niedziela, 05 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Premier przyznał Tomaszowi Komendzie specjalną rentę

Premier przyznał Tomaszowi Komendzie specjalną rentę

Premier przyznał Tomaszowi Komendzie specjalną rentę
Data publikacji: 2018-03-29 11:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-05 12:32
Wywietleń: 1323 320642

Podjąłem decyzję o przyznaniu Tomaszowi Komendzie renty specjalnej do czasu, aż uzyska odszkodowanie w sądzie – poinformował w czwartek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Według informacji PAP będzie to 4 tysiące złotych, a decyzja zostanie podpisana w ciągu najbliższych dni.

"Nic nie wynagrodzi Panu Tomaszowi Komendzie cierpień, jakich doznał przez niesłuszne skazanie i pobyt w więzieniu. Ale sprawiedliwe państwo musi działać i musi mu pomóc. Podjąłem więc decyzję o przyznaniu Panu Tomaszowi renty specjalnej, do czasu aż uzyska odszkodowanie w sądzie" - napisał na Twitterze Morawiecki.

Tomasz Komenda, który w 2004 r. został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki, odsiadywał wyrok 25 lat więzienia w Zakładzie Karnym w Strzelinie. Dwa tygodnie temu został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność. Według prokuratury – która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie – mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany.

Z prośbą o ponowne zajęcie się sprawą T. Komendy do ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego zwrócili się w zeszłym roku rodzice Małgorzaty K. Śledztwo zostało wznowione w 2017 r. W czerwcu ubiegłego roku prokuratura poinformowała, że w sprawie zbrodni zatrzymano Ireneusza M. Prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastoletniej Małgorzaty K.

Do przeprowadzenia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych prowadzących postępowanie, dotyczące zabójstwa i zgwałcenia małoletniej, do którego doszło 31 grudnia 1996 roku, wyznaczona została Prokuratura Okręgowa w Łodzi. Prokuratura będzie ustalać, czy nie dochodziło do tworzenia fałszywych dowodów, które ukierunkowywałyby postępowanie przeciwko osobie niewinnej, bądź zatajania dowodów niewinności. Sprawa będzie badana także pod kątem ewentualnego poplecznictwa i bezprawnego pozbawienia mężczyzny wolności. Polecenie podjęcia śledztwa ws. ustalenia odpowiedzialnych za zaniechania ws. Tomasza Komendy wydał minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Na 16 maja Sąd Najwyższy wyznaczył posiedzenie ws. Tomasza Komendy, skazanego prawomocnie w 2004 r. na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Wniosek o wznowienie postępowania ws. Komendy do SN złożyła prokuratura, która uważa, że mężczyzna nie popełnił tej zbrodni.

(pap)
Fot. PAP/Jakub Kamiński

 

Komentarze

Inna wersja
Alibo w okresie przejsciowym... do wyjasnienia Sprawy - dac Mu jakas Prace... na ktorejs Komendzie ? A te 4 tys. przeznaczac co miesiac na Centrum Zdrowia dla Chorych Dzieci...!!
2018-03-29 21:27:35
Propozycja...
Dlaczego az 4 000 zl/miesiac ? A nie wystarczylo by, by na razie otrzymywal pelna Pomoc z MOPR-u czy MOPS-u - nim Sprawa calkowicie do konca sie wyjasni...! A po 100 % wyjasnieniu POOBCIAZAC KOSZTAMI TYCH... co do tego owczesnego Wyroku doprowadzili + za dotychczasowe lata odsiadki...!!
2018-03-29 20:39:23
o
a w więzieniu jeszcze jest jeden niewinny zbrodni który siedzi już 19 rok. wszystkie skazania to robota ludzi z nominacji Ziobry a teraz robią wielkie halo jakoby oni byli prawi i jedynie sprawiedliwi. obłuda i ohyda.
2018-03-29 12:07:26
ciekawe
To chyba w ramach wyrzutów sumienia, że Lech Kaczyński jako ówczesny minister sprawiedliwości doprowadził do jego skazania
2018-03-29 11:27:33

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie