Od stycznia tego roku zmieniły się zasady zawieszania renty socjalnej dla osób, które dorabiają do tego świadczenia. Obecnie obowiązują te same reguły jak przy rencie z tytułu niezdolności do pracy. Dla wielu pobierających rentę socjalną oznacza to, że ich świadczenie nie będzie zawieszane.
– Do końca ubiegłego roku renta socjalna była zawieszana, gdy ktoś dorobił powyżej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – przypomina Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. – Od stycznia to się zmieniło i są te same zasady jak w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy.
Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli przychód osoby, która pobiera rentę socjalną, przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 proc., to świadczenie będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia (nie więcej jednak niż kwota maksymalnego zmniejszenia, czyli 691,94 zł). Wypłata renty socjalnej będzie zawieszona, jak w przypadku innych świadczeń, dopiero po przekroczeniu 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Przeciętna pensja wpływa na wysokość limitów, do których mogą dorobić renciści i emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. ZUS opiera się na danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.
(K)