czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Czarnecki odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego PE

Czarnecki odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego PE

Czarnecki odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego PE
Data publikacji: 2018-02-07 15:41
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-11 00:10
Wywietleń: 1035 313003

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki został w środę odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Decyzja w tej sprawie zapadła większością 447 głosów za przy 196 przeciw.

To konsekwencja konfliktu między politykiem PiS a europosłanką PO Różą Thun. Czarnecki w związku z jej wystąpieniem w krytycznym wobec rządzących filmie francusko-niemieckiej telewizji Arte i słów "jak tak dalej pójdzie nastanie dyktatura" porównał ją do szmalcownika. Liderzy większości frakcji w PE uznali to za przekroczenie czerwonej linii i zawnioskowali o dymisję.

Czarnecki jeszcze przed głosowaniem mówił PAP, jest spokojny, choć zdaje sobie sprawę, że "przeciwnicy Polski" mają większość w PE.

- Mam spokojne sumienie, bo swoich obowiązków wobec kraju dopełniłem - podkreślał.

Środowe głosowanie w Strasburgu w tej sprawie nie odbyło się bez kontrowersji. We wtorek wieczorem szef dyrekcji generalnej PE Markus Winkler rozesłał europosłom informację, że głosy wstrzymujące się nie będą wliczane do potrzebnej do odwołania większości dwóch trzecich. Gdyby były uwzględniane, polityk PiS zachowałby stanowisko (zabrakłoby kilku głosów za jego odwołaniem).

Jeszcze we wtorek wieczorem do eurodeputowanych trafiły ulotki ze zdjęciem Czarneckiego i apelem, by głosować przeciwko jego dymisji lub by wstrzymać się od głosu. "Dziś to ja, jutro to możesz być ty!" - przestrzegał czerwony napis po angielsku na błękitnym tle.

Przeciwko niekorzystnej dla Czarneckiego interpretacji zasad protestował jeszcze przed głosowaniem szef delegacji PiS w PE Ryszard Legutko. Jak wskazywał, ustaloną praktyką w PE jest liczenie i podawanie do wiadomości głosów wstrzymujących się. Za dodatkową nieprawidłowość Legutko uznał fakt, że Czarneckiemu nie pozwolono bronić swoich racji na sesji plenarnej parlamentu.

Sugestie te zostały odrzucone przez przewodniczącego PE Antonio Tajaniego, który argumentował, że przy głosowaniu nad odwołaniem Czarneckiego zastosowano procedurę analogiczną do głosowań obowiązujących przy wybieraniu przewodniczących, wiceprzewodniczących i kwestorów PE.

Z kolei eurodeputowana PO Róża Thun przekonywała, że nie czuje satysfakcji.

- Sam fakt, że tak długo i PE i konferencja przewodniczących, przewodniczący PE, media zagraniczne dyskutują o tym, w jaki sposób polski wiceprzewodniczący obraża innego polityka, wyciąga na pierwsze strony gazet jakieś koszmarne elementy z polskiej historii (jest niedobry - PAP). Po co to wszystko? Nie ma mowy o żadnej satysfakcji - podkreśliła.

PE w swoim komunikacie zwrócił uwagę, że Czarnecki, choć oczywiście pozostaje posłem do Parlamentu Europejskiego, nie będzie już pełnił funkcji wiceprzewodniczącego ani członka Prezydium, czyli organu ustalającego zasady pracy PE, w skład którego wchodzą przewodniczący i wiceprzewodniczący. Oznacza to m.in., że nie będzie już mógł reprezentować Parlamentu w imieniu jego przewodniczącego ani przewodniczyć obradom plenarnym. Straci również dodatkowego asystenta, możliwość rozliczania wydatków reprezentacyjnych (ponad 900 euro miesięcznie) i być może gabinet (zdecyduje o tym frakcja EKR). 

(pap) 

 

Fot. Wiktor Dąbkowski

Komentarze

Pikuś
Vera, masz rację, karierowicz z dawnej samoobrony, nie jest wart stanowisk w PE, i niech za sobą pociągnie cały PIS na dno.
2018-02-10 23:49:26
@vera
A na swój reżim jeszcze poczekaj , chyba ,że Ciebie tak pogonią ,że zabijesz się na pierwszym krawęzniku ?
2018-02-10 16:16:59
do @ vera
- gonić to będziesz w czasie PO_wszechnych wyborów, PO_czekaj jeszcze, nie śpiesz się i nie zaPO_mnij jak w październiku.
2018-02-10 12:54:32
vera
Jednego reżimowca mniej. Mam nadzieję że teraz ludzie w Polsce się wreszcie przebudza i pogonią tą pisowską bande.
2018-02-10 10:11:59
Pikuś
Problem polega na tym, że ja nie widzę tutaj żadnej fizjonomii, lecz jakąś rozmazaną plamę.
2018-02-09 20:36:17
Bem
Jak widzę tą fizjooimię, to...
2018-02-09 20:25:28
Ten się śmieje......
Niemiecka szmalcowniczka vs Polak 1-0 . Rewanż odbędzie się w Polsce . Tu wygrywają Polacy.
2018-02-09 15:40:34
Czarnecki
NARESZCIE !!!!!
2018-02-09 08:11:19
Antoni
Za 30 srebrników JUDASZ sprzedał Jezusa.Europarlamentarzyści, którzy notorycznie sprzedają Polskę za (Judaszowe srebrniki) chybione dotacje unijne niech sobie kupią biblijne "POLE KRWI".
2018-02-08 12:58:33
www
thun nie może mieszać się w sprawy polskie, niech zajmie się lepiej swoim narodem... dziwny jest ten świat, gdzie karze się z nazywanie zdrajcy zdrajcą i szmalcownika szmacownikiem...
2018-02-08 12:56:38
zadowolony
kwik świnki oderwanej od unijnego koryta, aż miło posłuchać
2018-02-08 12:43:35
klik
do Nn Nie wiesz to nie powtarzaj pisowskiej propagandy. Regulamin był ten sam jak przy wyborach. Pierwszy raz wylano chama i trzeba było zastosować regulamin. zastosowano rozwiązania jak przy wyborach. Nie cytuj Obatela i jego kasty bo tylko się ośmieszasz.
2018-02-08 10:18:04
hehe
Odcieli biedulka od takich pieniędzy... i asystentów zabrali. Co za pech... zawsze może wrócić do Samoobrony
2018-02-08 07:25:51
@i bardzo dobrze
Natomist Qtun i Qusk są światłymi eliminatorami polskości w ue - Oni POLSKI NIE kompromituja , oni ją oddają na żer ....
2018-02-07 21:26:07
i bardzo dobrze
Czarnecki kompromitował Polskę na arenie międzynarodowej
2018-02-07 21:06:44
nn
Aby głosowanie było po myśli eurokratów tylko trochę trzeba było zmodyfikować regulamin głosowania! Ale kto najświatlejszym zabroni- i potem się dziwią ,że Europejczycy mają ich w d...
2018-02-07 19:22:00
Tadeusz
Spodziewałem się takiej decyzji Parlamentu Europejskiego, która niestety była słuszna, o czym zresztą świadczy głosowanie przeważającej większości parlamentarzystów.
2018-02-07 18:36:22
k
Krzyżacy zrobili swoje - myślą ,że Polska będzie ich lennem , albo chociaż rajem dla ludzi bez honoru , którzy za unijne diety sprzedadzą wszystko , włącznie z Ojczyzną .
2018-02-07 18:03:30
k
Jasne ,że R. Czarnecki ma czyste sumienie , a ci , co go odwołali pełne kieszenie . Tam się niężle zarabia w tych unujnynch organach - tylko , po co to Polakom ? Tylko sprawy finansowe / od biedy - ewentualnie /z nimi rozgrywać , a resztę zbagatelizować / OLEWAĆ !/ . Unia jewropejska , to miejsce dla Krzyżaków / zakłamanych i cwanych wrogów wszystkich wolnych i niezależnychh narodów / .
2018-02-07 17:49:08