O 281 miliardów złotych zwiększyły się stany kont i subkont ubezpieczonych w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Składki i kapitał początkowy za okres przed 1999 r. wzrosły o 9,33 proc., a stany subkont – o 7,07 proc.
Jak co roku w czerwcu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwaloryzował kapitał emerytalny około 24 milionów Polaków, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Środki wzrosły o określony procent.
– W czerwcu stany kont ubezpieczonych, które zawierają składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosły o 9,33 proc., a subkont o 7,07 proc. – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. – Łącznie o 281 miliardów złotych zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych.
Waloryzacje roczne są widoczne na profilach ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
– Wskaźniki waloryzacji składek i waloryzacji subkonta wpływają na wysokość przyszłej emerytury – wyjaśnia K. Jagielski. – Przykładowo, osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopisano prawie 42 tys. złotych. Natomiast jeśli ktoś zgromadził 850 tys. zł składek i kapitału początkowego, to po waloryzacji stan konta zwiększył się o ponad 79 tys. złotych.
Wskaźniki waloryzacji składek w ostatnich latach były bardzo wysokie i pozwalały na pomnożenie kapitału emerytalnego w ZUS na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie (9,20 proc. w 2019 r., 8,94 proc. w 2020 r.). W 2021 r. środki na kontach wzrosły o 5,41 proc., a stany subkont o 5,23 proc. Nieco niższy wskaźnik waloryzacji był spowodowany niższym wpływem składek emerytalnych w pierwszym roku pandemii.
Po zakończeniu waloryzacji ZUS przygotowuje informację o stanie konta ubezpieczonego na 31 grudnia 2021 r. razem z prognozowaną emeryturą. Jest ona dostępna na Platformie Usług Elektronicznych. Od 2020 roku bowiem, zgodnie z przepisami, nie są już wysyłane listy, chyba że poprosi o to klient.
(K)