wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Wagonie, otwórz się!

Wagonie, otwórz się!

Wagonie, otwórz się!
Data publikacji: 2016-03-01 13:30
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1608 121805

Niesprawne drzwi i brak ogrzewania w wagonach stwierdzili w lutym inspektorzy Urzędu Transportu Kolejowego w kilku pociągach TLK, kursujących m.in. w Zachodniopomorskiem. Skontrolowali także stan techniczny urządzeń diagnostyki  awarii taboru na linii Wrocław Główny – Szczecin Gł.

UTK w pociągu PKP Intercity TLK „Gombrowicz” relacji Przemyśl Główny–Szczecin Główny natrafili na: niesprawne drzwi czołowe w dwóch wagonach, zepsutą blokadę drzwi bocznych oraz uszkodzone uszczelki w drzwiach wejściowych. Usterki drzwi inspektorzy stwierdzili w TLK „Słowiniec", jeżdżącym na trasie Warszawa Zachodnia – Kołobrzeg – Warszawa Zachodnia. Poza tym, w trzech wagonach nie działało ogrzewanie. Zimno też mieli pasażerowie TLK „Gryf” z Olsztyna Głównego do Szczecina Gł. - w jednym wagonie było ledwie 13 stopni C. Ponadto, nie można było korzystać z toalety, a blokada drzwi nie działała.

Prezes UTK nakazał wyłączyć niesprawne wagony z eksploatacji. Jego decyzje podlegają natychmiastowej wykonalności. W razie ich niewykonania nakłada na przewoźnika karę w wysokości 5 tys. euro za każdy dzień zwłoki.

Inspektorzy UTK sprawdzili także stan techniczny i utrzymanie przez zarządcę infrastruktury urządzeń diagnostyki stanów awaryjnych taboru kolejowego (DSAT) na linii nr 273 Wrocław Główny – Szczecin Gł. Okazało się, że PKP Polskie Linie Kolejowe  nie zapewniały warunków technicznych i organizacyjnych do bezpiecznego prowadzenia ruchu kolejowego. Stwierdzono niewykonywanie obowiązkowych przeglądów diagnostycznych oraz długotrwałą niesprawność urządzeń. I w tym wypadku prezes UTK nakazał usunięcie wszystkich nieprawidłowości. Jeśli PLK nie zrobi tego w wyznaczonym terminie, to spółce też grozi 5 tys. euro kary za każdy dzień zwłoki.

Działania UTK służą poprawie komfortu i jakości podróżowania pociągami, a także bezpieczeństwu ruchu kolejowego. Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać do Urzędu m.in. poprzez stronę.

(mag)

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy