czwartek, 17 października 2019.
Strona główna > Kraj > CBA zatrzymało 10 dyrektorów sądów

CBA zatrzymało 10 dyrektorów sądów

CBA zatrzymało 10 dyrektorów sądów
Data publikacji: 2017-11-27 10:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-28 09:36
Wywietleń: 1645 302831

Dziesięciu dyrektorów sądów z apelacji krakowskiej i wrocławskiej zatrzymali w poniedziałek agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego – dowiedziała się PAP w CBA, nadzorującej śledztwo Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie i Prokuraturze Krajowej.

Zatrzymano ich w śledztwie dotyczącym podejrzenia korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie - dowiedziała się w poniedziałek PAP w źródłach bliskich sprawy. Informację o zatrzymaniach potwierdził PAP Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

- Czynności prowadzone przez agentów z rzeszowskiej delegatury CBA - m.in. przeszukania w mieszkaniach tych osób - trwają. Wszyscy trafią do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gdzie usłyszą zarzuty - powiedział Kaczorek.

Naczelnik Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie prok. Grzegorz Zarański powiedział PAP, że można powiedzieć, iż dziesięciu zatrzymanych to dyrektorzy z tych sądów, w których kilka miesięcy temu doszło do przeszukań w związku ze śledztwem. Zaznaczył, że czynności z zatrzymanymi potrwają najpewniej do wtorku.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała PAP, że wśród dziesięciu zatrzymanych przez CBA siedmiu to obecni, a trzej to byli dyrektorzy sądów.

Zatrzymani zostali były dyrektor Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu - Roman P., były dyrektor Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Józef K. były dyrektor Sądu Rejonowego w Zakopanem Mirosław S. i siedmiu obecnie sprawujących funkcję dyrektorów trzech - sądów okręgowych i czterech - rejonowych.

Prok. Bialik podała, że zatrzymani to pełniący funkcję dyrektora sądów okręgowych: w Tarnowie Jacek G., w Kielcach Edward K. w Krakowie Bolesław R. oraz pełniący funkcję dyrektorów sądów rejonowych: w Oświęcimiu Andrzej Cz., w Chrzanowie Mariusz B., w Olkuszu Mateusz W. i w Wadowicach Ryszard P.

Zaznaczyła, że obecnie przeprowadzane są przeszukania mieszkań zatrzymanych, a po zakończeniu czynności zostaną oni przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gdzie zostaną im ogłoszone zarzuty i będą przesłuchani jako podejrzani.

- Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych prokurator podejmie decyzje co do ewentualnego skierowania wniosków o tymczasowe aresztowanie lub zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym -zaznaczyła Bialik.

Rzeczniczka PK poinformowała, że na tym etapie postępowania prokuratura nie udziela innych informacji, w tym dotyczących zarzutów stawianych zatrzymanym. „Zostaną one przedstawione w godzinach późniejszych” - dodała.

CBA i prokuratura nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Wcześniej w tym śledztwie 16 podejrzanym przedstawiono zarzuty przywłaszczenia blisko 21 mln zł na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. "Z tych 16 podejrzanych ośmiu jest aresztowanych, a w śledztwie zabezpieczenie majątkowe ma łączną szacunkową wartość ok. 9 mln zł" - powiedział w poniedziałek PAP Kaczorek. Wśród ośmiu aresztowanych pięciu to byli pracownicy Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Wśród zatrzymanych wcześniej przez CBA są: były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, dyrektor tego sądu i b. dyrektor Centrum Zakupów dla Sądownictwa, główna księgowa SA w Krakowie i specjaliści, były z-ca dyrektora z ministerstwa sprawiedliwości oraz biznesmeni. Straty spowodowane przez tę zorganizowaną grupę przestępczą działającą w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie poprzez wyłudzenia za fikcyjne usługi mogą sięgać ponad 35 mln zł - szacuje CBA.

Według śledczych w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie od 2011 roku dochodziło do przywłaszczania mienia. Wokół sądu stworzono sieć nawet kilkudziesięciu firm powiązanych kapitałowo, towarzysko i rodzinnie z dyrektorem Sądu oraz dyrektorem Centrum Zakupów dla Sądownictwa i fikcyjne realizujących zamówienia na usługi doradcze, analizy, opracowania, czy szkolenia – wynika ze ustaleń śledczych. Mimo, że umowy nie były realizowane, firmom wypłacano pieniądze. Częścią uzyskanej w ten sposób nielegalnie gotówki biznesmeni dzielili się z pracownikami sądu i korumpowali ich - miało to zapewnić dyskrecję i dalszą przychylność urzędników.

W śledztwie skierowano już do sądu akt oskarżenia przeciw b. prezesowi SA w Krakowie sędziemu Krzysztofowi S. Jest on oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowanie korzyści majątkowych i pranie pieniędzy. Jego proces ma ruszyć w Rzeszowie 13 grudnia. (pap)

Fot. 

Komentarze

Zero na Białoruś.
Sędziów wypuszczą bo nie ma podstaw do aresztowania, a smród po aresztowaniu skrzętnie będą Ziobry i Jakiśtam wykorzystywać w propagandzie. Piotrowicz w ekstazie. Dzielne wnuki gomółki i komuny.
2017-11-28 09:18:36
ela
znowu nagonka reżimu na polskie sądownictwo
2017-11-28 07:40:39
CBA to współczesne SB
Polityczna policja na smyczy władzy
2017-11-27 23:01:39
ja
to wciąż za mało w stosunku na rozmiar finansowej afery.
2017-11-27 22:49:43
A sędziów
co reanimowali 100-latków ilu zatrzymano?...
2017-11-27 22:15:00
do @ Adrenalina
- lepiej działa ""przegubowy łączniki wkrętarki z pinem". Gnoi się nam "palestra".
2017-11-27 19:33:27
k
Jeżeli zarzuty zostaną potwierdzone , to co pozostanie OBYWATELOWI ? . Unikać sądów jako miejsc , w których skupiają się przestępcy / ci sądzeni i osądzający /, stosować się do DEKALOGU / i dla własnego bezpieczeństwa nosić w kieszeni nóż i nigdy nic nie podpisywać ! / A na koniec roześmiać się w twarz tym , którzy bronią tego szamba .
2017-11-27 18:07:10
Adrenalina
Widać, że przeklejanie kodów kreskowych na towarach i jazda po alkoholu już nie wystarcza ;)
2017-11-27 12:36:59
Tylko 10-ciu ?
A co z reszta... w calym Kraju ?? Brawo CBA i pozostale Organy Bezpieczenstwa Panstwa wraz z odnawiana Prokuratura... i Cala naprzod !!!
2017-11-27 12:07:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie