niedziela, 22 września 2019.
Strona główna > Gospodarka > ZWIK buduje farmę fotowoltaiczną w Pilchowie

ZWIK buduje farmę fotowoltaiczną w Pilchowie

ZWIK buduje farmę fotowoltaiczną w Pilchowie
Data publikacji: 2018-02-06 14:44
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-24 14:29
Wywietleń: 1840 312323

Kolejna farma fotowoltaiczna będzie wytwarzała energię dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Nowe kolektory montowane są na terenie Zakładu Produkcji Wody w Pilchowie.

Inwestycja realizowana jest w formule zaprojektuj i wybuduj przez firmę Hymon Energy z Tarnowa. Zakończył się etap projektowania i wykonawca przystąpił do budowy farmy. Obecnie trwa montaż konstrukcji, na których osadzane są panele słoneczne.

- Na terenie ujęcia wody w Pilchowie powstanie farma o mocy 0,5 MW, która zajmie powierzchnię ok. 1 ha. Wytworzona energia elektryczna przeznaczona będzie w całości na potrzeby tamtejszego zakładu produkcji wody. Wartość umowna kontraktu to nieco ponad 2,5 mln zł - informuje Piotr Dykiert, rzecznik prasowy ZWiK.

Budowa farmy jest wsparta środkami pochodzącymi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 współfinansowanego z Funduszy Europejskich i przekazanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Fotowoltaika w Pilchowie będzie trzecią tego typu inwestycją zrealizowaną przez ZWiK. Wcześniej, dwie farmy słoneczne powstały na terenie ZPW Miedwie. Budowa farm służyć ma ograniczaniu kosztów działalności spółki poprzez zmniejszenie wydatków na energię elektryczną. Jest to jedna z największych pozycji po stronie kosztów każdego przedsiębiorstwa wodociągowego. Dzięki takim farmom - a także urządzeniom do produkcji prądu działającym w oczyszczalni ścieków Pomorzany - ok. 17 proc. zużywanej przez ZWiK energii pochodzi z własnych źródeł.

(k)

Fot. ZWiK

ZWIK buduje farmę fotowoltaiczną w Pilchowie ZWIK buduje farmę fotowoltaiczną w Pilchowie ZWIK buduje farmę fotowoltaiczną w Pilchowie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie