W cieniu Światowych Dni Młodzieży prezydent RP podpisał kilka ustaw, wśród których dwie są kluczowe dla rozwoju gospodarki na Pomorzu Zachodnim. To tzw. ustawa stoczniowa oraz nowelizacja ustawy dot. rozwoju sektora rybackiego.
Przypomnijmy, że Ustawę o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych przygotowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
„Ustawa przewiduje m.in. zwolnienia w zakresie podatku VAT. W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych CIT stocznie będą miały możliwość wyboru między podatkiem CIT a zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji wysokości 1 proc” – czytamy w komunikacie ministerstwa. Taka forma będzie obowiązywała przedsiębiorcę 3 lata.
Natomiast tereny, na których prowadzona będzie produkcja okrętowa, „będą mogły być objęte statusem specjalnych stref ekonomicznych”. To wszystko resort przygotował dla producentów gotowych statków.
Rozwiązania przyjęte w ustawie będą dotyczyć budowy statków, a w trzech wypadkach także remontów: po pierwsze – gdy remont statku zakłada zmianę napędu, po drugie – w przypadku zmiany przeznaczenia statku (np. jego wielkości, rodzaju przewożonego ładunku) i po trzecie – gdy wartość remontu przekracza 5 mln euro.
Ministerstwo liczy, że zachęty pobudzą rynek na tyle, że rozwiną się ośrodki naukowo-badawcze oraz zwiększy popyt na wykwalifikowanych w stoczniowych zawodach pracowników, którzy obecnie pozostają bez pracy „i korzystają ze świadczeń i ubezpieczeń społecznych”. Ma to pozwolić na utworzenie ok. 3 tysięcy miejsc pracy. Branża ma się także na tyle wzmocnić, aby być konkurencyjną wobec stoczni azjatyckich, które są silnie wspierane przez swoje państwa.
Kolejna ważna ustawa, a raczej nowelizacja prawa, na którą z niecierpliwością czeka rybołówstwo, akwakultura i po części przetwórstwo – dotyczy sektora rybackiego. Przewiduje ona ułatwienia w składaniu wniosków na dofinansowanie działalności polskich rybaków z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Zwiększone zostaną kompetencje Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie wprowadzania zintegrowanej polityki morskiej UE.
W ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 ma zostać zrealizowanych sześć priorytetów. Na wsparcie sektora rybackiego Polska otrzymała z Europejskiego Funduszu Rybackiego ponad 531 mln euro. Łącznie z wkładem z państwowego budżetu (ok. 179 mln euro) daje to ponad 710 mln euro.
(kl)