poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Współpraca portów

Współpraca portów

Współpraca portów
Data publikacji: 2017-07-07 16:52
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1003 274270

Podczas odbywającego się w Warszawie spotkania państw Inicjatywy Trójmorza Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisał z Zarządem Portu Rijeka porozumienie o współpracy. Dotyczy ona transportu morskiego, przemysłu portowego oraz promocji i wymiany informacji handlowych.

W obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović, dokument podpisali 7 lipca w Pałacu Prezydenckim: prezes ZMPSiŚ Dariusz Słaboszewski oraz dyrektor wykonawczy Zarządu Portu Rijeka Marino Juretić.

– Porozumienie zakłada poszerzenie dwustronnej współpracy pomiędzy portami w takich obszarach jak transport morski i przemysł portowy oraz promocja i wymiana informacji handlowych – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSiŚ. – Przewiduje się wizyty studyjne specjalistów z obu portów ukierunkowane na wymianę dobrych praktyk i wzajemnych doświadczeń. Możliwe będzie także utworzenie dwustronnych zespołów eksperckich, które zajmą się wdrażaniem postanowień podpisanego aktu.

Porozumienie zawarto na dwa lata, z możliwością jego przedłużenia na kolejny okres.

– Zespół portów Szczecin-Świnoujście łączy z chorwacką Rijeką korytarz transportowy Bałtyk – Adriatyk, którego nasze porty stanowią początkowy, a Rijeka końcowy element – dodaje M. Woźniak-Lewandowska.

Rijeka to trzecie pod względem wielkości miasto w Chorwacji (ok. 170 tys. mieszkańców) i zarazem jej największy port. Jest on strategicznie usytuowany – z uwagi na rozbudowę Kanału Sueskiego oraz potencjał do znaczącego rozwoju. Dla klientów portów Szczecin i Świnoujście, zainteresowanych obrotem towarowym pomiędzy Europą a krajami basenu Morza Śródziemnego oraz Oceanu Indyjskiego, może stwarzać warunki ekspansji geograficznej.

Podobnie jak szczeciński i świnoujski, Rijeka jest portem uniwersalnym. W ostatnich latach jego roczne obroty kształtują się na poziomie 9-13 mln ton. Podobnie jak port w Świnoujściu, Rijeka posiada terminal promowy.

(ek)

Fot. ZMPSiŚ

Współpraca portów

Komentarze

portowiec
Ta "współpraca" jest bez sensu i ma wymiar jedynie polityczny. Zresztą Prezes, który nie zna żadnego języka obcego i tak nie zamierza z nimi współpracować. CO najwyżej pojedzie do Chorwacji za pieniądze podatników. Zatem poza wieloma ogólnikami - nie ma żadnego REALNEGO WYMIARU tej współpracy. Co do "przemysłu portowego" to poza tym, że te stwierdzenie czysto teoretyczne - to należy podkreślić, iż port NIE ZAJMUJE się przemysłem portowym. Port to miejsce usługodawcze dla armatorów, a przede wszystkim spedytorów. To SPEDYTOR a nie prezes portu decyduje co i gdzie będzie przeładowane. Zatem współpraca z OBCYM portem jest bez sensu, no chyba że byłby to Rostok albo Hamburg. Chyba, że nasi pojadą na naukę jak zarządzać portem - bo to akurat by się przydało ... ale nie da się w kilka lat nadrobić podstawowych braków jakie mają "nasi" zarządzający.
2017-07-13 09:08:51
waraga z Trzebiatowa
Porty budowane są gdzie? No zaraz dowcipny odpowie, że nad wodą. Przy ujściu rzek ! A w Zachodniopomorskim płynie Odra, Ina, Rega i Parsęta i tam od wieków budowano porty. Teraz nasi "mądralińscy" postanowili wybudować port w Niechorzu. Pomysł poroniony ze względu na koszty. Trzeba plażę przedzielić i "wjechać w morze" z tzw. pirsem. Oczywiście port zniszczy kurort. Nie ma też dobrej drogi dojazdowej do Niechorza. Durnota pochłania miliardy.
2017-07-10 18:25:58
juka
Za marketing odpowiada były kierownik klubu studenckiego....wspaniała postać.
2017-07-08 15:00:19
obserwator
Kto teraz jest odpowiedzialny za marketing i rozwój w ZMPSŚ????
2017-07-08 11:47:12
Propaganda propaganda propaganda
Jak może port w Szczecinie współpracować z Rijeką, ale konkretnie, jak to będzie wyglądało?
2017-07-07 18:36:19
;)
Ilu pracowników szczecińskiego portu zna chorwacki?
2017-07-07 17:44:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy