piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Kraj > Burze nad Polską. Strażacy interweniowali ponad 500 razy

Burze nad Polską. Strażacy interweniowali ponad 500 razy

Burze nad Polską. Strażacy interweniowali ponad 500 razy
Data publikacji: 2018-08-25 10:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-06 21:16
Wywietleń: 863 347433

W związku z przechodzącymi nad Polską burzami w nocy z piątku na sobotę straż pożarna interweniowała 553 razy - poinformował w sobotę rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Jedna osoba została lekko poszkodowana.

Rzecznik PSP poinformował PAP, że spośród 553 interwencji 402 "dotyczyły usuwania połamanych drzew z ulic i dróg, a 151 - wypompowywania wody z piwnic budynków.

"86 razy strażacy interweniowali na Śląsku, 73 razy na Mazowszu, 72 na Podlasiu, a 60 w Łódzkiem" - dodał.

Frątczak poinformował, że w województwach: podlaskim, łódzkim i opolskim zostały uszkodzone dachy kilkudziesięciu budynków - wszystkie te budynki zostały zabezpieczone przez strażaków folią i plandekami.

- Ponadto z uwagi na zerwane linie energetyczne i stacje transformatorowe, w woj. podlaskim bez prądu pozostaje wciąż 4,5 tys. odbiorców - podał rzecznik PSP.

Poinformował także, że w woj. podlaskim jedna osoba została lekko poszkodowana. "Jechała samochodem, na które spadło drzewo" - powiedział Frątczak. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego (z wyłączeniem powiatów południowo-wschodnich), wielkopolskiego (z wyłączeniem powiatów północno-zachodnich), łódzkiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego i małopolskiego.

Ponadto dla województw: opolskiego (oprócz powiatów zachodnich), północnej części woj. śląskiego i północno-zachodniej części woj. małopolskiego wydano również alerty drugiego stopnia przed upałem.

W sobotę alert pierwszego stopnia IMGW ostrzegający przed burzami i gradem obowiązuje tylko w województwie podkarpackim, natomiast zagrożenie hydrologiczne pierwszego stopnia - w woj. śląskim.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, jak bezpiecznie przetrwać burze. Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie