środa, 19 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Apteka dla aptekarza podpisana

Apteka dla aptekarza podpisana

Apteka dla aptekarza podpisana
Data publikacji: 2017-05-16 21:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-18 10:37
Wywietleń: 775 257934

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa farmaceutycznego zwaną apteką dla aptekarza, która przewiduje m.in., że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci oraz wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek.

„Apteka dla aptekarza” budziła rozbieżne opinie; dzieliła zarówno samych farmaceutów, przedsiębiorców, jak i polityków. W zeszłym tygodniu przedstawiciele Kancelarii Prezydenta spotkali się z reprezentantami m.in.: pracodawców, przedsiębiorców, aptekarzy, techników farmaceutycznych i pacjentów, by wysłuchać argumentów za tym rozwiązaniem i przeciwko niemu.

Nowelizacja prawa farmaceutycznego – która była inicjatywą poselską – przewiduje, że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci oraz wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek.

Ustawa stanowi, że prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki będzie miał farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu.

Nowela zakłada, że przesłankami do wydania zezwolenia będzie co najmniej 3 tys. mieszkańców gminy przypadających na jedną aptekę i odległość 500 m od apteki już istniejącej. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy na dzień złożenia wniosku o zezwolenie, od miejsca planowanej lokalizacji apteki do najbliższej apteki funkcjonującej, odległość wynosi w linii prostej co najmniej 1000 m lub apteka została nabyta od spadkobiercy w całości i jej adres pozostaje aktualny. Farmaceuta będzie mógł posiadać maksymalnie cztery apteki ogólnodostępne.

Resort zdrowia ocenia, że zmiany w zakresie prowadzenia aptek są konieczne m.in. dlatego że apteki sieciowe przejmują coraz większą część rynku. Według MZ, połowa z ok. 15 tys. aptek jest skupiona w sieciach aptecznych. Zdaniem resortu, na nowych przepisach skorzystają małe rodzinne apteki, które przegrywają w konkurencji z aptekami sieciowymi.

Krytycznie o rozwiązaniu „apteka dla aptekarza” wypowiadał się m.in. wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Także wicepremier Jarosław Gowin oceniał, że nowela w sposób bezzasadny uprzywilejowuje jedną grupę – farmaceutów i jest sprzeczna z zasadą wolności prowadzenia działalności gospodarczej. 

(pap)

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

prawidlowo
na każdym roku apteka i bank ... a koszty utrzymania wliczają w ceny leków ! jest ich co najmniej dwa razy za dużo ! na dodatek w wielu aptekach pracują osoby totalnie nieprofesjonalne ... jak mam się spytać o poradę "farmaceuty" skoro on ma tylko blade pojęcie o lekach ?
2017-05-18 10:33:54
abc
@do @ Za dużo banków i aptek : Przeciez cały czas maja ,prywatna osoba moze byc wlascicielem apteki ale zawsze funkcje kierownicza apteki pelni minimum magister farmacji a leki sprzedaje minium technik farmacji wiec w czym problem ?pozatym leki bez recepty moze kupic kazdy i farmaceuta nie ma prawa mu odmowic sprzedazy ,a leki na recepte wypisuje lekarz wiec farmaceuta tylko realizuje zlecenie, wiadomo ze ta cala ustawa to lobby srodowiska farmaceutycznego-nie calego ale waskiej grupy ktora akurat popiera pis i mysli ze na tym zyska ,jak bedziesz miec 1 apteke w okolicy zamiast 5 to zaplacisz duzo wiecej i bedziesz stał w duzo wiekszej kolejce i czekał na leki ktorych nie ma, to sie nazywa komuna 2.0 ,niszczenie wolnej dzialanosci gospodarczej, bolszewizm narodowy, nawet Gowin jest przeciwko tylko co z tego skoro nadal ich popiera i jest w tym nierzadzie.
2017-05-18 09:09:03
do @ Za dużo banków i aptek
- oczywiście będzie ok.... O to "biega", aby apteki miały jako szefa fachowca znającego się na lekach....To nie "byle kto" lecz inwestor, który zatrudni FACHOWCA do swego interesu, tak jest w każdej działalności gospodarczej.
2017-05-17 23:54:59
Do zwykłego
Prezydent nikogo nie pyta. Nawet kota prezesa
2017-05-17 21:35:40
zwykły człowiek
Ja marzę o APTECE DLA CHOREGO CZŁOWIEKA !!!!Wielka szkoda, że Pan Prezydent nie zapytał o to zwykłych ludzi.
2017-05-17 18:59:04
boy
Co na to technik aptekarski Misiewicz? Nie założy apteki. Będzie mył mozdzieże.
2017-05-17 10:19:09
Za dużo banków i aptek
Ale ma być tak, że farmaceuta ma być właścicielem firmy i wszystkie dokumenty są na niego, czy byle kto otworzy aptekę, zatrudni farmaceutę i już będzie ok?
2017-05-17 06:49:28
Jas
Mmniej aptek, mniejsza konkurencja wieksze ceny, no ale co tam naród bogaty, zapłaci.
2017-05-16 23:32:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

kondolencje

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie