poniedziałek, 19 listopada 2018.
Strona główna > Gospodarka > ZUS – od kata do partnera

ZUS – od kata do partnera

ZUS – od kata do partnera
Data publikacji: 2018-05-11 18:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:41
Wywietleń: 2079 327111

Konstytucja biznesu przygotowana przez rząd zjednoczonej prawicy znacząco ułatwia prowadzenie zwłaszcza małej firmy, zmienia politykę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i może przyczynić się do zmniejszenia emigracji zarobkowej - takie tezy postawili szczecińscy działacze partii Porozumienie Jarosława Gowina, koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości. Nowe przepisy weszły w życie pod koniec kwietnia.

- To gruntowna reforma prawa gospodarczego - ocenił Robert Żukowski. - Oznacza realne gwarancje dla przedsiębiorców, stabilne prawo, przewidywalne decyzje urzędników, pas startowy dla małych firm. Najważniejsze: co nie jest zabronione prawem, jest dozwolone.

Marek Zakrzewski podkreślał rangę zmian dotyczących małych firm. Wedle nowych zasad jeśli dochód takiej firmy nie przekracza 1050 złotych, działalności w ogóle nie trzeba rejestrować. Po przekroczeniu tego progu firma przez 6 miesięcy jest zwolniona z płacenia ZUS-u.

- Potem przez 2 lata ZUS będzie wynosił 520 złotych, czyli będzie prawie o połowę niższy niż do tej pory - dodawał Zakrzewski. - Dopiero po upływie tych dwóch lat wchodzimy w normalny ZUS. To szansa dla nowych firm, dla młodego pokolenia. Z tego pakietu jestem szalenie zadowolony.

Carlo Paolicelli stwierdził, że Konstytucja biznesu może pomóc wyjść wielu aktywnym ludziom z szarej strefy.

- ZUS od wejścia w życie nowych przepisów stawia się w roli nie kata małych przedsiębiorstw, ale ich partnera - przekonywał. - To jest ważna zmiana w mentalności. Państwo ma być bardziej przyjazne w stosunku do przedsiębiorców. Rząd zjednoczonej prawicy pierwszy raz od 1989 roku podjął postulaty idące od Polaków, a nie oderwane od rzeczywistości. Mamy nadzieję, że strategia Morawieckiego będzie realizowana przez jednego z jego najbliższych współpracowników, panią Jadwigą Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, która wywodzi się z szeregów Porozumienia. Jesteśmy na początku drogi reformowania całej gospodarki. Obiecaliśmy, że druga część kadencji zjednoczonej prawicy nie będzie skupiona tylko na wyrównywaniu szans, na pomocy socjalnej - to się udawała przez dwa lata i to wielka zasługa premier Beaty Szydło. Obiecaliśmy, że postawimy także na gospodarkę, i tę obietnicę spełniamy.

Według niego zmienia się postawa światowych centrów usług biznesowych - teraz chcą uruchamiać w Polsce już nie tylko zakłady produkcyjne korzystające z taniej siły roboczej, ale także ośrodki, które mogą dostarczyć usługi wysoko specjalizowane.

- Musimy zdecydowanie odchodzić od emigracji zarobkowej - mówił. - Emigracja z innych powodów może nas cieszyć, świadczy bowiem o otwartości. Ale emigracja zarobkowa powinna być słowem całkowicie zlikwidowanym z mapy Polski. ©℗

(as)

Na zdjęciu: Zdaniem działaczy partii Porozumienie Jarosława Gowina ZUS zmieni swoją politykę na bardziej przyjazną przedsiębiorcom.

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jesień w Szczecinie
Marsz Niepodległości 2018
Rocznica niepodległości oficjalnie
Poprzedni Następny

kondolencje

Sonda

Czy samorządy powinny brać pod uwagę szczepienie dziecka przy przyjmowaniu go do żłobka lub przedszkola?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy