czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > 5 procent zaginionych dzieci nie udaje się odnaleźć

5 procent zaginionych dzieci nie udaje się odnaleźć

5 procent zaginionych dzieci nie udaje się odnaleźć
Data publikacji: 2017-05-27 11:53
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-29 08:41
Wywietleń: 2594 260208

Co roku 5 proc. dzieci zaginionych w Polsce nie udaje się odnaleźć; reszta odnajduje się w ciągu pierwszych siedmiu dni od zaginięcia – mówi Aleksander Zabłocki z Fundacji "ITAKA". 

Zabłocki poinformował, że według policyjnych statystyk w 2016 r. zaginęło 490 dzieci do 6 roku życia, 980 dzieci w wieku od 7 do 13 lat oraz 5 tys. 476 nastolatków w wieku od 14 do 17 lat.

– Około 95 procent z nich udaje się odnaleźć w ciągu pierwszych siedmiu dni. Niestety pięciu procent nie udaje się odnaleźć. Mamy przypadki dzieci, które zaginęły w latach 90. i nadal nie wiadomo, co się z nimi stało – powiedział. – Dzieci małe najczęściej giną w wyniku niewłaściwej opieki rodziców, rzadziej są porywane. Nastolatki raczej uciekają z domu. Wiąże się to z problemami, z którymi nie potrafią sobie poradzić i sądzą, że ucieczka będzie rozwiązaniem.

Przypomniał historię sprzed kilku dni, kiedy stołeczna policja szukała 12-letniego Jonathana Nieradko, który zaginął na Ursynowie. Chłopiec został odnaleziony 19 maja w Ursusie.

– Dziecko wróciło szczęśliwie do domu, także dzięki mediom, które nagłośniły sprawę. Dzięki temu pasażerka autobusu rozpoznała go i zawiadomiła policję – powiedział.

Jak zachować się w sytuacji zaginięcia dziecka?

– Kluczowa jest pierwsza godzina, kiedy należy przeszukać okolicę, obdzwonić kolegów, a jeśli to nie przyniesie efektu, zgłosić zaginięcie na policji. Zadbajmy także o to, żeby w domu był ktoś, na wypadek, gdyby dziecko wróciło samo – radzi "ITAKA". Wskazuje na kilka ważnych zasad zapobiegających zaginięciom – przede wszystkim nie pozostawiać dziecka do lat 10 w domu bez opieki osoby dorosłej, a dziecka do lat 7 samego na podwórku. Warto też nauczyć dziecko zasady zachowania się wobec zaczepiającej je osoby dorosłej oraz jak najwcześniej nauczyć nazwiska, adresu zamieszkania i telefonu opiekuna.

* * * 

Fundacja "ITAKA" Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych istnieje od 18 lat. Do jej zadań należy udzielanie pomocy poszukiwawczej, psychologicznej i prawnej rodzinom osób zaginionych, organizacja kampanii profilaktycznych oraz prowadzenie telefonu, pod którym można zgłosić zaginięcie dziecka i nastolatka (dzwoniąc pod nr 116 000).

(pap)

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

Pod rozwage...
A moze warto.... by male dzieci mialy na rece "jako dzieciecy zegarek" opaske z adresem domowym i nr. telefonu ??
2017-05-29 02:22:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy