Konstytucja biznesu przygotowana przez rząd zjednoczonej prawicy znacząco ułatwia prowadzenie zwłaszcza małej firmy, zmienia politykę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i może przyczynić się do zmniejszenia emigracji zarobkowej - takie tezy postawili szczecińscy działacze partii Porozumienie Jarosława Gowina, koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości. Nowe przepisy weszły w życie pod koniec kwietnia.
- To gruntowna reforma prawa gospodarczego - ocenił Robert Żukowski. - Oznacza realne gwarancje dla przedsiębiorców, stabilne prawo, przewidywalne decyzje urzędników, pas startowy dla małych firm. Najważniejsze: co nie jest zabronione prawem, jest dozwolone.
Marek Zakrzewski podkreślał rangę zmian dotyczących małych firm. Wedle nowych zasad jeśli dochód takiej firmy nie przekracza 1050 złotych, działalności w ogóle nie trzeba rejestrować. Po przekroczeniu tego progu firma przez 6 miesięcy jest zwolniona z płacenia ZUS-u.
- Potem przez 2 lata ZUS będzie wynosił 520 złotych, czyli będzie prawie o połowę niższy niż do tej pory - dodawał Zakrzewski. - Dopiero po upływie tych dwóch lat wchodzimy w normalny ZUS. To szansa dla nowych firm, dla młodego pokolenia. Z tego pakietu jestem szalenie zadowolony.
Carlo Paolicelli stwierdził, że Konstytucja biznesu może pomóc wyjść wielu aktywnym ludziom z szarej strefy.
- ZUS od wejścia w życie nowych przepisów stawia się w roli nie kata małych przedsiębiorstw, ale ich partnera - przekonywał. - To jest ważna zmiana w mentalności. Państwo ma być bardziej przyjazne w stosunku do przedsiębiorców. Rząd zjednoczonej prawicy pierwszy raz od 1989 roku podjął postulaty idące od Polaków, a nie oderwane od rzeczywistości. Mamy nadzieję, że strategia Morawieckiego będzie realizowana przez jednego z jego najbliższych współpracowników, panią Jadwigą Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, która wywodzi się z szeregów Porozumienia. Jesteśmy na początku drogi reformowania całej gospodarki. Obiecaliśmy, że druga część kadencji zjednoczonej prawicy nie będzie skupiona tylko na wyrównywaniu szans, na pomocy socjalnej - to się udawała przez dwa lata i to wielka zasługa premier Beaty Szydło. Obiecaliśmy, że postawimy także na gospodarkę, i tę obietnicę spełniamy.
Według niego zmienia się postawa światowych centrów usług biznesowych - teraz chcą uruchamiać w Polsce już nie tylko zakłady produkcyjne korzystające z taniej siły roboczej, ale także ośrodki, które mogą dostarczyć usługi wysoko specjalizowane.
- Musimy zdecydowanie odchodzić od emigracji zarobkowej - mówił. - Emigracja z innych powodów może nas cieszyć, świadczy bowiem o otwartości. Ale emigracja zarobkowa powinna być słowem całkowicie zlikwidowanym z mapy Polski. ©℗
(as)
Na zdjęciu: Zdaniem działaczy partii Porozumienie Jarosława Gowina ZUS zmieni swoją politykę na bardziej przyjazną przedsiębiorcom.
Fot. Robert Stachnik (arch.)