Poniedziałek, 27 maja 2024 r. 
REKLAMA

Aktor Jerzy S. skazany za prowadzenie w stanie nietrzeźwości

Data publikacji: 01 marca 2023 r. 13:22
Ostatnia aktualizacja: 01 marca 2023 r. 22:10
Aktor Jerzy S. skazany za prowadzenie w stanie nietrzeźwości
Fot. Ryszard Pakieser  

Za winnego prowadzenia pod wpływem nietrzeźwości uznał w środę sąd Jerzego S i orzekł wobec niego karę zakazu prowadzenia pojazdów przez trzy lata, grzywny w wysokości 12 tys. zł oraz 6 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Aktor ma też zapłacić prawie 4,3 tys. zł tytułem postępowania kosztów sądowych. Wyrok nie jest prawomocny.

Aktor, oskarżony o prowadzenie w stanie nietrzeźwości, nie stawił się na rozprawie. Motocyklista, którego miał potracić, przyszedł do sądu, ale nie był na sali rozpraw i na ogłoszeniu wyroku.

Jak uzasadniał wyrok sędzia Tomasz Rutkowski, materiał dowody pozwala tylko na postawienie zarzutu prowadzenia w stanie nietrzeźwości. Wysokość kary sąd ustalił na podstawie średniego stopnia szkodliwości czynu społecznego oraz na podstawie stanu majątkowego oskarżonego wysokości miesięcznego dochodu aktora (6 tys. zł), a także uwzględniając podeszły wiek oskarżonego.

Zarówno prokurator jak i obrona wnioskowali o trzy lata zakazu prowadzenia pojazdu. Prokurator Bartłomiej Legutko domagał się kary w wysokości 45 tys. stawka oraz wpłaty 25 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Obrońca Jakub Dzwoniarski chciał niższej kary finansowej – wysokość 12 tys. zł i 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Adwokat Jakub Dzwoniarski nie chciał w rozmowie z dziennikarzami komentować wyroku. Jak mówił, chce, aby z treścią uzasadnienia zapoznał się najpierw jego klient.

„Sąd podzielił stanowisko prokuratury odnośnie tak ustalonego stanu faktycznego jak i kwalifikacji przyjętej za podstawę przypisanej winy i wymierzonej kary – mianowicie jazdę pod wpływem alkoholu” – powiedział dziennikarzom prokurator Bartłomiej Legutko.

17 października Jerzy S. miał potrącić 44-letniego motocyklistę – pana Sławka. W organizmie aktora było ok. 0,7 promila alkoholu.Podczas środowej rozprawy sędzia Tomasz Rutkowski odczytał wyjaśnienia aktora. Aktor wskazywał m.in., że 17 października wypił trzy, cztery lampki wina do obiadu. Zapomniał, że miał umówiony tego dnia wywiad z dziennikarzem. Czując się dobrze i w przekonaniu, że alkoholu nie ma w organizmie, wyjechał bocznymi drogami – z powodu remontu ul. Królowej Jadwigi - na spotkanie z dziennikarzem. Aktor tłumaczył, że najpierw odjechał z miejsca zdarzenia, ponieważ nie poczuł, aby spowodował kolizję i zranił motocyklistę, który – według aktora – krzyczał i nie wyglądał na poszkodowanego. Jak podkreślił, miał wrażenie, że krzyczący obcy mężczyzna może go zaatakować. Jerzy S. zaznaczył, że żałuje tamtego zdarzenia i nigdy wcześniej nie prowadził pod wpływem alkoholu. Zauważył też, że miał rozładowany aparat słuchowy w prawym uchu, co dodatkowo sprawiło, że nie widział, o co dokładnie chodziło na początku po zdarzeniu 17 października.

Prokurator zgodził się z obroną, co do nieposzlakowanej opinii aktora, ale – uzasadniając wniosek o wyższą karę – podkreślał, że nawet osoby znane i o nieposzlakowanej opinii muszą ponieść karę.

Z dziennikarzami jeszcze przed rozprawą rozmawiał motocyklista potrącony przez aktora. Mówił, że drętwieje mu lewa dłoń, a w ostatnim czasie funkcjonuje dzięki antydepresantom. Jak twierdził, nagranie przekazane śledczym zostało zmanipulowane i nie ma na nim samego momentu kolizji. Jego zdaniem wycięta została ścieżka dźwiękowa, na której słychać moment uderzenia. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Edmund
2023-03-09 13:43:26
Aleź te polskie narodowe ciemniactwo nienasycone. Chetnie by mu odrąbali nóźki i rączki,a przed tym obdarli ze skory-powolutku systematycznie,oczywiście podsypując solą.
@olo
2023-03-05 09:36:12
Nie tylko sady, ale i ogrody powinny być wolne. Z wyjątkiem tych syfiarzy z RODO
olo
2023-03-01 21:44:40
Wolne Sady! Wolne sady! Warto byla na wezwanie totalnej targowicy stac z swicami? Ha! Ha!
1,2,3
2023-03-01 20:08:40
nie może to być ! . Jak to skazany ?
Zaiksy przytuli
2023-03-01 20:07:24
Wodzirej, Aktorzy prowincjonalni. W obu filmach obrzydliwe postacie zagrał. Również oba filmy przedstawiają Polaków jako degeneratów, pijaków, głupków albo naiwnych. Oba w rezyserii ......... Są na YT.
Wódz OTUA
2023-03-01 17:39:28
Jerzy Szczur przed wejściem do samochodu wznosił toast "na pohybel PIS"...to powinna być okoliczność łagodząca,a w przyszłości zostanie ikoną walki o wolność i zostanie odznaczony przez innego "ałtoryteta"Nitrasa.
2 instancja
2023-03-01 16:43:41
Adwokat wniesie apelacje i się nagle okaże - co niestety przeoczono , że akurat alkomat miał nieważny certyfikat więc pomiar zawartości alkoholu był niewiarygodny i Wolny Sąd uniewinni
średnia szkodliwość
2023-03-01 16:12:35
Przedstawiciel Najwyższej Kasty, Jego Ekscelencja Sędzia Tomasz Rutkowski zadecydował że prowadzenie pojazdów mechanicznych i doprowadzenie do kolizji oraz próba ucieczki to "średnia szkodliwość społeczna" nie rozumiemy dlaczego skazano Pana Jerzego, Naszego Pana Jerzego, który jest dla nas wzorcem moralności i etyczności.
na luzie
2023-03-01 14:59:47
Chłopi pańszczyźniani się cieszą, synalek zrobi polew, a Damięcka walnie stosowny rysunek i git.
Edek
2023-03-01 14:50:32
Chyba zbyt lagodnie zostal potraktowany ( zwłaszcza finansowo)
Cela+
2023-03-01 14:45:05
Ruszył program Cela+ którego tak domagał Tusk i Budka. Jerzy się przyznał że pił wino. Pomagiery Trzaskowskiego Władek i Rafał spędzą Wielkanoc w areszcie. Czy wiecie że na imprezach łapówki wręczano w torebkach w których zazwyczaj się daje wino w prezencie? Ciekawe ile banknotów się mieści w takiej torebce zakładając że wino ma butelkę 0,7l. W reklamówce z biedronki już sprawdzono że tyle euro się zmieszcza...
Bliźniak
2023-03-01 14:15:01
Za starych, dla niektórych nawet dobrych, czasów to nie byłoby sprawy. Służba Bezpieczeństwa anulowałaby takie przewinienie w zamian za donoszenie. Zresztą znamy przypadek takiego delikwenta, którego syn obecnie bardzo pluje na obecną władzę, która walczy z minionym systemem - przynajmniej wiemy, że pluje w imieniu taty.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA