sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Ćwiąkalski: Będę walczył o kilkumilionowe odszkodowanie dla Tomasza Komendy

Ćwiąkalski: Będę walczył o kilkumilionowe odszkodowanie dla Tomasza Komendy

Ćwiąkalski: Będę walczył o kilkumilionowe odszkodowanie dla Tomasza Komendy
Data publikacji: 2018-04-05 20:21
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-07 21:29
Wywietleń: 1394 321558

Przyznanie renty specjalnej Tomaszowi Komendzie nie kończy walki. Będę walczył o zadośćuczynienie i odszkodowanie – zapowiedział pełnomocnik Tomasza Komendy, prof. Zbigniew Ćwiąkalski. – Na pewno to będzie dobrych kilka milionów złotych – dodał.

Tomasz Komenda w 2004 r. został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Dwa tygodnie temu został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność. Według prokuratury – która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie – mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany. W ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podjął decyzję o przyznaniu Tomaszowi Komendzie renty specjalnej do czasu, aż uzyska on odszkodowanie w sądzie. Według informacji PAP, będzie to 4 tys. zł., a decyzja zostanie podpisana w ciągu najbliższych dni.

Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, prawnik, były minister sprawiedliwości, były prokurator generalny, a obecnie pełnomocnik Tomasza Komendy, był pytany w czwartek w Radiu Zet, czy renta specjalna przyznana Komendzie kończy walkę o zadośćuczynienie dla niego za 18 lat więzienia.

– Absolutnie nie. To jest tylko środek doraźny, dlatego że on musi mieć z czego żyć. Na razie przecież nie został jeszcze uniewinniony – powiedział Ćwiąkalski. Wyjaśnił jednocześnie, czym różni się zadośćuczynienie od odszkodowania.

– Jeżeli chodzi o odszkodowanie, to za to, co rzeczywiście utracił, czyli za konkretnie wyrządzoną szkodę, a zadośćuczynienie za krzywdy, które doznał, będąc przez te 18 lat w zakładzie karnym – powiedział Ćwiąkalski. Pytany, czy "umie już dzisiaj wyliczyć, ile za 25-letni wyrok i 18 lat spędzonych w więzieniu należy się Komendzie", były minister sprawiedliwości powiedział, że "nie ma taryfy", bo "w każdym wypadku traktujemy to indywidualnie".

– Jeżeli chodzi o odszkodowanie, to jest bardziej wyliczalne, bo po prostu ile utracił w tym czasie, gdyby pracował. Utracił składki emerytalne, te 18 lat do niczego mu się nie będą liczyć. A zadośćuczynienie za krzywdy, których doznał – wyjaśnił. Jak dodał, Komenda dokładnie musi mu opowiedzieć, "jak go traktowano w zakładzie karnym, jak go poniżano, jak go bito – to wszystko się składa później na zadośćuczynienie". Na pytanie, jaka suma może wchodzić w grę, Ćwiąkalski powiedział: "Na pewno kilka dobrych milionów". Zaznaczył jednak, że nie "chce w tym momencie operować konkretnymi sumami, bo to dopiero ustali po rozmowie" z Tomaszem Komendą i "po szczegółowych wyliczeniach".

(pap)

Fot. Wikipedia 

Komentarze

Czyli...
Kolejne "po-wie-dze-nie" z lat 1945-2015 znow sie sprawdzilo a mianowicie: dajcie Mi tylko Osobe a Parafraf-Paragrafy... to Ja juz na Niego/Nia znajde !!
2018-04-07 20:44:37
Odp. do... endi
PO Pieniadze ze Swojej kieszeni, odnosnie planowanego Odszkodowania.... to PO-winni teraz siegnac Ci... co do tego doprowadzili i sie temu przyczynili ! I malo tego, PO-winni teraz Sami zostac za to Oskarzeni i Ukarani - z kilkoma latami do odsiadki !! A NIE POLSCY PODATNICY - ktorzy maja teraz te straty "Wy-row-ny-wac" ??
2018-04-07 10:28:33
Dziwne
Dawniej Skazujacy... a dzisiaj Broniacy - czyli PO-zmieniane o 360 stopni !!
2018-04-06 22:49:36
endi
To że się człowiekowi należy jest dla mnie oczywiste i nie trzeba mi ani innym wyjaśniać i tłumaczyć,ale kto powinien sięgnąć do kieszeni i wyłożyć chłopakowi owe miliony,takiego artykułu nie mocę się doszukać.
2018-04-06 17:29:31
Do Pana Premiera i dzisiejszego Ministra Sprawiedliwosci
I jesli ewentualnie zostanie Facet Calkowicie Uniewinniony...(!) to takie czy inne Odzkodowanie po-winni Mu wyplacic Ci... tak na owczesnej Komendzie, jak i Ci w owczesnej Prokuraturze oraz Wymiarze bylej Nie-sprawidliwosci wraz z owczesnym Prokuratorem Generalnym i owczesnym Ministrem Nie-sprawiedliwoscia ! A Nie dzisiejsi "Bogu Ducha Winni" - Podatnicy...!!
2018-04-06 11:05:26
przypominam
że ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w czasie gdy kierowano akt oskarżenia przeciwko Komendzie był LECH KACZYŃSKI
2018-04-06 09:29:57
z
Przepraszam, a co pan Ćwiąkalski zrobił, aby wyjaśnić sprawę tego człowieka, gdy był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym?
2018-04-06 06:32:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie