środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Kraj > CBA zatrzymało 10 dyrektorów sądów

CBA zatrzymało 10 dyrektorów sądów

CBA zatrzymało 10 dyrektorów sądów
Data publikacji: 2017-11-27 10:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-28 09:36
Wywietleń: 1764 302831

Dziesięciu dyrektorów sądów z apelacji krakowskiej i wrocławskiej zatrzymali w poniedziałek agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego – dowiedziała się PAP w CBA, nadzorującej śledztwo Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie i Prokuraturze Krajowej.

Zatrzymano ich w śledztwie dotyczącym podejrzenia korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie - dowiedziała się w poniedziałek PAP w źródłach bliskich sprawy. Informację o zatrzymaniach potwierdził PAP Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

- Czynności prowadzone przez agentów z rzeszowskiej delegatury CBA - m.in. przeszukania w mieszkaniach tych osób - trwają. Wszyscy trafią do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gdzie usłyszą zarzuty - powiedział Kaczorek.

Naczelnik Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie prok. Grzegorz Zarański powiedział PAP, że można powiedzieć, iż dziesięciu zatrzymanych to dyrektorzy z tych sądów, w których kilka miesięcy temu doszło do przeszukań w związku ze śledztwem. Zaznaczył, że czynności z zatrzymanymi potrwają najpewniej do wtorku.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała PAP, że wśród dziesięciu zatrzymanych przez CBA siedmiu to obecni, a trzej to byli dyrektorzy sądów.

Zatrzymani zostali były dyrektor Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu - Roman P., były dyrektor Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Józef K. były dyrektor Sądu Rejonowego w Zakopanem Mirosław S. i siedmiu obecnie sprawujących funkcję dyrektorów trzech - sądów okręgowych i czterech - rejonowych.

Prok. Bialik podała, że zatrzymani to pełniący funkcję dyrektora sądów okręgowych: w Tarnowie Jacek G., w Kielcach Edward K. w Krakowie Bolesław R. oraz pełniący funkcję dyrektorów sądów rejonowych: w Oświęcimiu Andrzej Cz., w Chrzanowie Mariusz B., w Olkuszu Mateusz W. i w Wadowicach Ryszard P.

Zaznaczyła, że obecnie przeprowadzane są przeszukania mieszkań zatrzymanych, a po zakończeniu czynności zostaną oni przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gdzie zostaną im ogłoszone zarzuty i będą przesłuchani jako podejrzani.

- Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych prokurator podejmie decyzje co do ewentualnego skierowania wniosków o tymczasowe aresztowanie lub zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym -zaznaczyła Bialik.

Rzeczniczka PK poinformowała, że na tym etapie postępowania prokuratura nie udziela innych informacji, w tym dotyczących zarzutów stawianych zatrzymanym. „Zostaną one przedstawione w godzinach późniejszych” - dodała.

CBA i prokuratura nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Wcześniej w tym śledztwie 16 podejrzanym przedstawiono zarzuty przywłaszczenia blisko 21 mln zł na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. "Z tych 16 podejrzanych ośmiu jest aresztowanych, a w śledztwie zabezpieczenie majątkowe ma łączną szacunkową wartość ok. 9 mln zł" - powiedział w poniedziałek PAP Kaczorek. Wśród ośmiu aresztowanych pięciu to byli pracownicy Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Wśród zatrzymanych wcześniej przez CBA są: były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, dyrektor tego sądu i b. dyrektor Centrum Zakupów dla Sądownictwa, główna księgowa SA w Krakowie i specjaliści, były z-ca dyrektora z ministerstwa sprawiedliwości oraz biznesmeni. Straty spowodowane przez tę zorganizowaną grupę przestępczą działającą w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie poprzez wyłudzenia za fikcyjne usługi mogą sięgać ponad 35 mln zł - szacuje CBA.

Według śledczych w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie od 2011 roku dochodziło do przywłaszczania mienia. Wokół sądu stworzono sieć nawet kilkudziesięciu firm powiązanych kapitałowo, towarzysko i rodzinnie z dyrektorem Sądu oraz dyrektorem Centrum Zakupów dla Sądownictwa i fikcyjne realizujących zamówienia na usługi doradcze, analizy, opracowania, czy szkolenia – wynika ze ustaleń śledczych. Mimo, że umowy nie były realizowane, firmom wypłacano pieniądze. Częścią uzyskanej w ten sposób nielegalnie gotówki biznesmeni dzielili się z pracownikami sądu i korumpowali ich - miało to zapewnić dyskrecję i dalszą przychylność urzędników.

W śledztwie skierowano już do sądu akt oskarżenia przeciw b. prezesowi SA w Krakowie sędziemu Krzysztofowi S. Jest on oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowanie korzyści majątkowych i pranie pieniędzy. Jego proces ma ruszyć w Rzeszowie 13 grudnia. (pap)

Fot. 

Komentarze

Zero na Białoruś.
Sędziów wypuszczą bo nie ma podstaw do aresztowania, a smród po aresztowaniu skrzętnie będą Ziobry i Jakiśtam wykorzystywać w propagandzie. Piotrowicz w ekstazie. Dzielne wnuki gomółki i komuny.
2017-11-28 09:18:36
ela
znowu nagonka reżimu na polskie sądownictwo
2017-11-28 07:40:39
CBA to współczesne SB
Polityczna policja na smyczy władzy
2017-11-27 23:01:39
ja
to wciąż za mało w stosunku na rozmiar finansowej afery.
2017-11-27 22:49:43
A sędziów
co reanimowali 100-latków ilu zatrzymano?...
2017-11-27 22:15:00
do @ Adrenalina
- lepiej działa ""przegubowy łączniki wkrętarki z pinem". Gnoi się nam "palestra".
2017-11-27 19:33:27
k
Jeżeli zarzuty zostaną potwierdzone , to co pozostanie OBYWATELOWI ? . Unikać sądów jako miejsc , w których skupiają się przestępcy / ci sądzeni i osądzający /, stosować się do DEKALOGU / i dla własnego bezpieczeństwa nosić w kieszeni nóż i nigdy nic nie podpisywać ! / A na koniec roześmiać się w twarz tym , którzy bronią tego szamba .
2017-11-27 18:07:10
Adrenalina
Widać, że przeklejanie kodów kreskowych na towarach i jazda po alkoholu już nie wystarcza ;)
2017-11-27 12:36:59
Tylko 10-ciu ?
A co z reszta... w calym Kraju ?? Brawo CBA i pozostale Organy Bezpieczenstwa Panstwa wraz z odnawiana Prokuratura... i Cala naprzod !!!
2017-11-27 12:07:25

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie