środa, 23 maja 2018.
Strona główna > Gospodarka > ZUS – od kata do partnera

ZUS – od kata do partnera

ZUS – od kata do partnera
Data publikacji: 2018-05-11 18:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-12 02:10
Wywietleń: 1082 327111

Konstytucja biznesu przygotowana przez rząd zjednoczonej prawicy znacząco ułatwia prowadzenie zwłaszcza małej firmy, zmienia politykę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i może przyczynić się do zmniejszenia emigracji zarobkowej - takie tezy postawili szczecińscy działacze partii Porozumienie Jarosława Gowina, koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości. Nowe przepisy weszły w życie pod koniec kwietnia.

- To gruntowna reforma prawa gospodarczego - ocenił Robert Żukowski. - Oznacza realne gwarancje dla przedsiębiorców, stabilne prawo, przewidywalne decyzje urzędników, pas startowy dla małych firm. Najważniejsze: co nie jest zabronione prawem, jest dozwolone.

Marek Zakrzewski podkreślał rangę zmian dotyczących małych firm. Wedle nowych zasad jeśli dochód takiej firmy nie przekracza 1050 złotych, działalności w ogóle nie trzeba rejestrować. Po przekroczeniu tego progu firma przez 6 miesięcy jest zwolniona z płacenia ZUS-u.

- Potem przez 2 lata ZUS będzie wynosił 520 złotych, czyli będzie prawie o połowę niższy niż do tej pory - dodawał Zakrzewski. - Dopiero po upływie tych dwóch lat wchodzimy w normalny ZUS. To szansa dla nowych firm, dla młodego pokolenia. Z tego pakietu jestem szalenie zadowolony.

Carlo Paolicelli stwierdził, że Konstytucja biznesu może pomóc wyjść wielu aktywnym ludziom z szarej strefy.

- ZUS od wejścia w życie nowych przepisów stawia się w roli nie kata małych przedsiębiorstw, ale ich partnera - przekonywał. - To jest ważna zmiana w mentalności. Państwo ma być bardziej przyjazne w stosunku do przedsiębiorców. Rząd zjednoczonej prawicy pierwszy raz od 1989 roku podjął postulaty idące od Polaków, a nie oderwane od rzeczywistości. Mamy nadzieję, że strategia Morawieckiego będzie realizowana przez jednego z jego najbliższych współpracowników, panią Jadwigą Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, która wywodzi się z szeregów Porozumienia. Jesteśmy na początku drogi reformowania całej gospodarki. Obiecaliśmy, że druga część kadencji zjednoczonej prawicy nie będzie skupiona tylko na wyrównywaniu szans, na pomocy socjalnej - to się udawała przez dwa lata i to wielka zasługa premier Beaty Szydło. Obiecaliśmy, że postawimy także na gospodarkę, i tę obietnicę spełniamy.

Według niego zmienia się postawa światowych centrów usług biznesowych - teraz chcą uruchamiać w Polsce już nie tylko zakłady produkcyjne korzystające z taniej siły roboczej, ale także ośrodki, które mogą dostarczyć usługi wysoko specjalizowane.

- Musimy zdecydowanie odchodzić od emigracji zarobkowej - mówił. - Emigracja z innych powodów może nas cieszyć, świadczy bowiem o otwartości. Ale emigracja zarobkowa powinna być słowem całkowicie zlikwidowanym z mapy Polski. ©℗

(as)

Na zdjęciu: Zdaniem działaczy partii Porozumienie Jarosława Gowina ZUS zmieni swoją politykę na bardziej przyjazną przedsiębiorcom.

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”