od samego początku. Myślę, że on tym bardziej wie czego ma się obawiać, czym bardziej tę narrację buduje i próbuje z siebie zrobić ofiarę. Ale to jest polityka przyjęta przez Donalda Tuska i jego ekipę od samego początku. Czyli najpierw bardzo dużo nieprawidłowości, a potem brnięcie w kłamstwa o wspaniałej współpracy z Rosjanami i o tym, że wszystko jest w porządku, a na koniec robienie z siebie ofiary. Tutaj mistrzynią na pewno jest Ewa Kopacz.
Dopisek
2017-08-04 12:07:52
Do obiektywnego raz jeszcze...! "Dobrze" ze Wasza 70-lenia Lewacka "Wizja" doprowadzila do tego, ze Caly Uklad Warszawski rozpadl sie na drobne kawalki i wszystkie w nim Kraje powyzbywaly sie Komunizmu i szkoda tylko - ze dalej jeszcze musza walczyc, z resztkami zakodowanego postkomunizmu !!
Gość
2017-08-04 11:52:15
odp. do obiektywnego... Tak dlugo... jak nie wymieni sie w Polsce "Duza Czesc" starej 70-cio juz letniej Komunistyczno/postkomunistycznej i za-KOD-owanej KASTY "Wymiaru Sprawiedliwosci" ktora Rzadzi Polska w Nie Odpowiedni Sposob pod katem Prawa - tak dlugo niec z tych Spraw co powymieniales... nie ruszy za wiele do przodu ? Na Szczescie... Pan Bog nie rychliwy ale Sprawiedliwy !!
;)
2017-08-04 09:23:11
Skoro wyszedł, to znaczy, że nic ciekawego nie było.
obiektywny
2017-08-04 09:14:28
Wiadomo, że tak powiem - ale PiS nas okłamał, a dokładnie prezes. Otóż wystawił marionetkowy rząd i oprócz walki na górze o stołki czyli o Sądy, Telewizję, Prokuraturę policję, niczego nowego nie wprowadził. Dali 500+ to w ramach socjalu, a w gospodarce cisza. Dwa lata rządzą i nic. Amber Gold -nikogo nie posadzili i pieniędzy nie ma. "Frankowicze" -prezydent słowa nie dotrzymał. Hannie Gronkiewicz-Walc, mogą jej...naplumkać, nic na nia nie mają. Katastrofa smoleńska -wielka przedwyborcza ściema, jakoś żadnych rewelacji przez dwa lata "dochodzenia doprawdy". Oprócz robienia sobie wrogów na Wschodzie i na Zachodzie i jakimś mistyczno-bajkowym międzymorzem nic się nie dzieje. Panie prezesie czas ustąpić. Nie ma pan wizji rozwoju Polski.
100-letnia tradycja
2017-08-04 01:18:31
Nic nowego, gdyz w Komunistyczno/postkomunistycznej "Rodzinie" juz od 100 lat bywa tak... za zawsze "maly brat" Musi sluchac i postepowac... wg. polecen i Wytycznych - Duzego Brata !!
wpisanka
2017-08-04 01:06:42
Nic dziwnego wobec ponizszych Lewackich komentarzy... ktorzy maja 70-letnie juz (1945-2015) doswiadczenie w Wielkim Klamstwie i zakodowanym "poodwracaniu kota ogonem" !!
głos rozsądku
2017-08-03 20:09:44
Ile lat nas będą karmić smoleńska katastrofą? Nie tylko prezesowi ktoś umarł, ktoś zginął w wypadku drogowym. Niech uda się na terapię grupowa, a nie dzień w dzień w reżymowej telewizji trąbią o "smoleńsku".
Jarun
2017-08-03 18:22:58
Oczywiście śp. Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie, Niemcy i Tusk...to chcieliście usłyszeć ? Tylko po co ? I tak przegrałby wybory. Jarek poniósł wtedy porażkę i wyleciał z posady premiera. Ale "sekta smoleńska" wie swoje.
marek
2017-08-03 17:43:11
Powoli wychodzą na jaw powiązania polityków PO z rosyjskimi służbami finansującymi protesty przed sądami i inne w których licznie uczestniczą politycy opozycji. Wychodzą brudy kto wpłaca pieniądze na liczne fundacje które maja umacniać demokrację w naszym kraju. Po wojnie też byli bojownicy o wolność i demokrację tez finansowani z tych samych źródeł.
k
2017-08-03 15:46:59
Oczywiście ," nikt nie jest winny" , po prostu ze strachu ulegli naszym odwiecznym " przyjaciołom " i dopuścili do pohańbienia cial ofiar . Sytuacja przerosła tych ludzi - takich ludzi wybrano w wyborach ! .Żałosne jest to , że teraz wrogowie demokratycznie wybranej władzy - atakują ten wymiar sprawiedliwości , którego z takim wrzaskiem bronią na ulicach - mając w pogardzie ból rodzin , prawo i honor Polaków .A wielu Polaków haniebnie im przyklaskuje .
@Jarun
2017-08-03 14:36:45
Zmień tabletki bo te które bierzesz już tobie nie pomagają!
Jarun
2017-08-03 12:31:40
Ciąg dalszy smoleńskiej paranoi? Chodzi o gnębienie Tuska, włóczenie go po prokuraturze i obwinianie wszystkich o śmierć bliźniaka. To chore. Samotny, oderwany od rzeczywistych spraw Polaków - prezes mści się i wszystkich obwinia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA