wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Większe Mieszkanie dla Młodych

Większe Mieszkanie dla Młodych

Większe Mieszkanie dla Młodych
Data publikacji: 2015-08-06 20:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1432 8378
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał znowelizowaną ustawę o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych. Zmiany do rządowego programu MdM wejdą w życie w ciągu 14 dni od daty publikacji w Dzienniku Ustaw, ale wnioski o dopłatę już można składać.

Uwzględniając 14-dniowy okres vacatio legis przewiduje się, że zmiany w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych wejdą w życie pod koniec sierpnia. Skorzystają na nich przede wszystkim rodziny wielodzietne. Dla mających troje i więcej dzieci dopłatę zwiększono z 15 do 30 proc. ceny zakupu mieszkania, zaś dwoje - do 20 proc. Ponadto, zwiększy się dla nich z 50 do 65 m kw. również powierzchnia mieszkania wliczana do dopłaty, a maksymalny dopuszczalny wiek zostanie zniesiony, podobnie jak wymóg nieposiadania wcześniej własnego lokum.

Ważną zmianą jest możliwość zakupu mieszkań na rynku wtórnym i od spółdzielni mieszkaniowych. Sprawi to m.in., że także osoby z małych miejscowości będą mogły skorzystać z dofinansowania.

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz banki odpowiedzialne za udzielanie kredytów już są przygotowane do wejścia zmian w życie. Niezależnie od tej daty, zainteresowani skorzystaniem z programu MdM na nowych warunkach mogą złożyć wniosek w swoim banku i otrzymać decyzję o dopłacie.

Dotąd BGK przyznał dofinansowanie na zakup 26 943 mieszkań i domów jednorodzinnych. Dopłaty do wkładu własnego własnego przekroczyły 624 mln zł, z czego 322 mln to tegoroczny limit na wypłaty. Banki zawarły 24 961 umów kredytowych. Z programu do tej pory najczęściej korzystały osoby bezdzietne (77 proc.), a 20 proc. to osoby lub małżeństwa mające jedno dziecko.

Od stycznia do końca lipca br. w Zachodniopomorskiem złożono 895 wniosków, zaś kwota finansowego wsparcia przekroczyła 18 mln zł. Najwięcej umów kredytowych zawarto w Szczecinie (491 na ok.10,3 mln zł). W pozostałych miejscowościach województwa - 355, zaś w gminach sąsiadujących z jego stolicą - 49.

(mag)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Teraz z programu MDM będzie można kupić mieszkanie nie tylko od dewelopera.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy