środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Kraj > Archiwum X w Komendzie Głównej Policji

Archiwum X w Komendzie Głównej Policji

Archiwum X w Komendzie Głównej Policji
Data publikacji: 2017-05-13 19:32
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-14 01:04
Wywietleń: 2901 255398

Tzw. Archiwum X, komórka ds. niewykrytych, powstanie w Komendzie Głównej Policji – zapowiedział szef KGP Jarosław Szymczyk. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak podkreślił, że przestępcy nie mogą czuć się bezkarnie, nawet po upływie wielu lat.

– Chcemy stworzyć komórki do spraw niewykrytych we wszystkich komendach wojewódzkich w kraju. Chcemy je rozbudować (...), wzmocnić i zamknąć tę strukturę organizacyjną wydziałem, który powstanie tutaj w Komendzie Głównej Policji, w biurze kryminalnym – powiedział Szymczyk. Jak mówił, obecnie komórki tzw. Archiwum X funkcjonują w 15 komendach wojewódzkich policji, pracuje tam 45 policjantów.

– W ich zainteresowaniu jest ponad 1000 spraw – powiedział. Szymczyk poinformował, że do tej pory udało się wykryć sprawców w 60 sprawach.

– Zależy nam na tym, aby nikt, kto dopuścił się zbrodni w naszym kraju, nie czuł się bezkarny. Stąd też wracamy do tych spraw. Zależy nam na tym, aby dziś wykorzystać nowe możliwości, nowe technologie, to, czym dysponują laboratoria kryminalistyczne. Chcemy jeszcze raz przeanalizować ślady w tych sprawach – wyjaśnił komendant główny.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak złożył podziękowania i gratulacje dla funkcjonariuszy z tzw. Archiwum X za to, że po 19 latach doprowadzili do tego, że prokuratura postawiła zarzuty w głośnej sprawie zabójstwa Iwony Cygan.

– Jest to bardzo wyraźny sygnał płynący do przestępców, że nie mogą spać spokojnie, że nie mogą czuć się bezkarnie nawet po upływie tylu lat – powiedział Błaszczak. – To jest też dowód na to, że polska policja jest w stanie zapewnić realne bezpieczeństwo w naszym kraju. Nam zależy na tym żeby doprowadzić do tego żeby zatriumfowała sprawiedliwość i mogę zapewnić państwa, że będziemy konsekwentni w swoim działaniu – dodał.

Komendant główny policji powiedział, że ma świadomość, iż w tej sprawie przed laty było wiele nieprawidłowości.

– Mamy świadomość wielu nieprawidłowości w tym postępowaniu w poprzednich latach. Sześciu były funkcjonariuszy policji w tej sprawie usłyszało zarzuty – sześciu zostało aresztowanych, pięciu pozostaje w areszcie. Podkreślę tylko fakt, że z dwóch czynnych jeszcze na moment zatrzymania funkcjonariuszy policji jeden już został wydalony, w stosunku do drugiego te czynności trwają – powiedział. – Jesteśmy zdeterminowani do pełnego i głębokiego wyjaśnienia wszystkich okoliczności tej zbrodni, ale także wielu nieprawidłowości, które później w tej sprawie występowały.

* * *

Do zabójstwa 17-latki ze Szczucina doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. Ciało znalazł następnego dnia, przy wale Wisły przypadkowy świadek. Z sekcji zwłok wynikało, że dziewczyna została uduszona. Nie udało się ustalić sprawcy i śledztwo po pewnym czasie zostało umorzone. Obecnie kontynuuje je zamiejscowy, krakowski wydział Prokuratury Krajowej wraz z policjantami ze specjalnej grupy, zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat – Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W wyniku intensywnej pracy śledczych pod koniec grudnia 2016 r. ustalono dziewięć osób podejrzanych w tej sprawie. W czwartek (11 maja) do Polski został sprowadzony z Austrii w ramach ekstradycji Paweł K., podejrzanym o zabójstwo Iwony Cygan.

(pap)

Na zdjęciu: Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz komendant główny policji nadinspektor Jarosław Szymczyk 

Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

W imie Prawa i Sprawiedliwosci...
Zbrodnie i Sprawy o morderstwo/a... nie powinny nigdy ulegac przedawnieniu !!
2017-05-14 01:03:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie