wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Gospodarka > ZWIK buduje farmę fotowoltaiczną w Pilchowie

ZWIK buduje farmę fotowoltaiczną w Pilchowie

ZWIK buduje farmę fotowoltaiczną w Pilchowie
Data publikacji: 2018-02-06 14:44
Wywietleń: 970 312323

Kolejna farma fotowoltaiczna będzie wytwarzała energię dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Nowe kolektory montowane są na terenie Zakładu Produkcji Wody w Pilchowie.

Inwestycja realizowana jest w formule zaprojektuj i wybuduj przez firmę Hymon Energy z Tarnowa. Zakończył się etap projektowania i wykonawca przystąpił do budowy farmy. Obecnie trwa montaż konstrukcji, na których osadzane są panele słoneczne.

- Na terenie ujęcia wody w Pilchowie powstanie farma o mocy 0,5 MW, która zajmie powierzchnię ok. 1 ha. Wytworzona energia elektryczna przeznaczona będzie w całości na potrzeby tamtejszego zakładu produkcji wody. Wartość umowna kontraktu to nieco ponad 2,5 mln zł - informuje Piotr Dykiert, rzecznik prasowy ZWiK.

Budowa farmy jest wsparta środkami pochodzącymi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 współfinansowanego z Funduszy Europejskich i przekazanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Fotowoltaika w Pilchowie będzie trzecią tego typu inwestycją zrealizowaną przez ZWiK. Wcześniej, dwie farmy słoneczne powstały na terenie ZPW Miedwie. Budowa farm służyć ma ograniczaniu kosztów działalności spółki poprzez zmniejszenie wydatków na energię elektryczną. Jest to jedna z największych pozycji po stronie kosztów każdego przedsiębiorstwa wodociągowego. Dzięki takim farmom - a także urządzeniom do produkcji prądu działającym w oczyszczalni ścieków Pomorzany - ok. 17 proc. zużywanej przez ZWiK energii pochodzi z własnych źródeł.

(k)

Fot. ZWiK

ZWIK buduje farmę fotowoltaiczną w Pilchowie ZWIK buduje farmę fotowoltaiczną w Pilchowie ZWIK buduje farmę fotowoltaiczną w Pilchowie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”