sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Gospodarka > W Zachodniopomorskiem ponad 10,6 tys. gospodarstw dotkniętych suszą

W Zachodniopomorskiem ponad 10,6 tys. gospodarstw dotkniętych suszą

W Zachodniopomorskiem ponad 10,6 tys. gospodarstw dotkniętych suszą
Data publikacji: 2019-08-07 23:08
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:12
Wywietleń: 1128 407218

Ponad 10,6 tys. gospodarstw rolnych w Zachodniopomorskiem zostało poszkodowanych w wyniku suszy – poinformował PAP w środę Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie. Na terenie województwa działa 108 komisji, które wartość strat szacują na 271 mln zł.

- Susza występuje na całej powierzchni województwa zachodniopomorskiego. Informujemy wojewodę o sytuacji także w rejonach, które nie są objęte wskaźnikami Instytutu Gleboznawstwa i Nawożenia, tak, aby mógł w razie potrzeby interweniować i przekazywać sygnały rolników, co też czyni - powiedział PAP dyrektor Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach Adam Kalinowski. Dodał, że susza wystąpiła w każdym powiecie w województwie, jednak w różnej skali.

Jak zaznaczył, najbardziej w wyniku suszy ucierpiały powiaty myśliborski, gryfiński, pyrzycki, choszczeński, drawski, wałecki, szczecinecki i świdwiński - plony będą niższe od oczekiwanych. Kalinowski podkreślił też, że szacunkowa wartość strat jest nieco mniejsza, niż ubiegłoroczna, ale jest to także "wielkie zjawisko". Inaczej rozkładają się natomiast skale strat.

- Powierzchni upraw dotkniętych klęską do 70 proc. jest w województwie ok. 290 tys. ha, natomiast powierzchnia działek, w których susza dotknęła powyżej 70 proc. upraw, to ok. 6,3 tys., a więc około 2-3 proc. całości - powiedział dyrektor ZODR.

Susza wyrządziła największe szkody w zbożach jarych, a także ozimych. Najbardziej ucierpiały żyto, owies i rzepak.

Według wstępnych informacji, które przekazują rolnicy, zboża w Zachodniopomorskiem skoszone są w ok. 83 proc., pszenica ozima w ok. 84 proc., pszenica jara w ok. 59 proc., żyto w 92 proc., a jęczmień ozimy w 99 proc.

- Rolnicy korzystają z tzw. okienek pogodowych i koszą, jeśli są odpowiednie parametry wilgotności – powiedział Adam Kalinowski. Zaznaczył, że w prace komisji ds. suszy angażują się także m.in. urzędy gmin.

- Dzięki szacowaniu strat rolnicy będą mogli liczyć na pomoc państwa w ogłoszonych formach pomocy – wskazał.

Według komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach z 2 sierpnia, susza występuje we wszystkich województwach.

(PAP)

Fot. Czesław Burdun (arch.)

Komentarze

Pomoc Państwa jest całkowicie niepotrzebna.
Pomoc Państwa jest całkowicie niepotrzebna. Niech rolnicy się ubezpieczają. Dziady przyzwyczaili się tylko wyciągać rękę do Państwa - daj, daj, daj.
2019-08-08 04:16:53

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie