Niedziela, 03 marca 2024 r. 
REKLAMA

Wiatraki na Bałtyku coraz bliżej

Data publikacji: 01 września 2020 r. 15:01
Ostatnia aktualizacja: 01 września 2020 r. 21:07
Wiatraki na Bałtyku coraz bliżej
 

Podczas III edycji Forum Wizja Rozwoju, które się odbyło w ub. tygodniu w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, najwięcej uwagi poświęcono gospodarce morskiej. Podczas dwóch dni dyskutowali eksperci ze świata biznesu, polityki i nauki. Wśród istotnych tematów była m.in. bliska perspektywa budowy morskich farm wiatrowych na polskiej części Bałtyku – poświęcono temu sześć paneli dyskusyjnych.

– Rozwój przemysłu offshore to dla polskiej gospodarki historyczna szansa, której nie możemy stracić – mówił Mateusz Berger, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, który uczestniczył w debacie dotyczącej rozwoju branży offshore i szans dla polskich stoczni, w których mogłyby powstawać m.in. specjalistyczne statki instalacyjne niezbędne do budowy farm wiatrowych na Bałtyku.

Jak dodał, ARP tworzy ekosystem dla tej branży. Wskazał m.in. na decyzję o utworzeniu grupy przemysłowej Baltic. W jej skład wchodzą aktywa dawnej Stoczni Gdańsk Baltic Operator. W portfelu ARP jest też spółka Energomontaż-Północ Gdynia, która posiada doświadczenie „offshorowe”.

Zaznaczył, że ARP podejmuje także szereg działań mających na celu stworzenie odpowiedniego ekosystemu wsparcia morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę na potrzebę szybkich decyzji, które stworzą warunki rozwoju przemysłu offshore w Polsce. Według Grzegorza Strzelczyka, prezesa Lotos Petrobaltic, do końca tego roku powinien zostać utworzony narodowy operator offshore wind, który m.in. zlecałby budowę statków instalacyjnych dla farm wiatrowych i prace serwisowe w kontakcie z inwestorami.

Z kolei o potrzebie rozwoju polskich stoczni i wspierania lokalnych armatorów mówiła Dorota Arciszewska-Mielewczyk, prezes Polskich Linii Oceanicznych.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ale co?
2020-09-01 20:14:47
"o potrzebie rozwoju polskich stoczni i wspierania lokalnych armatorów mówiła Dorota Arciszewska-Mielewczyk, prezes Polskich Linii Oceanicznych". Super! Ale co Dorota Arciszewska-Mielewczyk, prezes Polskich Linii Oceanicznych mówiła o potrzebie rozwoju polskich stoczni i wspierania lokalnych armatorów? To dość ważne.
Niebywale
2020-09-01 15:08:53
Najpierw zniszczyli energetykę wiatrową na lądzie, teraz śnią o morzu

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA