wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Kraj > CBA zatrzymało byłego wiceministra finansów

CBA zatrzymało byłego wiceministra finansów (akt. 1)

CBA zatrzymało byłego wiceministra finansów
Data publikacji: 2018-03-29 12:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-29 22:17
Wywietleń: 1239 320680

Trwa przeszukanie w mieszkaniu zatrzymanego byłego wiceministra finansów i byłego szefa Służby Celnej – poinformował w czwartkowym komunikacie Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA. Czynności te Biuro prowadzi w ramach śledztwa podjętego przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku.

CBA zatrzymało w czwartek rano – na polecenie białostockiej prokuratury – b. wiceministra finansów w latach 2008-15 i b. szefa służby celnej. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki potwierdził w czwartek, że chodzi o Jacka Kapicę.

– Tutaj chodzi o kwotę ponad 20 miliardów złotych, które miały wypłynąć w wyniku afery hazardowej – powiedział Jaki w RMF FM. Podkreślił, że w tej sprawie prokuratorzy "mają już zebrany bardzo dobry materiał".

Kaczorek powtórzył w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej CBA, że zatrzymany zostanie przewieziony do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, gdzie zostaną mu przedstawione zarzuty.

– Trwa przeszukanie w mieszkaniu zatrzymanego – napisał.

Czynności Biura wykonywane są w ramach podjętego na nowo śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku, która współpracuje z Delegaturą CBA w Białymstoku. Kaczorek przypomniał, że to nie pierwsze czynności w tej sprawie – m.in. w lutym 2018 r. funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku wspólnie z prokuraturą zabezpieczyli na potrzeby toczącego się śledztwa dokumentację z siedziby Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. Równolegle przesłuchano w charakterze świadków funkcjonariuszy Służby Celnej, w tym byłą Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie.

– Nie wykluczamy, że na zatrzymanego b. wiceministra finansów Jacka K. były wywierane naciski, by wycofywał się z decyzji wskazujących na to, że chciał właściwe zareagować na patologię wyprowadzania pieniędzy – powiedział w czwartek (29 marca) prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jak ocenił, decyzji K. nie da się racjonalnie wytłumaczyć "bez zrozumienia pewnego kontekstu, w jakim to się działo, bez też sięgnięcia do rozmów i spotkań na cmentarzach i stacjach benzynowych, bez tego, co tak naprawdę zamierzali jego decydenci i dlaczego tolerowali tego rodzaju skalę wypływu pieniędzy w stronę mafii jednorękich bandytów".

Szef resortu sprawiedliwości oświadczył jednocześnie, że dalsze kroki procesowe w postępowaniu dot. Jacka K. – w tym o ewentualnym tymczasowym aresztowaniu – należą do prowadzącego sprawę prokuratora referenta. Zapewnił, że przełożeni nie będą ingerować w decyzję prokuratora referenta.

(pap) 

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Komentarze

To "byli" czasy...
A sporo lat temu, przez przypadek w rozmowie 2-ch Facetow... 1-en z nich twierdzil, ze jego Szwagier jako Celnik w Swinoujsciu - ma w swojej Duzej Wilejkowej Piwnicy "2-gi Pewex"
2018-03-29 22:03:24
do @ Zdziwionego
- kolejny "elektorat" siedzący za "politykę". Jak tak dalej się PO_toczy to PO dostanie 99% w zakładach karnych.
2018-03-29 15:07:43
Zdziwiony
Kapica to człowiek stąd.
2018-03-29 12:24:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie