Czwartek 29 września 2022r. 
REKLAMA

Biskupi: Nie uczyniliśmy wszystkiego ws. skandali seksualnych w Kościele

Data publikacji: 2019-05-26 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-18 08:54
Biskupi: Nie uczyniliśmy wszystkiego ws. skandali seksualnych w Kościele
 

W niedzielę we wszystkich kościołach w Polsce odczytywany jest list biskupów skierowany do wiernych, w którym przyznają, że jako pasterze Kościoła nie uczynili wszystkiego, aby zapobiec skandalom seksualnym z udziałem duchownych i krzywdom doznanym przez ofiary tych przestępstw.

"Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców, oraz wobec osób skrywających takie czyny" – czytamy w liście Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, zatytułowanym "Wrażliwość i odpowiedzialność".

Biskupi odnoszą się m.in. do filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, który – jak wskazują – jest przede wszystkim dokumentem upubliczniającym "wstrząsające relacje dorosłych dziś osób, wykorzystywanych w dzieciństwie przez duchownych”. "Zawiera on także przykłady braku wrażliwości, grzechu zaniedbania i niedowierzania osobom skrzywdzonym, co w konsekwencji chroniło sprawców. Film, przyjmując perspektywę pokrzywdzonych, uświadomił nam wszystkim ogrom ich cierpienia” – podkreślają hierarchowie.

Rada Stała Episkopatu Polski zauważa, że dla "młodych szczerze szukających Boga, skandale seksualne z udziałem duchownych stają się ciężką próbą wiary i powodem do wielkiego zgorszenia”. "Rozczarowanie i oburzenie jest tym większe i boleśniejsze, że dzieci zamiast troskliwej miłości i towarzyszenia w szukaniu bliskości Jezusa doświadczyły przemocy i brutalnego odarcia z godności dziecka. Od początku swego istnienia wspólnota Kościelna uznawała takie zachowania za wyjątkowo ciężki grzech” – głosi list pasterzy Kościoła w Polsce.

Biskupi podkreślają w nim, że chcą zjednoczyć wysiłki ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, żeby chronić najmłodszych. "Prosimy o wsparcie wychowawców i opiekunów dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach oraz w zakładach opiekuńczo-wychowawczych. Prosimy o pomoc w zdobywaniu odpowiedniej wiedzy i umiejętności, by wszystkie placówki prowadzone przez Kościół stały się domami bezpiecznymi, wyznaczającymi najlepsze standardy ochrony dzieci. Taki sam apel kierujemy do odpowiedzialnych za ruchy katolickie i organizacje młodzieżowe. Bądźmy wszyscy bardziej wrażliwi wobec dzieci i młodzieży, a także wobec osób pokrzywdzonych” – czytamy w liście Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Jego autorzy podkreślają, że "cierpienia osób pokrzywdzonych dotykają nie tylko ich samych, ale także całych rodzin oraz wspólnot kościelnych". Przestępstwa te "przysłoniły blask Ewangelii takim mrokiem, jakiego nie znały nawet wieki prześladowań” (Benedykt XVI, List do katolików w Irlandii, 2010).

Biskupi przyznają w nim też, że głęboko tkwią w nich wykrzyczane słowa świadectwa osoby pokrzywdzonej, iż Chrystus nie krzywdził dzieci. "To, co ksiądz zrobił naprawdę odcisnęło bardzo duże piętno na moim dorosłym życiu. Ja do tej pory mam koszmary. Cały czas jest to we mnie” – tak powiedziała w filmie w czasie konfrontacji z oprawcą 39-letnia Anna, przed laty 9-letnia uczennica. I drugie świadectwo, przekazane w artykule napisanym przez dorosłego dziś mężczyznę: "Nie mam żalu do Kościoła. Wiem, że skrzywdził mnie nie cały Kościół, lecz konkretna osoba. Nie wiem, czy ktokolwiek z przełożonych cokolwiek o tym wiedział. Ale martwi mnie, że tacy jak ja, pozostają poza kościelną sferą uwagi”. Obydwa wyznania są wstrząsające, "to nigdy nie powinno się było wydarzyć" - czytamy w liście.

Autorzy listu podkreślają w nim, że wszyscy, zarówno duchowni, jak i świeccy, jako społeczność, "musimy stworzyć właściwą przestrzeń do przywrócenia pokrzywdzonym jak najbardziej normalnego życia, a także do odbudowania zaufania wobec duszpasterzy i biskupów".

"Wyznania pokrzywdzonych przynaglają nas, biskupów, ale i wszystkich ludzi dobrej woli do większego wyczulenia na zagrożenia; do większej wrażliwości na pomoc pokrzywdzonym. Zarówno niebezpieczeństwa, jak i konieczność wsparcia dotyczą każdego środowiska, nie tylko kościelnego, ale i rodzin, szkół, klubów sportowych i wielu innych grup. Sytuacje życiowe pokrzywdzonych skłaniają do szybszego i skuteczniejszego pomagania im. Oni potrzebują wielkiej wrażliwości i wsparcia, by odnaleźć równowagę życia" - głosi list biskupów.

Zwracają się w nim również z prośbą, aby osoby pokrzywdzone przez duchownych zgłaszały doznaną krzywdę do przełożonych kościelnych oraz do odpowiednich organów państwowych. W każdej diecezji i w wielu prowincjach zakonnych został wyznaczony delegat upoważniony do przyjmowania zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną. Ma on też pomóc w otrzymaniu wsparcia psychologicznego, prawnego i duszpasterskiego. "Chcemy wspierać pokrzywdzonych od początku tej drogi w podjęciu kroków potrzebnych do przezwyciężania skutków doznanej krzywdy" - zapewnia Rada Stała Episkopatu Polski w liście.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

DobryDóch
2019-06-18 08:21:01
Mamy 24 biskupów, którzy chronili pedofili pozwalając tym samym na powiększanie liczby ofiar, na co mamy niezbite dowody. To jest współudział, a oni dalej są biskuopmi, jakgdyby nigdy nic. Gdzie jest prokuratura? Co do klech - to nie tak, że nie uczynili wszystkiego w walce z kościelną pedofilią, oni zrobili wielkie nic, by z nią walczyć. KK to piepszo..ne gniazdo zła.
No to pytanie... za 10 pkt.
2019-05-26 22:26:11
A co jeszcze Nie jest falszywe...? PO-wymieniaj rozniez i to...!!
falszywa religia
2019-05-26 21:37:30
Czasy sie zmienily, kazdy skandal stalowi paliwo polityczne, na pewno ksieza nie zauwazyli ze wolnosc wypowiedzi ktora tak popierali w czasach PRL tez ich bedzie dotyczyc, na pewno Kosciol sie zrobil biurokratyczna korporacja to i sa skutki, dewiacje sa bardziej widoczne niz kiedys, sa tez ksieza co nie maja powolania i pewnie nawe sa potem biskupami, Kosciol sie troche popsul przeciez w dawnych czasach byly surowe kary dla ksiezy dewiantow, no i to co mnie sie niepodoba jest bardzo duzo kosciolow, ciezko to bedzie obsadzic wartosciowymi ksiezmi, religia to nie materialy budowlane, to duchowosc, a nie działalność inwestycyjno budowloana, Jezus byl misjonarzem a nie deweloperem...to psuje ciezko zarzadzac takim majatkiem, staje sie wazniejszy budynek czy szpital koscielny a nie czlowiek, po co ten szpital boromeuszek w Szczecinie? Dlaczego to podatnicy maja darowac a nie fundatorzy? Co to jest? Przeciez zakonice moge pracowac jako pielegniarki....jesl na prawde tego chca...
I ciekawe
2019-05-26 21:25:11
Kto to teraz "zdazy" roz-Grzeszyc... po prawie 2019 latach ? Gdzie o Wysokich Odszkodowaniach... na razie nie wspomne !! A jak to wyglada wsrod Siostr Zakonnych i gdzie sa lokowane te ich wspolne dzieci... ???
Obs.ryver
2019-05-26 20:09:52
Nie czynili nic aby oczyścić parafie z dewiaw molestujących małoletnich!Filmy KLER i TYLKO NIE MÓW NKOMU to początek tej góry watykańskiego łajna w kaczej PRLce!!! Ziobro, winister i prokurator tego kaczego tworu jeszcze żadnego arcy bi skupa nawet nie przesłuchał na okoliczność krycia pedofilów w sutannach...
Nie uczyniliśmy wszystkiego.
2019-05-26 13:54:33
Nie uczyniliśmy wszystkiego, żeby skutecznie ukryć watykańskich pedofilów. Rydzyk tak się zapluwał, że pedofilów sukienkowych nie ma.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA