wtorek, 28 stycznia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Więcej pasażerów i towarów

Więcej pasażerów i towarów

Więcej pasażerów i towarów
Data publikacji: 2016-04-17 08:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 972 128479

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów w minionym kwartale obsłużył 93 253 pasażerów. Wyekspediowano też z niego ponad 100 ton towarów.

Liczba pasażerów korzystających z goleniowskiego lotniska rośnie od 17 miesięcy. Od stycznia do marca br. ruch tradycyjny zwiększył się o 7,60 proc., a low cost (samolotami tanich linii) o 43,26 proc. W porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku było o 34,73 proc. większy. Wpływ na to miało uruchomienie rejsów na nowych kierunkach, których nie było w I kwartale 2015 r. – Bergen oraz Oslo Rygge. Ponadto, od zeszłego miesiąca maszyny Polskich Linii Lotniczych LOT zwiększyły z 2 do 3 dziennie częstotliwość operacji pomiędzy Szczecinem a Warszawą.

- Potwierdzeniem tak dobrych wyników jest również średnie wykorzystanie miejsc w samolotach operujących z naszego lotniska. Load factor za pierwszy kwartał 2016 roku wyniósł 88,14 procenta - mówi Krzysztof Domagalski, rzecznik PL Szczecin-Goleniów im.NSZZ „Solidarność".

Dzięki zakończonej w zeszłym roku gruntownej modernizacji, Port Lotniczy Szczecin – Goleniów notuje wzrosty również w innych grupach przewozowych. Liczba operacji na nim zwiększyła się o 41,5 proc., osiągając 2 261 startów i lądowań w pierwszym kwartale tego roku.

- Dodatkowo, dynamicznie rozwija się sektor ruchu towarowego - stwierdza rzecznik. - Za pośrednictwem naszego lotniska, specjalnie wyczarterowanymi samolotami cargo zostało wyekspediowane ponad 100 ton towarów. Odbiorcy ładunków znajdowali się między innymi w Hiszpanii, Kazachstanie czy Nigerii.

Na podstawie osiągniętych w pierwszym kwartale wyników Port Lotniczy liczy, że w całym tym roku obsłuży 480 - 500 tysięcy pasażerów (w 2015 r. było ich 412 500).


- To wymusza na lotnisku konieczność rozpoczęcia w najbliższym okresie działań związanych z powiększeniem terminala pasażerskiego, rozbudową parkingu wielodobowego czy uruchomieniem ILS CAT II (radiowy system nawigacyjny, umożliwia lądowanie przy widzialności na pasie nie mniejszej niż 350 m i podstawie chmur nie niższej niż 30 m- mag) - dodaje Krzysztof Domagalski.

Przypomnijmy, że dzięki przeprowadzonej modernizacji lotniska jego droga startowa ma teraz 2500 metrów długości i 60 m szerokości, zostało zamontowane nowe oświetlenie nawigacyjne i powiększone płyty postojowe. Ponadto, firma Qumak SA uruchomiła na nim systemy: osłony pomiarów meteorologicznych AWOS (Automated Weather Observation System) oraz monitorowania stanu nawierzchni drogi startowej, czyli tzw. Ice-alert. Było to zlecenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Natomiast Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zainwestowała w obiekty radionawigacyjne DVOR/DME (Distance Measuring Equipment – system pomiaru odległości) oraz ILS/DME.
(mag)

 

Więcej pasażerów i towarów

Komentarze

Evik
Nadal słabo zarządzane. ILS niskiej kategorii
2016-04-17 17:43:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie