piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Kultura > Debiutują książkami

Debiutują książkami

Debiutują książkami
Data publikacji: 2015-12-03 11:13
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Wywietleń: 2894 44960
Agnieszka Jelonek-Lisowska zajęła pierwsze a Dominik Flaszyński - trzecie miejsce w konkursie literackim imienia Henryka Berezy "Czytane w maszynopisie" promującym wybitne teksty debiutujących pisarzy, którzy jeszcze nie mają na swoim koncie książki. Utwory obojga autorów zostały uhonorowane edycją książkową. Konkurs, który miał już swoją trzecią edycję, zorganizowała szczecińska Fundacja Literatury im. Henryka Berezy. 

Jelonek-Lisowska to dziennikarka, scenarzystka i autorka opowiadań, blogerka. Wcześniej publikowała w antologiach. Nagrodzono ją za książkę "Babidło", o której Artur Daniel Liskowacki pisze tak: "Z powodzi feministycznej prozy Babidło wynurza się jako twór samoswój - zwiewny, a zarazem bardzo realny, drapieżny, a pełen delikatności i poezji, szalenie serio, a równocześnie mrugający okiem w przebłyskach czarnego humoru. Opowieści z życia kobiet - ukazanych od dziewczęcego dzieciństwa, przez młodość i dojrzałość, aż po role babci - to u Agnieszki Jelonek-Lisowskiej narracje zanurzone w rzeczywistości powszedniej, wypełnione codzienną krzątaniną, troską o rodzinę i dom, pracę i wypoczynek po niej - wciągane jednak - jak ich bohaterki - w ciemne wiry depresji, lęku, nagle objawionych pragnień. Babidło, kobieta z ogonkiem, istota szamocząca się ze sobą i gorsetem swoich obowiązków i ról społecznych, to przebudzony niespodzianie demon i - równocześnie - ofiara piekła kobiet".

Z kolei Domnik Flaszyński - z zawodu informatyk - został uhonorowany za "Gratuluję! Wygrał Pan w Loto". Emilia Walczak komentuje tak: "To, że Dominik Flaszyński bardzo lubi klasykę światowej literatury, ujawnia już w motcie do swojej książki, pochodzącym z Procesu Franza Kafki. Zresztą, nie będzie nadużyciem twierdzenie, że Gratuluję! Wygrał pan w Loto to jest właśnie swego rodzaju gra, zabawa z autorem Przemiany - że jest to współczesna wersja Procesu lub Zamku, Przekaz jest podobny".

Wyróżniono także Klaudynę Błaszczyk za "Pięć opowiadań i miniatury" (jedno z opowiadań tego zbioru znalazło się w nowym numerze „eleWatora"). W jury nagrody oprócz Artura Daniela Liskowackiego oraz Emilii Walczak była w tym roku Marta Zelwan (Krystyna Sakowicz).

Książki obojga laureatów dołączone będą do egzemplarzy „eleWatora".

Warto wspomnieć, że Mirosław Mrozek, laureat poprzedniej edycji konkursu, znalazł się ze swoją debiutancką książką "Horyzont zdarzeń" w Finale Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Kolejna edycja konkursu imienia Berezy odbędzie się w roku przyszłym, i dotyczyć będzie poezji. W jej jury znajdą się m.in. Jarosław Mikołajewski i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

(as)

Fot. Robert Stachnik

Podpis: Agnieszka Jelonek-Lisowska oraz Dominik Flaszyński podczas swojego pobytu w Szczecinie brali udział w promocji nowego numeru pisma "eleWator" wydawanego przez Fundację im. Henryka Berezy. Spotkanie z laureatami odbyło się w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej ‚Pro-Media".

Komentarze

Rembrandt
Właśnie!
2015-12-05 11:33:20

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie