wtorek, 02 czerwca 2020.
Strona główna > Kraj > Apteka dla aptekarza podpisana

Apteka dla aptekarza podpisana

Apteka dla aptekarza podpisana
Data publikacji: 2017-05-16 21:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-18 10:37
Wywietleń: 838 257934

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa farmaceutycznego zwaną apteką dla aptekarza, która przewiduje m.in., że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci oraz wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek.

„Apteka dla aptekarza” budziła rozbieżne opinie; dzieliła zarówno samych farmaceutów, przedsiębiorców, jak i polityków. W zeszłym tygodniu przedstawiciele Kancelarii Prezydenta spotkali się z reprezentantami m.in.: pracodawców, przedsiębiorców, aptekarzy, techników farmaceutycznych i pacjentów, by wysłuchać argumentów za tym rozwiązaniem i przeciwko niemu.

Nowelizacja prawa farmaceutycznego – która była inicjatywą poselską – przewiduje, że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci oraz wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek.

Ustawa stanowi, że prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki będzie miał farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu.

Nowela zakłada, że przesłankami do wydania zezwolenia będzie co najmniej 3 tys. mieszkańców gminy przypadających na jedną aptekę i odległość 500 m od apteki już istniejącej. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy na dzień złożenia wniosku o zezwolenie, od miejsca planowanej lokalizacji apteki do najbliższej apteki funkcjonującej, odległość wynosi w linii prostej co najmniej 1000 m lub apteka została nabyta od spadkobiercy w całości i jej adres pozostaje aktualny. Farmaceuta będzie mógł posiadać maksymalnie cztery apteki ogólnodostępne.

Resort zdrowia ocenia, że zmiany w zakresie prowadzenia aptek są konieczne m.in. dlatego że apteki sieciowe przejmują coraz większą część rynku. Według MZ, połowa z ok. 15 tys. aptek jest skupiona w sieciach aptecznych. Zdaniem resortu, na nowych przepisach skorzystają małe rodzinne apteki, które przegrywają w konkurencji z aptekami sieciowymi.

Krytycznie o rozwiązaniu „apteka dla aptekarza” wypowiadał się m.in. wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Także wicepremier Jarosław Gowin oceniał, że nowela w sposób bezzasadny uprzywilejowuje jedną grupę – farmaceutów i jest sprzeczna z zasadą wolności prowadzenia działalności gospodarczej. 

(pap)

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

prawidlowo
na każdym roku apteka i bank ... a koszty utrzymania wliczają w ceny leków ! jest ich co najmniej dwa razy za dużo ! na dodatek w wielu aptekach pracują osoby totalnie nieprofesjonalne ... jak mam się spytać o poradę "farmaceuty" skoro on ma tylko blade pojęcie o lekach ?
2017-05-18 10:33:54
abc
@do @ Za dużo banków i aptek : Przeciez cały czas maja ,prywatna osoba moze byc wlascicielem apteki ale zawsze funkcje kierownicza apteki pelni minimum magister farmacji a leki sprzedaje minium technik farmacji wiec w czym problem ?pozatym leki bez recepty moze kupic kazdy i farmaceuta nie ma prawa mu odmowic sprzedazy ,a leki na recepte wypisuje lekarz wiec farmaceuta tylko realizuje zlecenie, wiadomo ze ta cala ustawa to lobby srodowiska farmaceutycznego-nie calego ale waskiej grupy ktora akurat popiera pis i mysli ze na tym zyska ,jak bedziesz miec 1 apteke w okolicy zamiast 5 to zaplacisz duzo wiecej i bedziesz stał w duzo wiekszej kolejce i czekał na leki ktorych nie ma, to sie nazywa komuna 2.0 ,niszczenie wolnej dzialanosci gospodarczej, bolszewizm narodowy, nawet Gowin jest przeciwko tylko co z tego skoro nadal ich popiera i jest w tym nierzadzie.
2017-05-18 09:09:03
do @ Za dużo banków i aptek
- oczywiście będzie ok.... O to "biega", aby apteki miały jako szefa fachowca znającego się na lekach....To nie "byle kto" lecz inwestor, który zatrudni FACHOWCA do swego interesu, tak jest w każdej działalności gospodarczej.
2017-05-17 23:54:59
Do zwykłego
Prezydent nikogo nie pyta. Nawet kota prezesa
2017-05-17 21:35:40
zwykły człowiek
Ja marzę o APTECE DLA CHOREGO CZŁOWIEKA !!!!Wielka szkoda, że Pan Prezydent nie zapytał o to zwykłych ludzi.
2017-05-17 18:59:04
boy
Co na to technik aptekarski Misiewicz? Nie założy apteki. Będzie mył mozdzieże.
2017-05-17 10:19:09
Za dużo banków i aptek
Ale ma być tak, że farmaceuta ma być właścicielem firmy i wszystkie dokumenty są na niego, czy byle kto otworzy aptekę, zatrudni farmaceutę i już będzie ok?
2017-05-17 06:49:28
Jas
Mmniej aptek, mniejsza konkurencja wieksze ceny, no ale co tam naród bogaty, zapłaci.
2017-05-16 23:32:02

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie