piątek, 26 lutego 2021r.

Umowa na pogłębienie. Porty w Policach i Stepnicy zyskają

Data publikacji: 2018-03-20 15:03
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:41
Umowa na pogłębienie. Porty w Policach i Stepnicy zyskają
 

Jak już informowaliśmy, poprawi się dostęp do portów w Policach i Stepnicy. Przewiduje się tam pogłębienie torów podejściowych. Dwa projekty Urzędu Morskiego w Szczecinie otrzymają dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. We wtorek umowę w tej sprawie podpisali Olgierd Geblewicz – marszałek województwa oraz Wojciech Zdanowicz – dyrektor UMS.

Łączna wartość przedsięwzięć wynosi blisko 29 mln zł, a dofinansowanie unijne – przeszło 24 mln.

– Współpracę z Urzędem Morskim prowadziliśmy już poprzedniej perspektywie unijnej – podkreślił marszałek. – Mówię tu nie tylko o wielkich inwestycjach, jak w Świnoujściu, na Kanale Piastowskim, ale także o inicjatywach usprawniających dostęp do małych portów i przystani. W rozdaniu 2014-2020 ważne jest pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 metra, jednak po wielu negocjacjach z Komisją Europejską udało się zaplanować w RPO na rozwój infrastruktury w takich miejscach jak np. Police czy Stepnica w sumie 10 mln euro. Zmiany w Policach są cenne, bo wierzę, że idą w parze ze strategicznymi planami rozwoju spółki, chociażby w kontekście budowy zakładu propylenu. Przedsięwzięcie w Stepnicy zwiększy możliwość przeładunkową portu oraz wzmocni cały sektor gospodarki morskiej.

W przypadku portu w Policach planowane jest pogłębienie do 10,5 m toru podejściowego na Kanale Polickim. Ponadto prace obejmą Kanał Kiełpiński. Wzmocnione będą skarpy wyspy Kiełpiński Ostrów. Z kolei tor podejściowy do Stepnicy zostanie pogłębiony do 4,5 m.

– Cieszy nas pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście, ale z zadowoleniem przyjęliśmy informację o wsparciu koncepcji rozwoju małych portów wokół Zalewu Szczecińskiego – mówił Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie. – Port Police musi stworzyć warunki dla nowego operatora – PDH. Stepnica zaś poprawi wyniki przeładunkowe.

Inwestycja w Policach, mająca kosztować ponad 22,5 mln zł, będzie gotowa do końca 2020 roku. Przedsięwzięcie w Stepnicy, którego koszt oszacowano na 6,3 mln zł, powinno być wykonane rok wcześniej. W przypadku pierwszego projektu dofinansowanie unijne wyniesie 19 mln zł. Drugi będzie wsparty kwotą ok. 5,4 mln zł. (ek)

Fot. wzp.pl

Na zdjęciu: umowę podpisali (od lewej): marszałek O. Geblewicz i dyrektor W. Zdanowicz.

Komentarze

Bartek
2018-03-22 07:25:37
No pieniądze z EU ale za peło poszły by w części do Gdańska a w części do kolesi z uczty ośmiorniczkowej, wiadomo peło nie potrzebowali nagród skoro nakradli grube miliony, a budżet stracił miliardy, wolę nagrody po kilkadziesiąt tysięcy ale przejżyste przetargi.
Port Police
2018-03-21 08:58:07
Niech się Pisiory nie cieszą że to oni wykonają bo to są pieniądze z UE a krajowe wzięli sobie na nagrody.
Dla porownania +/-- = ?
2018-03-21 00:04:33
Warte opublikowania... a jak Wysoka jest Polska roczna wplata do UE-Brukseli... ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ