piątek, 21 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Alert RCB wchodzi w życie 12 grudnia

Alert RCB wchodzi w życie 12 grudnia [FILM]

Alert RCB wchodzi w życie 12 grudnia
Data publikacji: 2018-12-11 23:49
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-12 19:47
Wywietleń: 1069 366317

System ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami - Alert RCB - kończy 12 grudnia fazę pilotażu i rozpoczyna normalne funkcjonowanie. Jednocześnie rozpocznie się kampania edukacyjna na temat Alertu.

System ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami - Alert RCB - kończy 12 grudnia fazę pilotażu, która trwała prawie pół roku. W środę wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo telekomunikacyjne, która sankcjonuje funkcjonowanie nowego SMS-owego systemu powiadamiania ludności o zagrożeniach.

SMS Alert RCB był dotychczas wysyłany cztery razy. Z podsumowania pilotażu wynika, że odbiorcy nie mają wystarczającej wiedzy o Alercie i o metodach postępowania w razie zagrożeń. Dlatego podjęto decyzję o przeprowadzaniu kampanii edukacyjnej. Jest ona skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, ponieważ - jak wynika z badań Survey Sodahead - 83 proc. dziesięciolatków w Polsce ma telefon komórkowy. Poza tym pierwszą grupą, do której są kierowane działania edukacyjne, są dzieci i młodzież dlatego, by nie wpadały w panikę, gdy dostaną ostrzeżenie i wiedziały, jak się zachować.

RCB przygotowało też we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji e-learningowy kurs dla nauczycieli. Składają się na niego materiały edukacyjne dotyczące Alertu i informacje, jak zachować bezpieczeństwo podczas burzy, wichury, pożaru czy powodzi. Kurs zawiera infografiki, poradniki i scenariusze lekcji. We wszystkich szkołach podstawowych zawisną także plakaty na ten temat. Przygotowano również trzydziestosekundowy film animowany informujący, jak należy postąpić, gdy otrzyma się Alert RCB

Zastępca dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji dr Andrzej Gorczyński powiedział, że za pośrednictwem kuratorów oświaty przekazywane są m.in. scenariusze zajęć dla klas 1-3, 4-8 i dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Jak powiedział we wtorek dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak na konferencji podsumowującej pilotaż, narzędzie zostało stworzone po tragicznych wydarzeniach w ubiegłym roku w Suszku. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nad Pomorzem przeszły gwałtowne burze z silnymi porywami wiatru. Zginęły dwie harcerki, a 38 uczestników obozu harcerskiego trafiło z różnymi obrażeniami do szpitali.

Kubiak wskazał, że alert RCB powstał, aby przekazywać tylko informacje, które dotyczą zagrożeń życia i zdrowia. W innych sytuacjach narzędzie nie będzie wykorzystane. - Chciałbym to z całą mocą podkreślić, aby uświadomić wagę tego ostrzeżenia - zaznaczył. Ocenił półroczny pilotaż pozytywnie. Zaznaczył, że w trakcie pilotażu ostrzeżenia były wysyłane do całych województw. Po wejściu w życie nowych przepisów będą tworzone dla powiatów - mają docierać do węższej grupy i być precyzyjniejsze.

Operacyjny Szef Meteorologicznej Osłony Kraju w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej Teresa Zawiślak podkreśliła, że SMS-y z powiadomieniem alarmowym będą dotyczyły tylko bardzo niebezpiecznych i gwałtownych zjawisk pogodowych, np. porywów wiatru, które będą przekraczały 100 km/h. - Takie porywy towarzyszą bardzo gwałtownym burzom albo głęboko przemieszczającym się przez obszar Polski niżom. Dotyczą też gwałtownych opadów deszczu powodujących lokalne podtopienia, wezbrania powodziowe, a także takich sytuacji pogodowych, które występują bardzo rzadko i związane są z gwałtownym ochłodzeniem- wskazała. - Głównym elementem kwalifikującym zjawisko do powiadamiania jest jego bardzo duże natężenie i gwałtowność jego wystąpienia. Podstawą do takich decyzji będą ostrzeżenia wydane przez IMGW z trzecim i niektóre drugim stopniem zagrożenia. Podkreśliła, że ważna będzie współpraca synoptyków z IMGW z dyżurnymi RCB, żeby z odpowiednim wyprzedzeniem uruchomić procedurę, przeprowadzić konsultacje i na czas przekazać SMS-a z powiadomieniem alarmowym.

Zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz poinformował, że informacje nie będą jednak dotyczyły tylko sytuacji meteorologicznej jak dotychczas. - Będziemy również informować o zdarzeniach związanych z pożarami, skażeniami i zdarzeniami związanymi z zagrożeniami terrorystycznymi - podkreślił. Podał, że od 12 grudnia SMS-y będą też docierały do Polaków za granicą i będą wysyłane także po angielsku.

Aby otrzymać Alert RCB, wystarczy mieć włączony telefon, który jest w zasięgu sieci któregokolwiek polskiego operatora telefonii komórkowej. Niepotrzebne są specjalne aplikacje ani telefony najnowszej generacji. Użytkownicy otrzymają SMS z informacjami o rodzaju zagrożenia, czasie jego występowania i najważniejsze zalecenia, jak postępować w razie wystąpienia konkretnego zdarzenia.

(PAP)

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Alert RCB wchodzi w życie 12 grudnia Alert RCB wchodzi w życie 12 grudnia

Komentarze

No i jak postepowac...
Jak "Wolodia czy Hans" nadleci... ??
2018-12-12 19:41:45
Do... myslacego ignacej...
Ty juz dawno jestes Namierzony w inny Sposob... o czym nawet Nie wiesz ?/!!
2018-12-12 19:30:48
A 13-go... WRONA juz w Akcji
Szkoda za taki System "nie zdazyl" wejsc w Zycie... 37 lat temu - tj. 12.12.1981 roku !!
2018-12-12 19:26:43
myślący inaczej niż większość społeczeństwa
inwigilacja pełną gębą , sam pomysł dobry ale to tylko świadczy o tym że każdego można namierzyć ...
2018-12-12 10:25:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie