Wtorek 26 października 2021r. 
REKLAMA

Ćwiąkalski: Będę walczył o kilkumilionowe odszkodowanie dla Tomasza Komendy

Data publikacji: 2018-04-05 20:21
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-07 21:29
Ćwiąkalski: Będę walczył o kilkumilionowe odszkodowanie dla Tomasza Komendy
Zbigniew Ćwiąkalski Fot. Wikipedia  

Przyznanie renty specjalnej Tomaszowi Komendzie nie kończy walki. Będę walczył o zadośćuczynienie i odszkodowanie – zapowiedział pełnomocnik Tomasza Komendy, prof. Zbigniew Ćwiąkalski. – Na pewno to będzie dobrych kilka milionów złotych – dodał.

Tomasz Komenda w 2004 r. został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Dwa tygodnie temu został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność. Według prokuratury – która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie – mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany. W ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podjął decyzję o przyznaniu Tomaszowi Komendzie renty specjalnej do czasu, aż uzyska on odszkodowanie w sądzie. Według informacji PAP, będzie to 4 tys. zł., a decyzja zostanie podpisana w ciągu najbliższych dni.

Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, prawnik, były minister sprawiedliwości, były prokurator generalny, a obecnie pełnomocnik Tomasza Komendy, był pytany w czwartek w Radiu Zet, czy renta specjalna przyznana Komendzie kończy walkę o zadośćuczynienie dla niego za 18 lat więzienia.

– Absolutnie nie. To jest tylko środek doraźny, dlatego że on musi mieć z czego żyć. Na razie przecież nie został jeszcze uniewinniony – powiedział Ćwiąkalski. Wyjaśnił jednocześnie, czym różni się zadośćuczynienie od odszkodowania.

– Jeżeli chodzi o odszkodowanie, to za to, co rzeczywiście utracił, czyli za konkretnie wyrządzoną szkodę, a zadośćuczynienie za krzywdy, które doznał, będąc przez te 18 lat w zakładzie karnym – powiedział Ćwiąkalski. Pytany, czy "umie już dzisiaj wyliczyć, ile za 25-letni wyrok i 18 lat spędzonych w więzieniu należy się Komendzie", były minister sprawiedliwości powiedział, że "nie ma taryfy", bo "w każdym wypadku traktujemy to indywidualnie".

– Jeżeli chodzi o odszkodowanie, to jest bardziej wyliczalne, bo po prostu ile utracił w tym czasie, gdyby pracował. Utracił składki emerytalne, te 18 lat do niczego mu się nie będą liczyć. A zadośćuczynienie za krzywdy, których doznał – wyjaśnił. Jak dodał, Komenda dokładnie musi mu opowiedzieć, "jak go traktowano w zakładzie karnym, jak go poniżano, jak go bito – to wszystko się składa później na zadośćuczynienie". Na pytanie, jaka suma może wchodzić w grę, Ćwiąkalski powiedział: "Na pewno kilka dobrych milionów". Zaznaczył jednak, że nie "chce w tym momencie operować konkretnymi sumami, bo to dopiero ustali po rozmowie" z Tomaszem Komendą i "po szczegółowych wyliczeniach".

(pap)

Fot. Wikipedia 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czyli...
2018-04-07 20:44:37
Kolejne "po-wie-dze-nie" z lat 1945-2015 znow sie sprawdzilo a mianowicie: dajcie Mi tylko Osobe a Parafraf-Paragrafy... to Ja juz na Niego/Nia znajde !!
Odp. do... endi
2018-04-07 10:28:33
PO Pieniadze ze Swojej kieszeni, odnosnie planowanego Odszkodowania.... to PO-winni teraz siegnac Ci... co do tego doprowadzili i sie temu przyczynili ! I malo tego, PO-winni teraz Sami zostac za to Oskarzeni i Ukarani - z kilkoma latami do odsiadki !! A NIE POLSCY PODATNICY - ktorzy maja teraz te straty "Wy-row-ny-wac" ??
Dziwne
2018-04-06 22:49:36
Dawniej Skazujacy... a dzisiaj Broniacy - czyli PO-zmieniane o 360 stopni !!
endi
2018-04-06 17:29:31
To że się człowiekowi należy jest dla mnie oczywiste i nie trzeba mi ani innym wyjaśniać i tłumaczyć,ale kto powinien sięgnąć do kieszeni i wyłożyć chłopakowi owe miliony,takiego artykułu nie mocę się doszukać.
Do Pana Premiera i dzisiejszego Ministra Sprawiedliwosci
2018-04-06 11:05:26
I jesli ewentualnie zostanie Facet Calkowicie Uniewinniony...(!) to takie czy inne Odzkodowanie po-winni Mu wyplacic Ci... tak na owczesnej Komendzie, jak i Ci w owczesnej Prokuraturze oraz Wymiarze bylej Nie-sprawidliwosci wraz z owczesnym Prokuratorem Generalnym i owczesnym Ministrem Nie-sprawiedliwoscia ! A Nie dzisiejsi "Bogu Ducha Winni" - Podatnicy...!!
przypominam
2018-04-06 09:29:57
że ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w czasie gdy kierowano akt oskarżenia przeciwko Komendzie był LECH KACZYŃSKI
z
2018-04-06 06:32:46
Przepraszam, a co pan Ćwiąkalski zrobił, aby wyjaśnić sprawę tego człowieka, gdy był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ