czwartek, 05 grudnia 2019.
Strona główna > Kraj > Będzie pomoc finansowa w walce z podtopieniami na południu Polski

Będzie pomoc finansowa w walce z podtopieniami na południu Polski [GALERIA]

Będzie pomoc finansowa w walce z podtopieniami na południu Polski
Data publikacji: 2019-05-22 19:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-22 20:29
Wywietleń: 783 392666

MSWiA jest przygotowane finansowo oraz ma sprawdzone procedury, jeśli chodzi o pomoc finansową - powiedział w środę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński na odprawie premiera i ministrów z wojewodami na temat sytuacji meteorologicznej. W związku z aktualną sytuację meteorologiczną i hydrologiczną na południu kraju, minister Joachim Brudziński podjął decyzję o przerwaniu urlopu. 

Zieliński podkreślił, że zasady dotyczące udzielania pomocy finansowej w podobnych sytuacjach, które zostały przyjęte w 2017 roku, nadal obowiązują.

- Te pierwsze zasiłki do 6 tys. zł nie wymagają specjalnych warunków, wystarczy zgłoszenie - zaznaczył Zieliński cytowany w komunikacie MSWiA.

W środę w siedzibie MSWiA odbyła się wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z wojewodami z regionów, gdzie wystąpiły intensywne deszcze i podtopienia. Obok szefa rządu w rozmowach uczestniczyli m.in. wiceministrowie resortu spraw wewnętrznych i administracji - Jarosław Zieliński i Paweł Szefernaker. Szef rządu po spotkaniu zapowiedział swój wyjazd do Małopolski.

- Będę chciał się przekonać naocznie, sam, jak działają te służby u państwa, w szczególności w województwie małopolskim, dlatego w krótkim czasie udam się do pana panie wojewodo i będę chciał zobaczyć, jak działa koordynacja pomiędzy poszczególnymi służbami w tych najbardziej poszkodowanych miejscach - powiedział po spotkaniu Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił również, że wszystkie wypłaty wstępnych środków związanych z klęskami żywiołowymi muszą trafić jak najszybciej do gmin, żeby zostały jak najszybciej rozdystrybuowane do poszkodowanych.

- Trzeba jak najszybciej pomóc ludziom w usuwaniu szkód - zaznaczył.

MSWiA przekazało, że z przedstawionych przez wojewodę małopolskiego informacji wynika, że straż pożarna w tym regionie interweniowała 586 razy, zaś uszkodzonych jest około 350 budynków, głównie na terenie powiatów dąbrowskiego i tarnowskiego. Z gminy Dąbrowa Tarnowska ewakuowanych zostało 32 mieszkańców. "Na Podkarpaciu najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach mieleckim, kolbuszowskim, ropczycko-sędziszowskim i tarnobrzeskim. Podtopionych zostało około 300 budynków oraz zalanych jest 35 dróg o różnym standardzie. 17 osób zostało ewakuowanych. Straż pożarna interweniowała 662 razy. W powiecie mieleckim trwają prace przy uszkodzonym wale przeciwpowodziowym" - czytamy w komunikacie resortu.

Z kolei w województwie lubelskim, gdzie we wtorek nad gminą Wojciechów przeszła trąba powietrzna, straż interweniowała 140 razy.

- Żywioł uszkodził 90 zabudowań, w tym 29 budynków mieszkalnych. Inspektor nadzoru budowlanego stwierdził, że uszkodzenia nie są na tyle poważne, żeby nie nadawały się do zamieszkania. Wójt gminy Wojciechów złożył wniosek do wojewody o wypłatę zasiłków na łączną kwotę 192 tys. zł. Wojewoda zapewnił, że niezbędne środki trafią na konto samorządu jeszcze dziś - poinformowano.

MSWiA zaznacza, że stabilna sytuacja występuje na Śląsku, ale mimo to wojewoda wydał zarządzenie o wprowadzeniu w kilku powiatach pogotowia przeciwpowodziowego.

Z kolei w województwie świętokrzyskim straż pożarna interweniowała 162 razy. Opady deszczu spowodowały podtopienie 99 budynków. W regionie uszkodzone zostały mosty. Prognozowany jest także wzrost poziomu rzek. Jak poinformowano, w czwartek odbędzie się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego.

Jak podano, w usuwaniu skutków żywiołu obok państwowej i ochotniczej straży pożarnej pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. 

- W całej Polsce przy usuwaniu skutków nawałnic pracowało 6 111 strażaków - podał resort.

* * *

W całym kraju stan alarmowy został przekroczony na siedmiu stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, a stan ostrzegawczy - na 25 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz 11 w dorzeczu Odry - podało IMGW. W ciągu najbliższej doby rzeki mają wezbrać najbardziej na Dolnym Śląsku.

(pap)

Fot. PAP

Będzie pomoc finansowa w walce z podtopieniami na południu Polski Będzie pomoc finansowa w walce z podtopieniami na południu Polski Będzie pomoc finansowa w walce z podtopieniami na południu Polski Będzie pomoc finansowa w walce z podtopieniami na południu Polski Będzie pomoc finansowa w walce z podtopieniami na południu Polski Będzie pomoc finansowa w walce z podtopieniami na południu Polski Będzie pomoc finansowa w walce z podtopieniami na południu Polski Będzie pomoc finansowa w walce z podtopieniami na południu Polski Będzie pomoc finansowa w walce z podtopieniami na południu Polski Będzie pomoc finansowa w walce z podtopieniami na południu Polski Będzie pomoc finansowa w walce z podtopieniami na południu Polski Będzie pomoc finansowa w walce z podtopieniami na południu Polski Będzie pomoc finansowa w walce z podtopieniami na południu Polski

Komentarze

Antypisior i antyklecha
Czego ty jeszcze Jojo nie naobiecujesz ?? Wy tylko zlecacie zadania Gminom , bez pokrycia z budżetu: np.reforma oświaty!!
2019-05-22 20:20:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pomaszerowali w imię ekologii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy powinno się zakazać sprzedaży małych wódek tzw. małpek?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie