Każdego dnia polska policja przeprowadza m.in. około 15 tys. interwencji i 800 tys. postępowań przygotowawczych - podkreśla rzecznik prasowy KGP mł. insp. Mariusz Ciarka w związku z 98. rocznicą utworzenia tej formacji. 24 lipca 1919 roku Sejm RP uchwalił ustawę o Policji Państwowej.
Ciarka podkreślił, że policja to obecnie największa formacja w Polsce - liczy 100 tys. policjantów oraz 30 tys. pracowników cywilnych. Rzecznik wyliczał, że każdego dnia funkcjonariusze przeprowadzają w całym kraju m.in. około 15 tys. interwencji i kontroli drogowych oraz około 800 tys. postępowań przygotowawczych.
- To są śledztwa i dochodzenia, które prowadzimy w związku ze zgłoszeniami kradzieży czy włamań - mówił. Jak zaznaczył Ciarka, na jedno miejsce w polskiej policji przypada obecnie od czterech do pięciu kandydatów.
- Nie narzekamy na brak chętnych. (...) Mamy tylu chętnych jak na dobre, renomowane studia - podkreślił. Dodał też, że aby zostać policjantem, trzeba przejść przez "ogromne sito". Jak mówił, podczas rekrutacji najwięcej osób odpada podczas testów psychologicznych. Rzecznik KGP przypomniał, że policja wciąż cieszy się wysokim zaufaniem społecznym.
(pap)
Fot. PAP