wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Gospodarka > Współpraca z portem w Rotterdamie

Współpraca z portem w Rotterdamie

Współpraca z portem w Rotterdamie
Data publikacji: 2019-10-30 18:36
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:12
Wywietleń: 1141 425348

Zarządy portów Szczecin i Świnoujście oraz holenderskiego portu Rotterdam w środę (30 października) podpisały porozumienie o współpracy. Inicjatywa ma charakter niekomercyjny, a dotyczy współpracy w takich obszarach jak żegluga śródlądowa oraz bliskiego zasięgu. Dokument podpisano w Rotterdamie, w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy, przebywającego z oficjalną wizytą w Królestwie Niderlandów.

W przypadku żeglugi śródlądowej współpraca będzie dotyczyć m.in. kwestii środowiskowych, rozwiązań logistycznych, promocji czy rozwoju infrastruktury w portach śródlądowych. Drugi obszar wspólnych działań to tworzenie alternatywnych łańcuchów dostaw między portami na Morzu Północnym i Bałtyckim, wymiana doświadczeń i danych związanych z tworzeniem i rozwojem żeglugi morskiej bliskiego zasięgu.

– Ponadto sygnatariusze porozumienia określili dodatkowe potencjalne projekty, objęte przyszłą współpracą, a dotyczące m.in. rozwoju przepływu towarów, inwestycji portowych, zagadnień środowiskowych oraz cyfryzacji procesów portowych – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSiŚ. – Przewiduje się również wspólne szkolenia ukierunkowane na integrację społeczności portowych.

Współpraca pomiędzy portami ma się przyczynić do wzrostu handlu i zrównoważonego rozwoju działalności portowej.

Dokument podpisali: Krzysztof Urbaś – prezes ZMPSiŚ i Allard Castelein – prezes portu Rotterdam.

Rotterdam jest największym handlowym portem morskim w Europie o charakterze uniwersalnym, w którym przeładowuje się wszystkie rodzaje towarów. Specjalizuje się w obsłudze ładunków płynnych (ropa naftowa i przetwory, produkty z  olejów mineralnych) oraz kontenerów i towarów suchych masowych. Rocznie przeładowywanych jest w nim m.in. 14,5 mln TEU (znormalizowanych kontenerów) czy 100 mln ton ropy naftowej. Każdego roku do Rotterdamu zawija około 30 tys. statków morskich i 120 tys. jednostek żeglugi śródlądowej.

Goszczą tu największe statki na świecie, mające zanurzenie do 24 m. Port jest nie tylko hubem tranzytowym, ale również miejscem przerobu towarów na inne produkty.

(ek)

Fot. ZMPSiŚ

Współpraca z portem w Rotterdamie Współpraca z portem w Rotterdamie Współpraca z portem w Rotterdamie

Komentarze

Geweldig
leuke stad met de resterende geschiedenis Szczecin
2019-11-05 17:11:46

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie