sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Kraj > Banaś zostaje na stanowisku. Jest oświadczenie prezesa NIK

Banaś zostaje na stanowisku. Jest oświadczenie prezesa NIK [FILM]

Banaś zostaje na stanowisku. Jest oświadczenie prezesa NIK
Data publikacji: 2019-12-04 13:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-06 15:03
Wywietleń: 584 431240

Byłem gotów złożyć rezygnację z urzędu szefa NIK, jednak z przykrością stwierdziłem, że moja osoba stała się przedmiotem brutalnej gry politycznej - powiedział w środę prezes NIK Marian Banaś w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Izby.

- Jestem gotów odpowiedzieć na każde pytanie śledczych i wyjaśnić wszelkie ich wątpliwości - powiedział prezes NIK. - Jeśli zajdzie taka potrzeba jestem gotów zrzec się immunitetu prezesa NIK. Jednocześnie będę zdecydowanie stawał w obronie mojego dobrego imienia i mojej rodziny 

Banaś podkreślił, że NIK jest jednym z najważniejszych urzędów państwowych, który cieszy się autorytetem.

- Jako prezes Izby nie mogę pozwolić, by stała się ona przedmiotem politycznych rozgrywek i targów. Nie, na to zgody nie będzie - oświadczył. Jak zaznaczył, został powołany na szefa NIK z zachowaniem wszystkich procedur. - Tylko stabilne kierownictwo jest w stanie zapewnić prawidłową pracę izby i wypełnianie jej konstytucyjnych obowiązków.

- Nigdy nie mówiłem o sobie, że jestem człowiekiem wolnym od błędów. Nie podkreślałem działalności w opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80. Wręcz przeciwnie, kiedy odrodziła się Rzeczpospolita stałem się lojalnym i rzetelnym urzędnikiem pracującym dla dobra Ojczyzny. Nie wikłałem się również w partyjne rozgrywki. Dziś pojawiły się wątpliwości związane z moją przeszłością. Uważam je za kłamliwe i krzywdzące - oświadczył Banaś.

* * *

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w poniedziałek na stronach internetowych, że prezes NIK podał się do dymisji, jednak pismo odesłała Banasiowi marszałek Sejmu Elżbieta Witek, "aby wskazał w nim p.o. szefa NIK, a ten odmówił". Szef CIS Andrzej Grzegrzółka oświadczył w poniedziałek, że do sekretariatu marszałek Sejmu nie wpłynęło pismo od prezesa NIK, w którym podał się on do dymisji. W mediach pojawiły się też doniesienia, że pismo z rezygnacją Banasia było już w drodze do Sejmu, ale ostatecznie szef NIK wstrzymał przekazanie go marszałek Sejmu. Elżbieta Witek poinformowała w środę, że Marian Banaś nie podał się do dymisji oraz że nie spotkała się z nim, nie otrzymała żadnego pisma. Dodała, że nie złożył na jej ręce rezygnacji.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła we wtorek śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Banasia. Rzecznik prokuratury zaznaczył, że to postępowanie przygotowawcze w sprawie, czyli nikomu dotąd nie postawiono zarzutów.

We wrześniu TVN w programie "Superwizjer" podał, że Marian Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 mkw. i dwóch mniejszych, miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu. Według "Superwizjera", Banaś zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach ze stręczycielami.

(pap)

Komentarze

haha
jak widać gangster jest nieusuwalny
2019-12-06 14:44:54
do @ wert-ów i innych
- "demokracja liberalna" stworzyła "niśmiertelnego prezesa NIK-u", którego nawet referendum nie może odwołać! Przez sześć lat jak facet pójdzie w zaparte to moża faceta tylko w "dzyndzel" po_całować (jeśli po_zwoli)... PO_dejrzewam iż "pisdzielcy" wsadzając "kryształ" chcą zmusić do zgody na zmianę Konstytucji (w sprawie NiK), aby mieć po_d kontrolą ten organ. Zagrywką była sprawa Kwiatkowskiego, ten nie przeszkadzał.
2019-12-06 12:23:45
wert
Synalka podczepił pod Bank Pekao i doili społeczeństwo polskie na całego
2019-12-06 10:49:21
Kto Co?
Banaś. Kogo Czego oświadczenie? Banasia. Komu Czemu się przyglądam? Kryształowi.
2019-12-05 17:31:40
adela
Chwała TVNowi i programowi Superwizjer za ujawnienie całej tej afery z Banasiem
2019-12-05 08:36:48
Do... Quistorpa
A gdzie sie po_dzialy... Dokumenty ze WSI ???
2019-12-04 22:40:36
Myśl
Służby wiedziały o przekrętach pana Banasia i władze partii PIS również. W przeciwnym razie pana Kamińskiego już by nie było w rządzie. Świadomie wybrali na szefa NIK człowieka, na którego mieli 'haki', bo na takim można wymusić wszystko. Szyki zepsuli im ci 'wstrętni' dziennikarze - wielkie podziękowania dla nich. Władze PIS zostały z 'ręką w nocniku'.
2019-12-04 22:39:30
Dumny
Dobry przykład na to, jak totalna opozycja do spółki z polskojęzyczną telewizją chce zniszczyć kryształowo uczciwego człowieka. Poprzednio chcieli to samo zrobić z Panem Piotrowiczem, ale im się nie udało. Trzeba mieć oczy dookoła głowy i być czujnym. Oni się przed niczym nie cofną.
2019-12-04 22:19:08
Edmund
Ciekawe jakie ma "haki" na Kaczyńskiego,Morawieckiego i cała resztę.
2019-12-04 21:40:05
cdn
NIech pan nie ustepuje.Wprzeciwienstwie do Kwiatkowskiego ma pan zacny zyciorys w opozycji ,lacznie zwiezieniem,Wywalczylm pan miliardy grabione przez mafie ,
2019-12-04 21:02:29
tonik
Trzyma za pysk pisiorów ,ma ich nagranych w burdelu jak jeżdzili na wawel w miesięcznice !!!
2019-12-04 19:51:26
Perry
Za sprawę Banasia powinien beknac Mariusz Kamiński który odpowiada za nadzór nad ABW
2019-12-04 19:31:30
Quistorp
W.Sz. Godny Czci Pan Prezes NIk -u w Najjaśniejszej powiedział więcej niż chciał. Każdy z czytelników odróżni dukającą, stękająca mowę Szanowanego Przewodniczącego Partii PO-KO. Pana Schetyny, czy międlącego słowami pierwszego Prezesa Najjaśniejszej. Tu zabrzmiał głos oficera służb mundurowych. Mowa krótka. Dosadna,zwięzła, głos typu rozkazującego. Kto służył w armii, wie co mówię. Z początku myślałem ,że to jest głos ś.p. też służącego (trochę inaczej) Najjaśniejszej pierwszego sekretarza PZPR, Prezydenta Najjaśniejszej, Zwierzchnika sił zbrojnych, gen. Armii Wojciecha Jaruzelskiego. Czyżbyśmy mieli w takiej instytucji służby dawnego WSI/(GRU?). To są tylko moje domysły.
2019-12-04 15:33:10
widzę że
zdjęcie do kartoteki więziennej już ma
2019-12-04 15:07:57
fuj
ma gębę jak przestępca
2019-12-04 15:01:42
I bardzo dobrze
Nareszcie jest prawdziwie niezależny prezes NIK. Przekręciarzom nie będzie łatwo.
2019-12-04 14:57:31
przyznawać się
no to ilu pisowców korzystało z przybytku sutenera Banasia?
2019-12-04 14:41:20
.
Z twarzy bardzo sympatyczny człowiek, wzbudzający zaufanie.
2019-12-04 13:30:02
hahaha
no to pisiorstwo ma problem