poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Dalajlama we Wrocławiu

Dalajlama we Wrocławiu

Dalajlama we Wrocławiu
Data publikacji: 2016-09-20 11:53
Ostatnia aktualizacja: 2016-09-20 12:42
Wywietleń: 1408 155793

Narody świata potrzebują poczucia wzajemnej solidarności do pokoju. Pokój i wolność są ze sobą ściśle związane – mówił we wtorek (20 września) we Wrocławiu Dalajlama XIV. Duchowy przywódca Tybetańczyków spotkał się z przedstawicielami władz samorządowych, artystami i naukowcami.

Wizyta związana jest z pełnieniem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Podczas spotkania we wrocławskim Ratuszu, Dalajlama XIV podkreślił, że jest jednym z siedmiu miliardów ludzi.

– Jestem jednocześnie Tybetańczykiem i jestem buddystą, ale to kwestie drugorzędne. Dziś jest czas, w którym powinniśmy kłaść szczególny nacisk na to, że jesteśmy wszyscy braćmi i siostrami – zaznaczył. Dodał, że ludzie pragną szczęścia i pokoju, ale jednocześnie sami tworzą większość problemów, których doświadczają.

– Często lubimy podkreślać to co nas dzieli – różnice rasowe, pochodzenie, język, kultura i wiele innych różnic. Jeśli chcemy uporać się z problemami, które sami tworzymy, musimy dotrzeć do głębszego poziomu, na którym jesteśmy jedną ludzką rodziną – podkreślił. Duchowy przywódcza Tybetańczyków zauważył, że dziś narody świata potrzebują poczucia wzajemnej solidarności.

– Świat potrzebuje wzajemnej solidarności, solidarności nie do walki, ale solidarności do pokoju. Pokój i wolność są ze sobą ściśle związane – ocenił, dodając, że współcześnie bardzo brakuje zaufania pomiędzy narodami, kulturami i religiami.

– Ten brak zaufania zaczyna dotykać różnych tradycji religijnych, co jest niefortunne i niewłaściwe. Szczególnie stygmatyzowany jest islam, w którym imię Allaha oznacza miłość. Trzeba pamiętać, że głównym przesłaniem wszystkich wielkich tradycji religijnych jest tolerancja, miłość, współczucie i wybaczenie (...) Nie przenośmy uczynków grupy chuliganów na całą tradycję religijną – apelował.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz witając Dalajlamę XIV zauważył, że wolność jest jednym z sensów życia.

– Tak naprawdę ważne jest to, by nie czynić krzywdy innym oraz to by w imię wolności i prawdy przeciwstawiać się krzywdzie czynionej naszym bliźnim – mówił.

We wtorek Dalajlama XIV spotka się jeszcze z młodzieżą w Centrum Historii Zajezdnia. W środę – ostatniego dnia wizyty na Dolnym Śląsku – Dalajlama XIV odwiedzi w Świdnicy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ewangelicko-augsburski Kościół Pokoju. Odbędzie się tam spotkanie wyznawców kilku religii.

* * *

Dalajlama XIV, Tenzin Giaco (Tenzin Gyatso) jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w chłopskiej rodzinie w dzisiejszej chińskiej prowincji Qinghai. Dwa lata później rozpoznano w nim "tulku" – kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów. Osadzono go na tronie, gdy miał pięć lat. W 1959 r., po krwawym stłumieniu antychińskiego powstania Tybetańczyków i przejęciu kontroli nad Tybetem przez Chiny, Dalajlama XIV wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Jego siedzibą jest miasto Dharamśala. W 1989 r. został laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Dalajlama XIV gości we Wrocławiu po raz trzeci. Wcześniej był tu w 2008 r. oraz w 2010 r. Dalajlama XIV jest Honorowym Obywatelem Miasta Wrocław. (pap)

 

Na zdjęciu: Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV podczas uroczystego spotkania w Ratuszu z Radnymi Rady Miejskiej, władzami samorządu, przedstawicielami uczelni i artystami. Dalajlama przyleciał na Dolny Śląsk z dwudniową wizytą.

Fot. PAP/Maciej Kulczyński  

Komentarze

Solidarność do pokoju
Polacy czują solidarność do pokoju, ale czy czuje ją osoba, która podłożyła bombę w Nowym Jorku, czy czują ją osoby podkładające bombę na lotnisku i w brukselskim metrze, czy czują osoby zabijające podczas koncertu i paryskiej redakcji, czy czują ją osoby atakujące kobiety w Niemczech, czy czują ją osoby wznoszące okrzyk "allah akbar"...? Przede wszystkim, czy czują ją osoby, które nawołują do sprowadzenia do Polski osób podobnych do wyżej wymienionych?
2016-09-20 12:33:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

60-lecie SM Śródmieście
Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy