sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > 390 cudzoziemców otrzymało w 2016 roku w Polsce azyl

390 cudzoziemców otrzymało w 2016 roku w Polsce azyl

390 cudzoziemców otrzymało w 2016 roku w Polsce azyl
Data publikacji: 2017-01-29 17:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-29 22:34
Wywietleń: 583 209295

12 tys. cudzoziemców wnioskowało w Polsce o ochronę międzynarodową w 2016 r. Status uchodźcy lub inną formę ochrony otrzymało 390 osób, głównie Rosjanie narodowości czeczeńskiej, Ukraińcy i Syryjczycy – wynika z najnowszych danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Zgodnie z Konwencją Genewską z 1951 r., cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

Organem w sprawach udzielania cudzoziemcom ochrony na terytorium RP jest Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który prowadzi postępowania o nadanie statusu uchodźcy przy pomocy ekspertów Departamentu Postępowań Uchodźczych UdSC. Wskazują oni, że Polska jest traktowana przez cudzoziemców jako kraj tranzytowy, a rzeczywistym celem większości osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce jest zalegalizowanie pobytu w innych krajach.

Jak poinformował rzecznik UdSC Jakub Dudziak liczba wnioskodawców w 2016 roku była niemal identyczna jak rok wcześniej.

– Zdecydowana większość spraw – blisko 80 proc. została umorzona, ponieważ cudzoziemcy nie byli zainteresowani kontynuowaniem procedury w Polsce i opuścili kraj – powiedział Dudziak.

W 2016 r., podobnie do lat ubiegłych, osoby wnioskujące o przyznanie ochrony międzynarodowej przybywały najczęściej na wschodnią granicę Polski. W zeszłym roku najwięcej wniosków (68 proc.) przyjęła placówka Straży Granicznej w Terespolu. Większość wniosków (73 proc.) o przyznanie ochrony złożyli obywatele Rosji głównie narodowości czeczeńskiej. Na kolejnych pozycjach znaleźli się obywatele Ukrainy (11 proc.), Tadżykistanu (7 proc.), Armenii (3 proc.) oraz Gruzji (1 proc.). W 2016 r. warunki nadania jednej z form ochrony w Polsce, czyli statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub pobytu tolerowanego, spełniało 390 cudzoziemców. Byli to obywatele Rosji (129 osób), Ukrainy (97 osób), Syrii (43 osób) oraz Iraku (18 osób).

– Ponadto, 177 cudzoziemców otrzymało zgodę na pobyt ze względów humanitarnych – powiedział rzecznik UdSC.

W ubiegłym roku umorzonych zostało 9,5 tys. postępowań o udzielenie ochrony międzynarodowej.

– Sprawy są umarzane w sytuacji, gdy cudzoziemiec nie był zainteresowany kontynuowaniem procedury w Polsce i opuścił kraj najczęściej udając się do państw Europy Zachodniej. Decyzje negatywne otrzymało nieco ponad 2 tys. cudzoziemców – powiedział Dudziak.

* * *

Kraje Unii Europejskiej zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Tylko w 2015 r. przez Morze Śródziemne do Europy trafiło ponad 1 mln imigrantów i uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu  głównie z Syrii, Afganistanu oraz Iraku. Rok później było to ponad 360 tys. osób a od początku 2017 r. liczba ta przekroczyła 3,3 tys.  wynika z najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR).

(pap)

Fot. EPA/MOHAMMED SABER

Komentarze

Pytanie...
A ilu z Tych 390 Osob to IS-lamisci...? Prosze wyraznie to wymienic i opisac...!!
2017-01-29 22:15:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy