poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Wchodzi Windows 10

Wchodzi Windows 10

Wchodzi Windows 10
Data publikacji: 2015-07-29 14:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 244 6295

Najnowszy system operacyjny koncernu Microsoft, Windows 10, zadebiutował w środę na światowych rynkach. Jako pierwszy system firmy jest przeznaczony dla wszystkich urządzeń: od komputerów po smartfony – powiedział PAP Marcin Klimowski z Microsoft Polska.

Amerykański koncern już wcześniej zapowiadał, że użytkownicy poprzednich wersji systemu (Windows 7, 8 i 8.1) będą mogli za darmo zaktualizować swoje oprogramowanie do Windows 10. Oferta taka obowiązuje przez rok od dnia premiery. Wraz z nowym oprogramowaniem wraca znane z wcześniejszych wersji menu „Start” – powiedział PAP Klimowski.

„Menu Start w tym roku obchodzi 20 rocznicę – wprowadziliśmy je w Windows 95. Łączy ono najlepsze cechy Windows 8 i 7, czyli daje łatwy dostęp do aplikacji z poziomu menu, a także ułatwiony dostęp do tego, do czego przyzwyczailiśmy się w Windows 8, czyli do kafelków” – tłumaczył przedstawiciel Microsoft Polska. Dzięki temu rozwiązaniu można obsługiwać nie tylko aplikacje Windows 10, ale także programy z pulpitu.

Klimowski zwrócił uwagę, że kod Windows 10 został tak napisany, aby system mógł obsługiwać różnego typu urządzenia takie jak komputery osobiste, smartfony, tablety czy konsole do gier Xbox One.

„Windows 10 oferuje szereg funkcji, które pozwalają na dostosowanie się systemu do tego w jaki sposób w danym momencie pracujemy. Czyli, jeżeli mamy urządzenia hybrydowe, dwa w jednym, które możemy konwertować z laptopa do tableta, Windows dopasuje się do parametrów urządzenia” – wyjaśniał Klimowski. Dodał, że w praktyce system będzie np. odpowiednio dopasowywać rozmiar ekranu do parametrów urządzenia, na którym się pracuje. Zwrócił uwagę, że te funkcje wykorzystują, dostępne w sklepie Microsoft, uniwersalne aplikacje, z których można korzystać na różnych urządzeniach.

Microsoft zwraca też uwagę na zastosowanie w najnowszym systemie zupełnie nowej przeglądarki internetowej – Edge. Ma ona obsługiwać najnowsze standardy dla stron internetowych, a także dostosowana jest do sterowania dotykowego. Koncern podkreślił, że jedną z jej głównych zalet jest prędkość pracy w sieci – szybciej niż poprzednik, czyli Microsoft Explorer, który nadal jest dostępny.

System został także wyposażony w aplikację Xbox, która umożliwia dostęp do najważniejszych funkcji dla graczy. Dzięki niej można brać udział w rozgrywkach wieloosobowych, w tym także między platformami PC i Xbox One. Program umożliwia także streaming gier, a także ich rejestrowanie i późniejsze edytowanie. Aplikacja daje też możliwość szybkiej komunikacji między osobami biorącymi udział w rozgrywce.

Osoby i podmioty, których nie obowiązuje oferta darmowej aktualizacji systemu Windows będą musiały zapłacić za licencję wersji Home 119 dolarów, a za Pro 199 dolarów. Dotyczy to np. nowych użytkowników, a także tych, którzy do tej pory korzystali ze starszych wersji np. Vista czy XP. (PAP)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy