Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

Z uchodźcami na pokładzie

Data publikacji: 2022-04-04 09:16
Ostatnia aktualizacja: 2022-04-04 23:49
Z uchodźcami na pokładzie
Bezpłatny bilet dla obywateli Ukrainy. Fot. PŻB  

Jak już informowaliśmy, Polska Żegluga Bałtycka (Polferries) zaangażowała się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Do tej pory armator promowy przewiózł bezpłatnie ponad 8000 obywateli tego kraju z Polski do Szwecji. Akcja pomocowa PŻB spotyka się z dużym zainteresowaniem. Współpracę ze spółką nawiązała m.in. organizacja utworzona przez fundację szwedzkiej królowej.

– „Free Ukraina 100%” – ten systemowy wpis na darmowych biletach Polferries dla ukraińskich uchodźców wzbudza wśród nich wiele pozytywnych emocji i reakcji – podkreśla Michał Arciszewski, rzecznik PŻB. – Komunikat jest odbierany nie tylko jako informacja o bezpłatnym transporcie, ale również jako wsparcie dla działań niepodległościowych Ukrainy.

Załoga przewoźnika wskazuje, że pasażerowie w ciepłych słowach komentują tę wzmiankę. Wpisy pod postami Polferries w mediach społecznościowych również wyrażają poparcie dla inicjatywy darmowych przewozów. Często też główne media nie tylko w Polsce, ale i w Szwecji, Danii, Francji, Belgii, Słowacji, USA, a nawet w Iraku informowały o akcji pomocowej polskiego przewoźnika. Między innymi główne wydanie wiadomości publicznej szwedzkiej telewizji SVT wyemitowało materiał dotyczący działań armatora.

Do tej pory PŻB przewiozła bezpłatnie ponad 8000 obywateli Ukrainy z Polski do Szwecji, udzieliła też 100-procentowej zniżki na transport ok.800 pojazdów osobowych. Nieodpłatny transport samochodów, w których przewożony jest cały, możliwy do zabrania, dobytek uchodźców to wsparcie bardzo oczekiwane przez uciekających przed wojną. Auta to często najbardziej wartościowe rzeczy, jakie mogą zabrać uchodźcy. Ponadto na pokładach promów polskiego armatora dostarczono do potrzebujących dziesiątki ton pomocy humanitarnej, gromadzonej przez fundacje, organizacje charytatywne i wolontariuszy.

– Wszystkie podmioty prowadzące zarejestrowaną działalność dobroczynną, w celu uzyskania darmowego biletu na przewóz pomocy, proszone są o kontakt pod adresem e-mail p.franczuk@polferries.pl z podaniem kompletu informacji – dodaje M. Arciszewski.

Fundacja Królowej Szwecji „Her Majesty Queen Silvia's Care About the Children Foundation” otworzyła organizację pomocową „Ukraine Aid-Children in Need”, która nawiązała współpracę z Polferries w sprawie transportu ukraińskich uchodźców do Szwecji. Organizacja wspiera potrzebujących, zapewniając m.in. transport autokarowy oraz zaspokajając inne potrzeby osób uciekających przed wojną. Polski armator w ramach współpracy i podtrzymując dotychczasowe działania, zaoferował nieodpłatny bilet obywatelom Ukrainy.

– Już trzy autobusy zostały wysłane ze Szwecji na granicę polsko-ukraińską, skąd dziesiątki osób uzyskały bezpośredni transport na promy Polferries – informuje rzecznik spółki. – Docelowo dotarły do Skandynawii. Przewoźnik zwolnił także z kosztów przejazdu promem pochodzącą z Charkowa grupę niepełnosprawnych dzieci z rodzinami – łącznie 43 osoby. Autokar dopłynął na pokładzie promu Polferries do Ystad, a następnie dotarł do Malmo, gdzie potrzebującymi zaopiekowali się lokalni wolontariusze.

Armator informuje o stałym kontakcie z organizacjami polonijnymi i licznymi aktywistami działającymi regionalnie i ogólnokrajowo. Każdego dnia w terminalach promowych w Nynashamn i Ystad pracowników Polferries wspierają wolontariusze kierujący przybyłych uchodźców do odpowiednich punktów pomocowych w Szwecji.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

I warto rowniez...
2022-04-05 23:23:40
Ukraincom wiedziec: ze Szwecja nie slynie z Zycia Rodzinnego czyli Razem ?/? Tylko z Masssy Rozwodow kazdego roku... gdzie Kobietom ciagle malo - a samotni pozniej Mezczyzni... alibo sciagaja Sobie Partnerki z Innych Krajow... lub zyja w samotnosci !!/?
A dzisiejsza Szwecja
2022-04-04 23:20:02
To juz nie to - co Legenda z lat 1970...jeszcze troche "glosi" ?? Gdyz po-przyjmowano za Duzo Cudzoziemcow az ze 120 Krajow Swiata... a to Kosztowalo i Kosztuje Niesamowite 10-ki Miliardow Koron rocznie... nie mowiac juz o Przestepstwach, Narkotykach i Strzelaninach z zabitymi i rannymi wlacznie...co rowniez procz Socjali... bardzo Wiele Szwedzkch Podatnikow Kosztuje...!!! I nie zawsze "sztuczne Usmiechy"... sa prosto od Serca ??
Do... Gabrieli
2022-04-04 23:01:42
Prawo Miedzynarodowe wyraznie okresla - Kto to jest... i ma Prawo byc Uznany i nazwany jako Uchodzca... ! A w tym przypadku to niestety - w 99,90 % sa to tylko Uciekinierzy...!!!
Gabriela
2022-04-04 12:16:03
Ukraińscy uchodźcy w Polsce powinni być szerzej informowani o tej możliwości wyjazdu do Skandynawii.
A spytaliscie sie...
2022-04-04 11:50:54
Takze Wiekszosc Szwedzkich Podatnikow... o Finansowa Pomoc i w tej Kolejnej Sprawie dla Uciekinierow czy Uchodzcow s-PO-za Szwecji... ?? Gdyz nie ma Nic za darmo... wszystko Kosztuje i Szwedow - niezamowite Podatkowe Miliaardy rocznie...!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA