sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Żelbetowy olbrzym w porcie

Żelbetowy olbrzym w porcie [GALERIA]

Żelbetowy olbrzym w porcie
Data publikacji: 2018-02-10 18:44
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-11 17:41
Wywietleń: 4745 313376

To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków szczecińskiego portu. I najbardziej wytrzymałych. Stoi tu od 89 lat. Przetrwał wojenne bombardowania. Mowa o magazynie nr 7 na terenie Wolnego Obszaru Celnego, przy Basenie Zachodnim.

Zbudowany na obecnym nabrzeżu Rosyjskim (wtedy Pruskim) żelbetowy olbrzym, przekazano do użytku, razem ze wszystkimi urządzeniami, liniami kolejowymi i drogami, 15 lipca 1929 r.

Według Ryszarda Kotli, autora monografii szczecińskiego portu, był wtedy najbardziej nowoczesnym tego typu obiektem w Europie i umożliwiał przechowywanie 65 tys. ton towarów. Jego długość (z rampą) to nieco ponad 217 m, a szerokość – blisko 48 m. Zaopatrzony był w osiem żurawi o udźwigu po 2,5 tony każdy, trzy żurawie mostowe umieszczone na dachu (o udźwigu 2 ton) oraz cztery dwutonowe windy towarowe i inne urządzenia techniczne, pozwalające na szybki załadunek i rozładunek towarów – przede wszystkim drobnicowych.

Dziś częściowo wykorzystuje się go do składowania ładunków. Są tu przeprowadzane kontrole fitosanitarne (sprawdzanie produktów roślinnych), jest  hala fumigacyjna, w której chemicznie zwalcza się szkodniki przywożone z towarami. W części frontowej znajdują się biura firm.

Całość jest użytkowana przez spółkę DB Port Szczecin. Niedawno umożliwiła ona dziennikarzom zwiedzenie żelbetowego obiektu – od piwnic po dach.

W podziemiach od lat składowane są granitowe bloki (łącznie 1200 ton), przypominające płyty nagrobne. Napisy na drzwiach w piwnicach przypominają o użytkujących je kiedyś firmach, np. czechosłowackiej Martimex, która – według relacji portowców – miała się zajmować transportem materiałów wybuchowych. W jednym z pomieszczeń znajdowała się lakiernia. Zagadkowy pozostaje brak w środku stosownych otworów wentylacyjnych. Za innymi drzwiami można zobaczyć stoły, na których czyszczono jelita zwierzęce. Są też drzwi, za którymi mieściło się archiwum, a obok - wiodące do schronu Obrony Cywilnej. Składa się na niego cały labirynt pomieszczeń. W jednym jest m.in. specjalna mapa terenu portowego, „urządzenie filtrowentylacyjne”, tablice z wytycznymi do jego obsługi czy z zasadami funkcjonowania schronu.

(ek)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie Żelbetowy olbrzym w porcie

Komentarze

Edek Fulway
W latach 60 tych Tutaj mieściły się magazyny między innymi Gryfu.Tutaj wymieniało się roboczą,rybacką odzież,stąd taszczyło się worki marynarskie na stojące po przeciwnej stronie Kuliki.
2018-02-11 17:33:19
czy ten port jeszcze nasz?
DB i wszystko jasne, niemiaszki kasę ciągną worami do siebie.
2018-02-10 22:01:19
To jeszcze go
Solidaruchy nie sprzedały?...
2018-02-10 21:56:02
Stary człowiek a może
Czy IPN ma wiedzę ilu w tych pomieszczeniach komunistyczne służby cywilne lub wojskowe "straciło ludzi" w tzw cichych wyrokach szwadronów śmierci-?. Takie obiekty często miały podwójną-potrójną rolę jaką pełniły.Ta jedna oficjalna często bywała "przykrywką" dla innych.Obiektów o podwójnym przeznaczeniu w Szczecinie było-jest kilka.
2018-02-10 20:59:01
piwosz
Dobre miejsce na krecenie jakis scen do filmow ,warto by je troche odrestaurowac ,dziwne ze na dachu nie ma np jakies fajnej restauracji/pubu /klubu ,takie widoki i tarasy bezcenne
2018-02-10 19:20:53
hmm
Skąd taka nagła miłość mediów do portu. Niedawno jakieś info o tym w radiu, teraz tu ;)
2018-02-10 19:07:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy