Akcję #DobreWakacje rozpoczyna Ministerstwo Edukacji Narodowej. Każdego dnia do końca wakacji MEN będzie zamieszczać na swoich kanałach internetowych informacje o wartościowych przedsięwzięciach edukacyjnych, sportowych czy kulturalnych oraz ciekawe propozycje spędzania wolnego czasu i miejsca do zwiedzania. Ministerstwo będzie również przypominać o bezpieczeństwie podczas tegorocznego wypoczynku.
Nowa akcja służy wsparciu uczniów i rodziców, którzy ze względu na pandemię koronawirusa musieli tego lata zmienić lub ograniczyć swoje plany wyjazdowe.
Jak nas informuje rzecznik prasowy MEN Anna Ostrowska, warto włączyć się do regularnego odwiedzania strony www.gov.pl/web/edukacja oraz śledzenia profili w mediach społecznościowych – Facebook oraz Twitter). Jak zaznacza tegoroczne wakacje różnią się od tych, które znamy z poprzednich lat. Ze względu na pandemię koronawirusa nie wszyscy uczniowie mogli wyjechać na upragniony wypoczynek. Niektórzy z nich spędzają wakacje w miejscu zamieszkania, wśród swoich najbliższych. Wiele rodzin musiało także zmienić lub ograniczyć swoje plany wypoczynkowe. Dlatego też MEN postanowił wesprzeć uczniów i rodziców, przekazując im informacje o ciekawych i wartościowych inicjatywach. Będzie to robić zamieszczając informacje o warsztatach, zajęciach i innych działaniach realizowanych on-line a także zapraszać na wydarzenia sportowe oraz przedsięwzięcia kulturalne.
Ministerstwo chce również polecać strony i serwisy internetowe, które mogą być inspiracją do zorganizowania ciekawej wycieczki lub aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. W akcji #DobreWakacje znajdą się też informacje związane z bezpieczeństwem podczas letniego wypoczynku oraz z działaniami służb ratunkowych w tym zakresie.
Wiadomości o działaniach i inicjatywach skierowanych do dzieci i młodzieży oraz rodziców będą zamieszczane w mediach społecznościowych i na stronie internetowej MEN z oznaczeniem #DobreWakacje. Każdego dnia ministerstwo będzie przekazywać konkretną rekomendację dotyczącą serwisu internetowego, wydarzenia, zajęć on-line czy przedsięwzięcia kulturalnego.
Pierwszym jest przewodnik „NIEMAPA. Lasy Górnego Śląska”. To bezpłatna publikacja, w której uczniowie i rodzice znajdą propozycje wycieczek przybliżających ciekawe miejsca oraz przyrodę tego regionu. To prawdziwa gratka dla miłośników parków, lasów i ścieżek rowerowych, bogato ilustrowana propozycja dla tych, którzy chcą wspólnie z dziećmi odkrywać otaczający ich świat – ciekawe miejsca, przyrodę i kulturę.
W publikacji znajdziemy propozycje leśnych wypraw urozmaiconych przejażdżką kolejką wąskotorową lub szlakiem rowerowym. Jest tam również oferta zwiedzenia kompleksów parkowo-pałacowych, np. w Świerklańcu i Pszczynie, a także postindustrialnych obiektów, takich jak Sztolnia Czarnego Pstrąga czy Kopalnia Srebra.
„NIEMAPĘ. Lasy Górnego Śląska” można pobrać ze strony https://niemapa.pl/lasy-gornego-slaska/ lub otrzymać bezpłatnie w nadleśnictwach: Katowice, Brynek, Kobiór, Rybnik, Świerklaniec, Koszęcin i Rudy Raciborskie. Przewodnik powstał we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach. ©℗
(el)
Fot Elżbieta KUBERA
Na zdjęciu: Planując wakacje każdy może skorzystać z internetowej mapy Górnego Śląska