Poniedziałek, 25 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Adam Z. uniewinniony od zarzutu zabójstwa Ewy Tylman

Data publikacji: 17 kwietnia 2019 r. 15:39
Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia 2019 r. 08:49
Adam Z. uniewinniony od zarzutu zabójstwa Ewy Tylman
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk  

Poznański sąd uznał, że Adam Z. nie zabił Ewy Tylman i uniewinnił go od zarzutu zabójstwa z zamiarem ewentualnym. "Adam Z. nie miał czasu, ani sposobności, by w czasie 5 minut i 8 sekund dokonać zabójstwa Ewy Tylman w sposób opisany w akcie oskarżenia" – podkreślono w uzasadnieniu. Wyrok wydany w środę przez Sąd Okręgowy w Poznaniu nie jest prawomocny.

Uzasadniając orzeczenie sędzia Magdalena Grzybek wskazała, że "w ocenie sądu rozpoznającego niniejszą sprawę, materiał dowodowy zgromadzony w sprawie nie pozwolił na przyjęcie, by oskarżony Adam Z. dopuścił się popełnienia zbrodni zabójstwa Ewy Tylman w sposób opisany w akcie oskarżenia, ani w jakikolwiek inny sposób przyczynił się do jej śmierci".

Uzasadnienie wyroku

– Z materiału dowodowego nie wynika również kiedy i w jakich okolicznościach Ewa Tylman znalazła się w rzece, czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy ktoś przyczynił się do jej śmierci – dodała. Sędzia podkreśliła również, że materiał dowodowy nie pozwolił sądowi na przypisanie Adamowi Z. także przestępstwa nieudzielenia pomocy Ewie Tylman.

Sędzia Magdalena Grzybek podkreśliła w uzasadnieniu, że oskarżony ani w toku śledztwa, ani w toku procesu nie przyznał się do zarzuconego mu czynu. Odnosząc się do wersji wydarzeń opisanej w akcie oskarżenia sędzia wskazała, że "Adam Z. nie miał czasu, ani sposobności, by w czasie 5 minut i 8 sekund dokonać zabójstwa Ewy Tylman w sposób opisany w akcie oskarżenia". Dodała również, że nawet przeprowadzony przez prokuraturę eksperyment procesowy "wykluczył wersję zdarzeń podawaną przez policjantów", którzy zeznawali przed sądem w charakterze świadka, a którym Adam Z. miał opisać przebieg wydarzeń. Sędzia wskazała także, że relacje policjantów były niespójne. Według ich zeznań, oskarżony nie pamiętał okoliczności, w jakich znalazł się przy brzegu Warty – za to ze szczegółami miał im opisać moment, w którym zginęła Tylman.

Sędzia zaznaczyła, że prokuratura nie wykazała także, by oskarżony miał jakikolwiek motyw, by zabić Tylman. W uzasadnieniu podważyła również przyjętą przez prokuraturę wersję o rzekomym "pobudzeniu seksualnym oskarżonego", które miało być powodem jego działania. Jak mówiła, "nie poparte żadnymi dowodami są twierdzenia rzecznika oskarżenia, by pokrzywdzona uciekała przed oskarżonym z obawy przed jego pobudzeniem seksualnym (...) oskarżony w żadnych ze swoich wyjaśnień nie wskazał, by pokrzywdzona pociągała go seksualnie, okoliczność taka nie wynika również z zeznań świadków. Sędzia Grzybek wskazała, że zmiany wersji zdarzeń oskarżonego "nie wskazują na to, że oskarżony przygotowywał sobie alibi".

– Gdyby faktycznie chciał sobie przygotować alibi, to miał czas na ustalenie jednej, spójnej wersji zdarzenia i przekazywałby ją wszystkim osobom – podkreśliła.

Dodała, że nie można jednoznacznie ustalić przyczyny śmierci pokrzywdzonej, natomiast – jak wskazała sędzia – na podstawie opinii biegłych "można dopuścić możliwość, że w chwili wpadnięcia do wody podstawowe funkcje życiowe Ewy Tylman mogły być zachowane".

Oburzony ojciec: Nie ma sprawiedliwości!

Kiedy sędzia zakończyła odczytywać uzasadnienie wyroku, ojciec Ewy Tylman, Andrzej krzyknął do oskarżonego, żeby powiedział prawdę.

– Masz ostatnią szansę powiedzieć, co się tam stało. Czemu nic nie mówisz? Sama wskoczyła do wody? – mówił wzburzony. Sędzia poprosiła obecną na sali policję o wyprowadzenie go z sali rozpraw.

Andrzej Tylman mówił dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku, że czuje się zbulwersowany orzeczeniem sądu.

– Tak się nie robi z ludźmi, którzy stracili dziecko. Dwa lata ta sprawa trwała, wszyscy o niej wiedzieli i zostaliśmy na niczym. Moja rodzina straciła dziecko, ja i żona córkę, moi synowie siostrę, a pana Z. się pogłaskało po głowie. (…) przecież Ewa nie wpadła sama do wody, w życiu w to nie uwierzę. On wszystko wie. Nie ma sprawiedliwości w Polsce – powiedział.

Pełnomocnicy rodziny Ewy Tylman zapowiedzieli apelację.

– Z punktu widzenia rodziny jest jeden cel: ustalenie tego, co się stało z Ewą Tylman. Śledztwo, setki tysięcy złotych wydanych, model postępowania, który także zakłada prowadzenie śledztwa na sali – więc rodzina czuje niedosyt, dlatego, że tej odpowiedzi nadal nie ma (...) Będziemy domagać się tego, czego domagaliśmy się w mowach końcowych, czyli wyjaśnienia wszelkich wątpliwości – powiedział adw. Mariusz Paplaczyk.

Będzie apelacja

Prokurator Magdalena Mazur-Prus powiedziała mediom po ogłoszeniu wyroku, że po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia, prokuratura skieruje sprawę do sądu drugiej instancji. Oświadczenie dotyczące wyroku przekazał mediom także rzecznik poznańskiej Prokuratury Okręgowej prok. Michał Smętkowski. Jak wskazał, "według prokuratury, sąd niezasadnie nie dał wiary zeznaniom trzech funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, którym tuż po zatrzymaniu Adam Z. opowiedział przebieg całego zdarzenia". Adam Z. miał mówić funkcjonariuszom, że "krytycznej nocy pomiędzy nim a Ewą Tylman doszło do sprzeczki zakończonej szarpaniną, a pokrzywdzona uciekła na skarpę nad rzeką. Gdy oskarżony ją dogonił, Ewa Tylman straciła równowagę i spadła. Przestraszony tym Adam Z. – jak sam opowiedział funkcjonariuszom – chwycił pokrzywdzoną za ręce i pociągnął w kierunku rzeki Warty. Następnie zanurzył jej ciało w wodzie i popchnął tak, by popłynęło z nurtem. Później wycofał 

* * *

Ewa Tylman zaginęła w listopadzie 2015 roku. Po raz ostatni jej postać zarejestrowały kamery monitoringu w nocy z 22 na 23 listopada 2015 r. około godziny 3.20 w okolicach ul. Mostowej, przed mostem Rocha. W lipcu 2016 r. z Warty wyłowiono jej ciało.

Proces Adama Z. toczył się przed poznańskim sądem okręgowym od stycznia 2017 roku. Według prokuratury 23 listopada 2015 r. Adam Z. zepchnął Ewę Tylman ze skarpy, a potem nieprzytomną wrzucił do wody. Zarzucane Adamowi Z. przez prokuraturę zabójstwo z zamiarem ewentualnym zagrożone jest karą do 25 lat więzienia lub dożywociem. Podczas rozprawy w lutym 2017 r. sąd uprzedził jednak strony o możliwości zmiany kwalifikacji czynu na nieudzielenie pomocy, za co grozi do 3 lat więzienia. Od tego czasu Adam Z. jest na wolności.

Oskarżony nie przyznał się w trakcie procesu do zarzucanego mu czynu. Odmówił składania wyjaśnień przed sądem i odpowiadał wyłącznie na pytania obrony. W trakcie procesu nie podtrzymał też wcześniejszych wyjaśnień przytoczonych przez sąd, w części dotyczącej tego, co się działo po wyjściu z klubu. Twierdzi, że nie pamięta okoliczności, w jakich miała zginąć Ewa Tylman, a do niekorzystnych dla siebie wyjaśnień zmuszali go policjanci. Śledztwo prowadzone w tej sprawie przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze było dwukrotnie umarzane.

Prokuratura w mowach końcowych wnosiła o karę 15 lat pozbawienia wolności. Rodzina Ewy Tylman żądała dla oskarżonego dożywocia, zaś obrona – całkowitego uniewinnienia Adama Z.

 

 

 

(pap)

Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

I szkoda...
2019-04-19 00:46:44
Ze Polcja nie wyprowadzila rowniez... caly Sklad Sedziowski !!!
A ciekawe
2019-04-19 00:42:16
Czy ten mlodzienic pochodzi w biednej Rodziny - ze tak "sprytnie sie teraz zachowuje"...? I ciekawe, gdzie i przez Kogo... zostal tak "przeszkolony" ?? Reasumujac: Wyrazy Wspolczucia... dla Rodziny tej dziewczyny - gdzie jej Ojciec ma bardzo duzo Racji !!
"Wyglada wiec" ze:
2019-04-18 00:03:57
Dziewczyna sama i dobrowolnie... chciala sie wykapac w Listopadzie 2015 roku w rzece Warcie i to okolo godz. 03.20 w Nocy - pomimo ze byc moze, wcale nie potrafila plywac !/??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA