Niedziela, 02 kwietnia 2023 r. 
7 szczecin
REKLAMA

ZUS o dorabianiu do rent socjalnych. Korzystniejsze zasady

Data publikacji: 17 grudnia 2022 r. 14:54
Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia 2022 r. 14:54
ZUS o dorabianiu do rent socjalnych. Korzystniejsze zasady
ZUS przypomina, że przy dorabianiu do rent socjalnych od początku tego roku obowiązują korzystniejsze zasady. Fot. Elżbieta KUBOWSKA  

Od stycznia tego roku zmieniły się zasady zawieszania renty socjalnej dla osób, które dorabiają do tego świadczenia. Obecnie obowiązują te same reguły jak przy rencie z tytułu niezdolności do pracy. Dla wielu pobierających rentę socjalną oznacza to, że ich świadczenie nie będzie zawieszane.

– Do końca ubiegłego roku renta socjalna była zawieszana, gdy ktoś dorobił powyżej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – przypomina Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. – Od stycznia to się zmieniło i są te same zasady jak w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli przychód osoby, która pobiera rentę socjalną, przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 proc., to świadczenie będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia (nie więcej jednak niż kwota maksymalnego zmniejszenia, czyli 691,94 zł). Wypłata renty socjalnej będzie zawieszona, jak w przypadku innych świadczeń, dopiero po przekroczeniu 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Przeciętna pensja wpływa na wysokość limitów, do których mogą dorobić renciści i emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. ZUS opiera się na danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

(K)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA