Nagrody Gospodarcze Business Club Szczecin za rok 2018 wręczono podczas XVII Gali Biznesu, która się odbyła w piątek (4 stycznia) w szczecińskim Hotelu Park. Nie zabrakło tradycyjnego balu karnawałowego, organizowanego przez BCS, najstarsze stowarzyszenie gospodarcze w regionie.
Tym razem w gronie laureatów znaleźli się: Szczecińska Energetyka Cieplna, G+K Steelcon, Edward Osina, Hotel Hamilton Dobosz, DB Port Szczecin oraz Podyplomowe Studium MBA Uniwersytetu Szczecińskiego.
SEC działa w branży ciepłowniczej od 1962 r., obecnie w Szczecinie, Barlinku, Dębnie, Łobzie, Myśliborzu, Połczynie–Zdroju, Słubicach, Strzelcach Krajeńskich, a także w Świnoujściu, Kamieniu Pomorskim, Kołbaskowie, Dobrej Szczecińskiej, Moryniu i Chociwlu. W rankingu Strefy Gospodarki zostało Najlepszym Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Polsce 2018 r. SEC jest też laureatem konkursu Godła Teraz Polska 2018 r. oraz dostawcą ciepła systemowego z certyfikatem NO SMOG.
Spółka G+K Steelcon powstała w 2011 r. Specjalizuje się w produkcji i montażu konstrukcji aluminiowych oraz stalowych na potrzeby przemysłu okrętowego, ciężkiego i budownictwa wodnego. W kooperacji ze Stocznią Szczecińską w ostatnich latach zbudowały trzy częściowo wyposażone kadłuby tzw. megajachtów.
Edward Osina to współzałożyciel firmy PB Calbud, od 1991 r. rozwijającej się i odnoszącej sukcesy. Calbud jest udziałowcem spółki Porto, która realizuje w Szczecinie Posejdon Center - jedną z najnowocześniejszych w Europie inwestycji. Laureat działa nie tylko w biznesie budowlanym, ale też na niwie społecznej, kulturalnej czy sportowej. Prezydencka rada kultury miasta Szczecina przyznała mu tytuł mecenasa kultury.
Hotel Hamilton Dobosz to pięciogwiazdkowy obiekt z pełną ofertą SPA, otwarty w grudniu 2018 r. w Świnoujściu. Grzegorz Dobosz działalność gospodarczą rozpoczął w 1992 r. Obecnie firma Dobosz z Trzebieży jest wiodącym producentem słodyczy w regionie. W 2004 r. zapadła decyzja o budowie hotelu w Policach, co się okazało strzałem w dziesiątkę. Dobosz Congress & Spa świetnie prosperuje, a hotel w Świnoujściu jest kontynuacją tego biznesu.
DB Port Szczecin to uniwersalny i nowoczesny terminal przeładunkowy. Spółka wchodzi w skład grupy Deutsche Bahn AG. Jest pionierem rozwiązań będących platformą komunikacji miedzy przeładowcą, klientem i innymi instytucjami, przede wszystkim administracją celną. Grupa DB AG od roku 2010 zainwestowała w DB Port Szczecin ok. 100 mln zł. Przedsięwzięcia o tej samej wartości planowane są na kolejną dekadę - do roku 2029.
Studia MBA na Uniwersytecie Szczecińskim zostały utworzone w maju 1998 r. Partnerami, oprócz US, były trzy uczelnie zagraniczne: Manchester Metropolitan University, University of Passau i Athens University of Economics oraz dwie polskie: Politechnika Koszalińska i Politechnika Zielonogórska. Od tamtej pory uruchomiono 28 edycji, a liczba absolwentów przekroczyła 500 osób. Słuchaczami i absolwentami MBA US są menedżerowie, dyrektorzy i specjaliści zatrudnieni w prywatnych i publicznych spółkach kapitałowych, samorządach, instytucjach rządowych, a także bankowcy, pracownicy mediów i instytucji kultury, doradcy, menedżerowie w podmiotach służby zdrowia.
Dodajmy, że podczas XVII Gali Biznesu marszałek Olgierd Geblewicz wręczył Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego Arkadiuszowi Wójcikowi, prezesowi szczecińskiej firmy armatorskiej Unibaltic.
(ek)
Fot. Marta Teszner